iKrotoszyn.pl reklamy
Ciekawostki

Z ziemi włoskiej do Polski, czyli czas wracać z Reggio Emilia

Zdjęcie: Facebook ZSP2

30 uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie kończy właśnie praktyki we włoskim Reggio Emilia. Oprócz zdobywania wiedzy i doświadczenia zawodowego nie zabrakło oczywiście czasu na zwiedzanie okolicznych miejscowości, podziwiania zabytków i architektury oraz zapoznania się z kulturą i śródziemnomorską kuchnią.

Reggio Emilia, to miasto, gdzie w 1797 r., Józef Wybicki napisał „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, którą na cześć gen. Dąbrowskiego nazwano „Mazurkiem Dąbrowskiego”. Oczywiście na głównym placu miasta – Piazza Camillo Prampolini, przy wejściu do Ratusza, znajduje się tablica mówiąca o tym wydarzeniu.

Część uczniów odbywa praktyki na miejscu, dochodząc do miejsca pracy, a niektórzy muszą korzystać z transportu miejskiego. A jeszcze inni dojeżdżają do pracy do miejscowości Parma, czyli ojczyzny parmezanu i prosciutto.

Podczas dotychczasowego pobytu we Włoszech, praktykanci odbyli kilka ciekawych wycieczek. Odwiedzili Florencję - to właśnie tam narodził się renesans. Na liście miejscowości nie mogło zabraknąć oczywiście Wenecji - miasta położonego na ponad stu wyspach.

Część z praktykantów udała się do miasta Rimini na międzynarodowe targi MACFRUT - jedne z największych międzynarodowych wydarzeń branży owocowo-warzywnej na której prezentują się eksporterzy, importerzy, hodowcy roślin, producenci technologii i produktów branży roślinnej.

- Miejsce praktyk bardzo mi się podoba, zrobiło na mnie od początku dobre wrażenie, szczególnie pozytywna energia, uśmiech na twarzy i otwartość ludzi z którymi pracuję. Są oni niesamowicie pomocni oraz wyrozumiali w stosunku do mnie i myślę, że to miało bardzo duży wpływ na moje pozytywne odczucia - mówi Zofia Kułaga, która samodzielnie pracuje w dwóch restauracjach jednego właściciela "Cartoleria minerva" oraz "Poké factory Reggio".

- Odbywamy praktyki w restauracji „Profumo di Napoli”. Mamy super szefową, a co za tym idzie bardzo przyjemną atmosferę podczas pracy - relacjonują gastronomiczki. - Do naszych zadań należy rozstawienie i przygotowanie ogródka przed przyjściem gości, rano przygotowujemy wszystkie składniki aby było wszystko gotowe na drugą zmianę. Dbamy o porządek w miejscu pracy, często służymy również jako pomoc kelnerska. Przygotowujemy różne mniejsze dania przy których nie potrzebujemy asysty szefowej. Poznałyśmy jak przygotować prawdziwe włoskie tiramisu - wcale nie jest ono takie trudne do sporządzenia. Mieliśmy okazje spróbować różnych owoców morza. Nasza pracodawczyni dba o to, abyśmy jak najwięcej zobaczyły i poznały jak najwięcej smaków lokalnych składników i potraw. Jesteśmy usatysfakcjonowane z miejsca odbywania praktyk - dodają Julka i Ola.

Z kolei hotelarze odbywali praktyki w „Student’s hostel della ghiara”. - Jest to miejsce przyjazne dla wszystkich, czuć tu gościnną atmosferę, codziennie jesteśmy witani z uśmiechem, dostajemy tu ciekawe zadania nauczyliśmy przygotowywać włoskie kawy. Codziennie mamy styczność z różnymi językami przyjeżdżają tu goście z wielu miejsc na świecie, szkolimy swój angielski ale także język włoski nie jest nam obcy. Praca tu była bardzo ciekawym doświadczeniem - opowiada Wiktoria.

- Jestem bardzo pozytywnie nastawiony i już się nie mogę doczekać tego, co jeszcze mnie tu spotka. Praca umożliwia spotkanie nowych ludzi, przyjazna atmosfera w firmie tylko pomaga w nawiązywaniu nowych relacji. Przerwa, czyli siesta, pozwala na obserwowanie życia lokalnych mieszkańców, nauczenie się ich kultury i próbowania nowych potraw - to już wypowiedź Krystiana Figlaka, informatyka z klasy 4fp. - Reggio zrobiło na nas bardzo dobre wrażenie. Mieszkamy w malowniczej okolicy pełnej wielu uliczek i knajpek. Nasze praktyki przebiegają w bardzo przyjemnej atmosferze, uczymy się nowych rzeczy i zbieramy doświadczenie. Mamy bardzo zgraną grupę i super dogadujemy się z naszymi opiekunami. Miasto inspiruje nas do spontanicznych wypadów, dzięki którym poznajemy życie lokalnych mieszkańców - dodaje Filip Marciniak.

W sobotę, około godziny 15.00, autobus z grupą uczniów reprezentujących wszystkie kierunki nauczania w ZSP2, pojawi się w Krotoszynie. W ten sposób zakończą się trwające miesiąc praktyki zawodowe w ramach projektu Erasmus+.

- Fotorelacja -


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

CERMOTOR KROTOSZYN
PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
WALBET
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU


SMOK SKUP-SPRZEDAŻ

Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.