iKrotoszyn.pl reklamy
Krotoszyn

Zajrzyj do biblioteki po remoncie

2022-01-05 13:01:00
Zdjęcie: KBP
Dobiegła końca przebudowa i remont budynku Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie.

W 2019 roku po kilku letnich staraniach krotoszyńska książnica doczekała się dofinansowania z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 2” Infrastruktura Bibliotek 2016-2020” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w wysokości 2 mln zł. Wkład własny zadania z budżetu gminy wyniósł 1 515 059,87 zł.

 

Czas na remont

Od momentu wybudowania w 1975 roku, poza termomodernizacją w 2013 roku, budynek nie był remontowany. Pozyskane środki pozwoliły na gruntowny remont. W drugiej połowie 2019 roku rozpoczęto realizację zadania. 

Dobudowano długo wyczekiwaną windę, aby dostosować całość do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników w zakresie dostępności, przy drzwiach wejściowych zamontowano działającą całą dobę wrzutnię do książek.

 

Na parterze

Na parterze mieści się sala konferencyjna „Arkady”, wyposażona w sprzęt nagłaśniający i audiowizualny, połączona z aneksem kuchennym w pełni wyposażonym, umożliwiającym organizację międzypokoleniowych spotkań kulinarnych. Tuż obok umieszczono szatnię z zamykanymi szafkami. Zaaranżowano również niewielką salę warsztatową, na potrzeby prowadzenia zajęć literacko-plastycznych dla dzieci i młodzieży oraz warsztatów dla dorosłych. Utworzono ciąg pieszy do windy wraz z pochylnią w miejscu nie używanych pomieszczeń. Z myślą o młodych rodzicach stworzono pokój rodzica z dzieckiem dla swobodnego nakarmienia czy przewinięcia maluszka.

 

Pierwsze piętro

Na pierwszym piętrze znajduje się Oddział dla Dzieci i Młodzieży, Strefa Multimedialna oraz część administracyjna. W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, dzięki nowej aranżacji pomieszczeń, wydzielono strefę animacji, przyjazną dzieciom i rodzicom. Strefa została specjalnie tak zaaranżowana, żeby rodzice z dziećmi mogli na dłużej się zatrzymać. Umieszczono w niej komputery, z których w wolnej chwili mogą skorzystać rodzice. Wypożyczalnię książek, oprócz różnorodnej literatury, audiobooków czy książek obcojęzycznych, wyposażono w kącik czytelniczy dla dzieci i młodzieży. Podniesiono standard pracy w pomieszczeniach administracyjnych.

Tuż obok znajduje się Strefa Multimedialna ze stanowiskami komputerowymi wyposażonymi w nowy sprzęt komputerowy i darmowy Internet. Tutaj uczymy naszych mieszkańców obsługi nowych technologii, wspieramy osoby poszukujące pracy, udostępniamy fax czy możliwość wydruku i kserokopii dokumentu.

 

Drugie piętro

Na drugim piętrze mieści się Dział dla Dorosłych z wydzieloną wypożyczalnią i czytelnią. W czytelni wyodrębniono strefę cichej pracy i strefę czasopism oraz dodatkowe stanowiska komputerowe do wyszukiwania potrzebnych informacji. Nowością jest stanowisko komputerowe wyposażone w program dla osób niedowidzących JAWS. Integralną część stanowią regały z książkami naukowymi wydzielając dodatkowo miejsce małych spotkań np. przy grach planszowych. W osobnym pokojach znajdują się Regionalia, gdzie promowany jest nasz region z udziałem towarzystw zajmujących się historią. Nie małą atrakcją jest Strefa Młodych, która zarówno swoim wyposażeniem jak i prowadzonymi działaniami spełnia oczekiwania młodego pokolenia użytkowników tj. gry komputerowe, słuchanie muzyki, czytanie książek i rozmawianie o nich, relaksowanie się, spotkania z przyjaciółmi. Tutaj umieszczono najnowsze książki o tematyce młodzieżowej.

 

Korytarze

W specjalny sposób zaprojektowano korytarze. Już na wejściu wita nas przebudowana nowoczesna klatka schodowa. Hole na I i II piętrze zostały wyposażone w kolorowe sofy i nowoczesne stołki oraz parapety z funkcjonalnymi blatami. Nowoczesny sprzęt wystawienniczy ma sprzyja organizacji wystaw twórców naszego regionu, a także organizowania spotkań z ciekawymi ludźmi, przyjaciółmi, korzystania z darmowego Wi-Fi czy bezprzewodowego naładowania smartfona.

 

Wyposażenie

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników książnica stara się na bieżąco uzupełniać zbiory biblioteczne. Oprócz książek drukowanych gromadzimy również audiobooki. Kupujemy także książki obcojęzyczne, zarówno dla młodego czytelnika jak i osób dorosłych, aby mogli zapoznać się literaturą w języku oryginalnym.

W wyremontowanym budynku znalazło się także miejsce na serwerownię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania systemów założonych w budynku oraz pomieszczenia gospodarcze czy magazyn. Przebudowano istniejące toalety.

Całość biblioteki dopełnił zakup nowego wyposażenia tj. biurka, krzesła, fotele, regały, lady, stoły, stoliki, wyposażenie AGD. Na korytarzach do odpoczynku zapraszają kolorowe sofy i designerskie stołki. Wieczorową porą klimatu nadaje nowoczesne oświetlenie.

Komfortu pracy czy przebywania w bibliotece dopełnia zainstalowana klimatyzacja i wentylacja.

Prace remontowe objęły także wymianę niesprawnej instalacji elektrycznej, założenie nowej sieci internetowej, telefonicznej, klimatyzacyjnej, wentylacyjnej. Wymieniono częściowo podłogi, stolarkę okienną i drzwiową. Położono gładzie wyrównawcze na ścianach i sufitach, wymalowano pomieszczenia. Dokończono prace związane z wydzieleniem przeciwpożarowo oraz oddymianiem klatki schodowej.

Źródło: KBPCzytaj również

MALINOWY ZAKĄTEK
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
CONDITOR UBEZPIECZENIA KROTOSZYN
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B
Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.