iKrotoszyn.pl reklamy
Ważne sprawy

Zależy Ci na poprawie warunków życia bezdomnych zwierząt? Podpisz się pod petycją do burmistrza Krotoszyna!

Zdjęcie: Facebook/TOZ Krotoszyn

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami Oddział Krotoszyn zamierza złożyć petycję do burmistrza miasta dotyczącą budowy nowego schroniska. Wszystko w związku z wejściem od stycznia 2023 r. nowego Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia tego typu placówek.

 

Każdy, komu zależy na poprawie warunków życia bezdomnych zwierząt na naszym terenie, może złożyć podpis pod petycją! Jest ona wyłożona do 4 listopada w schronisku, w godzinach 10:00 - 15:30 oraz w Bricomarche w Krotoszynie przy kasie.

 

Warto dodać, że krotoszyńskie schronisko istnieje w obecnym miejscu od ponad 20 lat, a jego cała infrastruktura jest przestarzała - zaczynając od boksów, poprzez pomieszczenia dla psów chorych, pomieszczenia socjalne, media (stałe awarie instalacji elektrycznej, hydraulicznej), kończąc na zdecydowanie za małej liczbie miejsc dla psów i braku miejsca dla kotów.

 

Treść petycji

PETYCJA W SPRAWIE:

BUDOWY NOWEGO SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT zapewniającego miejsce dla wszystkich zgłaszanych bezdomnych psów i kotów z terenu, które obsługuje Schronisko.

Na podstawie:

• Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 stycznia 2022 roku w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt, Dz.U.2022 poz. 175,

• Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt, Dz.U. 1997 Nr 111 poz. 724 z późn.zm.

W związku z ogłoszeniem w dniu 26 stycznia 2022 roku nowego Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 stycznia 2022 roku w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt (zwanego dalej: Rozporządzeniem), Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce, Oddział w Krotoszynie wnosi o budowę nowego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt (psów i kotów) spełniającego przepisy zawarte w Rozporządzeniu a jednocześnie zapewniającego miejsce dla wszystkich bezdomnych zwierząt z terenu, które obsługuje Schronisko, tj. Gminy Krotoszyn, Gminy Zduny, Gminy Kobylin, Gminy Cieszków, Miasta Sulmierzyce.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 11 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt zapobieganie bezdomności zwierząt i zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gminy. Krotoszyńskie schronisko obsługuje w tym zakresie bardzo duży teren a istniejący obiekt nie jest w stanie pomieścić wszystkich zgłaszanych przez mieszkańców psów. Schronisko nie jest również przystosowane do przyjmowania bezdomnych kotów, które wymagają opieki.

Zgłaszane koty przez mieszkańców gmin zrzeszonych w Związku Międzygminnym Eko Siódemka są obecnie zabezpieczane przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce, Oddział w Krotoszynie, które pokrywa koszty ich utrzymania i leczenia. Opieka nad zgłaszanymi kotami z tak dużego terenu należy do zadań własnych każdej gminy i musi być prowadzona systemowo.

Po wejściu w życie Rozporządzenia w dniu 27 stycznia 2023 roku, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Krotoszynie, działając zgodnie z przepisami, będzie w stanie zabezpieczyć znacznie mniejszą liczbę psów. Sytuacja ta spowoduje poważny problem związany z wałęsającymi się psami, dla których nie będzie zapewnione miejsce w schronisku. Według wyliczeń Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krotoszynie, od 27 stycznia 2023 roku Schronisko pomieści maksymalnie 19 psów o wadze do 20kg masy ciała, nie posiada natomiast żadnego boksu spełniającego warunki Rozporządzenia dla psów o wadze powyżej 20kg masy ciała.

Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt w art. 11 ust. 3 mówi, iż „ Zabrania się odławiania zwierząt bezdomnych bez zapewnienia im miejsca w schronisku dla zwierząt, chyba że zwierzę stwarza poważne zagrożenie dla ludzi lub innych zwierząt”. Prawidłowa realizacja Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt nie jest możliwa przy obecnej infrastrukturze Schroniska, ponieważ obiekt przyjmuje średnio 160 psów w roku (dane z lat 2019 – 2021).

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce, Oddział w Krotoszynie, jako organizacja, która od lat prowadzi krotoszyńskie Schronisko, apeluje o budowę nowego obiektu, spełniającego warunki Rozporządzenia a jednocześnie zapewniającego miejsce dla co najmniej 150 psów i 30 kotów.

TOZ Krotoszyn

 

Źródło: TOZ Krotoszyn
Sklep internetowy z włoskimi produktami - allitaliana.pl

Czytaj również

PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKUKurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.