iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej

Reklama - OSK AS Maria Maśniak

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Krotoszynie.


Informator rolniczy - dla rolnika

Reklama - Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebra
PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

Informator rynku pracy
Ciekawostki

Wyrzuć papierosa! Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia. Nie możesz? W takim razie szkodź sobie i innym mniej

2020-11-29 09:11:00

Tradycyjnie od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada obchodzony jest światowy Dzień Rzucania Palenia. Jest to doskonała okazja, aby przypomnieć wszystkim, że palenie jest szkodliwym nałogiem dla zdrowia. Od najmłodszych lat uczymy dzieci, że nie warto sięgać po papierosy. Na świecie pali ponad miliard ludzi. W Polsce sięga nałogowo po papierosy ponad 8 milionów osób. Widać, że drastyczne ostrzeżenia zdrowotne, czy też wprowadzane zakazy palenia w konkretnych miejscach, już nie działa i liczba osób palących od wielu lata utrzymuje się na tym samym poziomie.

- Ostatnie 25 lat walki z nikotynizmem w Polsce to porażka. Dla mnie ważne jest wprowadzenie alternatywy, co nie jest łatwe w codziennej praktyce. Popatrzmy chociażby na Japonię: tam lekarze informują każdego palącego pacjenta, że ma taką alternatywę. Czy każda alternatywa jest taka sama? Nie! Mamy np. e-papierosy: takie, które są certyfikowane i wiemy co w nich jest, ale są też takie, które sprzedawane są w Internecie czy na bazarach, z niewiadomymi substancjami. Mamy też nowe wyroby, które nie spalają tytoniu, tylko go podgrzewają i które są przebadane. Jest baza PubMed, która ma evidence based medicine i nie można z nią polemizować, bo to są impaktowane pisma recenzowane. Dla osoby, która przestała palić tradycyjnego papierosa i używa urządzenia, które podgrzewa tytoń, to redukcja czynników zapalnych – mówi dr hab. n. med. Filip Szymański, kardiolog, Kierownik Pracowni Prewencji Chorób z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego. Osoby, które nie są w stanie ostatecznie rzucić palenia, powinny zapoznać się z alternatywami występującymi na polskim rynku. Od 2017 roku zakupić można podgrzewacze tytoniu, zawierające prawdziwy tytoń. Pierwszym z nich był IQOS.

 

- 90 proc. moich pacjentów pali tytoń, każdemu z nich na każdej wizycie mówię, by tego nie robili. Może 10 proc. z nich ma silną wolę, by zerwać z nałogiem. Przy wdrożeniu najnowocześniejszych metod walki z nałogiem tytoniowym, jedynie od 12 do 30 proc. palaczy udaje się odstawić papierosy. Co możemy zatem zrobić w przypadku 70-90 proc. chorych, którzy nadal będą palić? Najważniejsze jest minimalizowanie szkodliwego oddziaływania wyrobów tytoniowych. Zamiast papierosów, w których tytoń jest spalany w temperaturze prawie 800 stopni, pacjenci mogliby zastosować urządzenia podgrzewające tytoń do 300 stopni. Spowoduje to spadek zawartości substancji mutagennych do zera, a pozostałych szkodliwych składników tytoniu nawet o 90 proc. Ale taki dym nadal zawiera ilość nikotyny, która zaspokaja nałóg palacza – mówi profesor Piotr Kuna, były wieloletni dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Norberta Barlickiego w Łodzi.

 

Przeprowadzono wiele badań wskazujących na to, że nikotyna nie jest największym problemem, tylko substancje smoliste wydobywające się z dymu papierosa. Dlaczego zatem tzw. nikotynowe terapie zastępcze, jak plastry czy gumy z nikotyną nie działają? Chodzi o zachowania behawioralne, takie jak wypuszczanie „dymka” z ust, czy zajęcie czymś rąk. Ludzie palą papierosy dla nikotyny, a umierają z powodu dymu tytoniowego. - Musimy oddemonizować nikotynę – powiedziała profesor Ann McNeill zajmująca się problematyką nałogu tytoniowego w Instytucie Psychiatrii, Psychologii i Neurologii w londyńskim King‘s College, która w czasie swojej kariery zawodowej poszukiwała sposobów, aby pomóc ludziom w rzuceniu palenia. McNeill chce, aby ludzie zrozumieli, iż ryzyka są złożone: że potencjalne szkodliwe skutki leżą po jednej stronie palenia, a nikotyna po drugiej stronie.

 

To może jednak jakaś alternatywa? Podgrzewacze różnią się od tradycyjnych papierosów chociażby tym, że podczas ich użytkowania wytwarza się mniej substancji szkodliwych, ponieważ tytoń nie jest spalany w przeciwieństwie do znanego nam papierosa. Urządzenie, które zdobywa uznanie od agencji rządowych zajmujących się zdrowiem, w takich krajach jak Czechy i Wielka Brytania, jedynie podgrzewa tytoń do odpowiedniej temperatury. Nie ma dymu i nie ma potrzeby użycia ognia. Potencjał tego urządzenia dostrzegła także Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), będąca częścią Departamentu Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki. Tamtejsze badania nad IQOS-em trwały aż cztery lata i ostatecznie został on autoryzowany przez FDA, jako produkt o zmodyfikowanym ryzyku (MRTP), „właściwy dla promocji zdrowia publicznego”.

 

Kiedy w grę wchodzi poprawa jakości naszego życia – nie powinniśmy się nawet zastanawiać nad tym, co należy zrobić. Każdy człowiek podświadomie wie, jak o siebie zadbać, dlatego intuicyjnie jasne jest, że każda używka nie jest obojętna dla naszego zdrowia. Dlatego najlepiej nie zaczynać palić, a jak się to robi, to najlepiej zerwać z wyrobami zawierającymi nikotynę raz na zawsze. 
Wspieraj firmy z Twojego regionu! kupujlokalnie.online

Motoinformator to nic innego jak dodatek motoryzacyjny gazet internetowych


Informator ślubny - organizacja, tradycje, porady
Wiadomości z przedszkoli i szkół z powiatu krotoszyńskiego.

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM


iPomagamy - akcje charytatywne krotoszyn, zbiórki pieniędzy krotoszyn

iKrotoszyn.pl reklamy
Zamów reklamę kontaktując się z naszą lokalną Gazetą Internetową Zamów reklamę kontaktując się z naszą lokalną Gazetą Internetową