iKrotoszyn.pl reklamy
Praca

Zmiany w wynagrodzeniach

2017-01-17 08:01:00
Rozpoczęty rok przyniósł ze sobą zmiany w płacy minimalnej. Przypomnijmy. Dotychczas najniższa pensja dla osób zatrudnionych na umowę o pracę wynosiła 1850 zł brutto. Po wprowadzeniu modyfikacji wynagrodzenie wzrosło do 2 000 zł brutto.

Te zmiany oznaczają, że pracownik „na rękę” otrzyma ok. 1459 zł.

Dobra wiadomość czeka też osoby zatrudniane na tzw. „umowach śmieciowych”. Ustalona minimalna stawka godzinowa będzie w tym roku wynosiła 13 zł brutto. Dotyczy też przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.

Nad przestrzeganiem nowych wymagań czuwa Państwowa Inspekcja Pracy. Odważnych, którzy będą próbowali oszukać system spotka niemiła niespodzianka – niepłacący minimalnej stawki otrzymają karę w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.

 

Zmiana jest także korzystna dla osób dopiero rozpoczynających pracę. Do tej pory ich wynagrodzenie w pierwszym roku swej ścieżki zawodowej nie mogło wynosić mniej niż 80% podstawowej pensji. Obecnie nowo zatrudnieni muszą otrzymać, co najmniej 100% płacy minimalnej.

 

Kolejną zaletą wprowadzonych modyfikacji jest wyższa odprawa dla zwalnianych grupowo pracowników. Nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia. Wynosi więc 30 tys. zł brutto, w 2016 roku wynosiła zaledwie 27 750 zł brutto.

Każdej osobie pracującej w porze nocnej, tzn. od 22.00 do 7.00 należy się dodatek w postaci 20% stawki godzinowej wynikającej z płacy minimalnej. Oznacza to, że pracownicy za każdą godzinę przepracowaną w nocy dostaną dodatkowo 2.30 – 2.50 zł, w zależności od miesiąca.

W przypadku przestoju w pracy wynagrodzenie nie może być niższe od minimalnego. To samo dotyczy odszkodowań za mobbing czy dyskryminację.

 

Zatrudnieni w niepełnym wymiarze pracy otrzymają odpowiednią cześć z płacy minimalnej, tak więc osoby zatrudnione na ½ etapu otrzymają 1000 zł brutto.

Wprowadzone zmiany ucieszą też dłużników. Tych, którym komornik zajął pensję zapewne ucieszy fakt, że po potrąceniach  powinni otrzymać wynagrodzenie nie niższe niż płaca minimalna.Czytaj również

MALINOWY ZAKĄTEK
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
SOLARMAT FOTOWOLTAIKA
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B