iKrotoszyn.pl reklamy
Ciekawostki

„Zabytek zadbany”. Kościół w Starymgrodzie wyróżniony

Zdjęcie: Facebook/Tomasz Talar, Archiwum Delegatury WUOZ w Kaliszu

Poznaliśmy werdykt jury tegorocznej edycji konkursu „Zabytek zadbany” organizowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Do ostatniego etapu konkursu zakwalifikowało się dwadzieścia obiektów zabytkowych z terenu całej Polski, w tym cztery z województwa wielkopolskiego.

"Zabytek zadbany" to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. Celem konkursu jest promocja postaw właściwej opieki nad zabytkami oraz propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków.

Laureatem w kategorii architektura i budownictwo drewniane został dom podcieniowy w Pyzdrach w powiecie wrzesińskim. Wyróżnienie w tej samej kategorii otrzymał kościół parafialny pw. Oczyszczenia NMP w Starymgrodzie (powiat krotoszyński).

- W ciągu ostatnich kilku lat przy świątyni w Starymgrodzie przeprowadzono prace konserwatorskie i restauratorskie, które poza samą budowlą objęły również obiekty z wyposażenia kościoła - informuje Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Część prac była współfinansowana z dotacji udzielanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz WWKZ. 

- Według zachowanych źródeł najstarszy drewniany kościół parafialny funkcjonował w Starymgrodzie od XII w. i nosił wezwanie św. Wojciecha, a później także św. Marii Magdaleny. Późniejsza drewniana świątynia pw. Najświętszej Marii Panny Śnieżnej funkcjonowała prawdopodobnie od przełomu XIV/XV w. do XVII w.

 

Źródło: Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Sklep internetowy z włoskimi produktami - allitaliana.pl

Czytaj również

PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKUKurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.