iKrotoszyn.pl reklamy
Wydarzenia

Za nami druga edycja Festiwalu Japońskiego

Zdjęcie: KBP

W Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej odbyła się druga edycja Festiwalu Japońskiego. Patronat honorowy nad imprezą objęła Ambasada Japonii w Polsce.

W tym roku Krotoszyn odwiedziła delegacja z Okinoshimy, miasta partnerskiego.

Festiwal Japoński rozpoczął się od warsztatów tworzenia latawców, prowadzonych przez Barbarę i Masakatsu Yoshida. Uczestniczyły w nich dzieci ze SP nr 1 i z ZSS w Krotoszynie. Młodzież z I LO w Krotoszynie mogła poznać tajniki kaligrafii i pisania kanji.

Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonał burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek. Następnie wszyscy goście wysłuchali przemówień Akiry Tajimy, przedstawiciela Ambasady Japonii w RP oraz Kōsei Ikedy, burmistrza Okinoshimy. Głos zabrali również Krzysztof Grabowski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Dariusz Rozum, prezes Towarzystwa Atletycznego Rozum. Po wyświetleniu występu zespołu ludowego z Okinoshimy uroczyście podsumowano zorganizowany dla dzieci konkurs plastyczny „Moja podróż do Japonii”.

Po oficjalnym otwarciu odbyły się warsztaty z techniki malowania tuszem, które prowadziła Barbara Yoshida. Suibokuga maluje się za pomocą czarnego tuszu, wody i specjalnego pędzla na papierze lub jedwabiu. Warsztaty zgromadziły uczestników w różnym wieku. Po nich Masakatsu Yoshida w ciekawy sposób przedstawił znaczenie ryżu w kulturze Japonii. Tegoroczny festiwal zakończył się wykładem dr Olgi Barbasiewicz, politolożki i japonistki, specjalizującej się w polityce zagranicznej Japonii oraz relacjach polsko-japońskich. Wykład „Przyjaźń polsko-japońska jako podstawa do budowania relacji dwustronnych, czyli o zabawnych wydarzeniach z historii relacji między Polską a Japonią” przybliżył zgromadzonym nieznane fakty z historii obu państw i połączony był z promocją książki „Ocaleni w Azji Wschodniej”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Klub podróżnika w krotoszyńskiej bibliotece”.

Wszyscy odwiedzający tego dnia bibliotekę mogli także obejrzeć wystawy zorganizowane z okazji festiwalu. Na parterze wystawiono prace pokonkursowe konkursu plastycznego „Moja podróż do Japonii” oraz wystawę zdjęć z Okinoshimy i misji gospodarczej Miasta i Gminy Krotoszyn do Japonii w 2023 r.

Na I piętrze prezentowane są wyroby ze słomy ryżowej i flagi rybołówstwa morskiego ze zbiorów Barbary i Masakatsu Yoshida z Ośrodka Języka i Kultury Japonii im. Ryochu Umedy w Łodzi.

Z kolei wystawa „Samuraje – rycerze dawnej Japonii” z kolekcji Macieja Płotkowiaka, to kolekcja zbroi samurajskich, katan, mieczy i przedmiotów użytkowych.

Źródło: KBP
- Fotorelacja -


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
WALBET
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU


SMOK SKUP-SPRZEDAŻ

Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.