O godzinie 16:04 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego wpłynęło zgłoszenie o wypadku dwóch pojazdów na ulicy Mickiewicza w Krotoszynie. Na miejscu zastano dwa rozbite samochody blokujące częściowo drogę, którymi podróżowały łącznie trzy osoby.
- Dwóch uczestników zdarzenia poniosło obrażenia wymagające interwencji służb medycznych, dlatego do momentu przybycia karetki pogotowia poszkodowanym udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy. W tym samym czasie zabezpieczono uszkodzone środki transportu oraz usunięto z jezdni elementy stwarzające zagrożenie dla użytkowników drogi. Kilka minut po zakończeniu działań zastępy skierowano w inną część miasta, gdzie jednostki ochrony przeciwpożarowej zabezpieczały lądowanie śmigłowca lotniczego pogotowia ratunkowego oraz udzielały pomocy medycznej poszkodowanemu mężczyźnie do momentu przybycia podmiotów leczniczych - informuje st. asp. Mateusz Dymarski, zastępca oficera prasowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie.
W trakcie tej interwencji dyżurny operacyjny powiatu otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Dzielice (gmina Rozdrażew). Ogień objął poddasze obiektu o konstrukcji drewnianej. Na szczęście mieszkańcy samodzielnie opuścili budynek przez przybyciem pierwszych jednostek.
- Strażacy w pierwszej fazie działań podali jeden prąd gaśniczy wody w natarciu na palące się poddasze obiektu mieszkalnego. Po dojeździe zastępów z Jednostki Ratowniczo–Gaśniczej przegrupowano siły i środki prowadząc działania gaśnicze wewnątrz budynku z użyciem sprężonej piany. Obrany zamiar taktyczny doprowadził do skutecznego ograniczenia rozprzestrzeniania się ognia oraz minimalizacji strat materialnych poniesionych przez właścicieli. W trakcie działań jedna z osób postronnych poinformowała strażaków o nasileniu epizodów duszności, dlatego kobiecie udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy, wzywając na miejsce służby medyczne. Poszkodowana została zabezpieczona przez zespół ratownictwa medycznego, który po wykonaniu niezbędnych czynności pozostawił uczestniczkę zdarzenia na miejscu prowadzonych działań - wyjaśnia st. asp. M. Dymarski.
Po stłumieniu ognia obiekt oddymiono mechanicznie, prowadząc działania zmierzające do usunięcia nadpalonych materiałów z poddasza, które systematycznie dogaszano wodą. W dalszej części działań dokonano niezbędnych prac rozbiórkowych drewnianej konstrukcji celem uwidocznienia ukrytych zarzewi ognia zlokalizowanych za pomocą kamery termowizyjnej. Po ponad trzech godzinach akcji gaśniczej obiekt sprawdzono dostępnymi urządzeniami pomiarowymi, potwierdzając całkowitą likwidację zagrożenia.
W działaniach brały udział dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz po jednym pojeździe gaśniczym z jednostek OSP Czarny Sad, OSP Rozdrażew i OSP Ustków.
Tuż po godzinie 20:00 na terenie powiatu krotoszyńskiego odnotowano kolejny pożar. Tym razem doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym budynku mieszkalnego na terenie Koźmina Wielkopolskiego.

































