Wspieraj firmy z Twojego regionu! kupujlokalnie.online

iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej

Conditor Ubezpieczenia Oddział Krotoszyn
TEOMINA SPORT - SIŁOWNIA - FITNESS

Adam 1 agencja reklamowa

Reklama - STOLARSTWO KAMIL SUCHORZEWSKI
PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura
PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informator rynku pracy
iPomagamy - akcje charytatywne krotoszyn, zbiórki pieniędzy krotoszyn
Poradnik turysty

Wycieczka śladami pierwszych Piastów

2017-07-07 07:07:00

Wielkopolska to bardzo ciekawy historycznie obszar. To tutaj rozpoczęła się budowa państwa polskiego. Na terenie dzisiejszego województwa wielkopolskiego znajduje się wiele zabytków związanych z początkami naszego kraju.

Szlak Piastowski przebiega przez najważniejsze punkty powiązane z naszą historią. Jeśli jednak nie mamy czasu na zwiedzenie wszystkich, to warto ograniczyć się do kilku istotnych dla naszej państwowości.

 

Około godziny drogi od Poznania leży pierwsza stolica Polski – Gniezno. Warto odwiedzić tam Katedrę Gnieźnieńską położoną na Wzgórzu Lecha. Znajduje się w niej najpopularniejszy zabytek tego miasta – Drzwi Gnieźnieńskie, przedstawiające sceny z życia św. Wojciecha. W katedrze usytuowane są relikwie tego świętego, które według podań zostały wykupione przez Bolesława Chrobrego. Podziemia skrywają najstarszy w Polsce napis nagrobkowy. W okolicy katedry położona jest również Kolegiata.

 

Ostrów Lednicki uważany jest za jeden z najważniejszych reliktów historii naszego kraju. To prawdopodobnie właśnie na tej wyspie Mieszko I przyjął chrzest. Znajduje się tu Muzeum Pierwszych Piastów.

Mieszczą się tutaj pozostałości grodu i zabudowy pałacowo-sakralnej oraz kościoła z grobami pochodzące z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

 

Chociaż miejscowość ta nie należy do województwa wielkopolskiego, to jest bardzo istotna dla wycieczki śladami pierwszych Piastów. Mowa tu o Kruszwicy położonej nad jeziorem Gopło. Chyba każdy słyszał legendę o Popielu, którego zjadły myszy. Warto więc obejrzeć słynną Mysią Wieżę związaną z legendą. Mało kto wie, że sławna wieża została wybudowana ok. 400 lat po wydarzeniach opisanych w legendzie.

 

Również Biskupin leżący w województwie kujawsko-pomorskim stanowi istotny punkt na trasie Szlaku Piastowskiego. Zobaczymy tu zrekonstruowaną dawną osadę. Oprócz tej najpopularniejszej atrakcji Biskupina możemy obejrzeć m.in. chatę pałucką z XVIII wieku, stanowiącą przykład tradycyjnego budownictwa pałuckiego. Dostępna jest też Kwatera Archeologii Doświadczalnej, gdzie znajdują się m.in. zrekonstruowane piece, prowadzona jest hodowla zwierząt. Wszystkie budynki zostały wzniesione za pomocą materiałów i prostych narzędzi.

 

Wymienione atrakcje, to tylko niektóre z elementów znajdujących się na Szlaku Piastowskim. Posiadaczy zbyt małej ilości czasu na zwiedzenie całego szlaku powinien zainteresować także Skansen Miniatur w Pobiedziskach. Przedstawiono w nim miniatury najważniejszych zabytków Szlaku Piastowskiego oraz Wielkopolski.

 

ReklamaWspieraj firmy z Twojego regionu! kupujlokalnie.online

ADOMIX SPRZEDAŻ OPAŁU | PELLET | EKOGROSZEK | WĘGIEL
SEZAM Krotoszyn - Drzwi - Panele

Reklama - OSK AS Maria Maśniak


Zielony Zakątek - rośliny do Twojego ogrodu!

Informator ślubny - organizacja, tradycje, porady

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama - Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebra
Wiadomości kulturalne z Krotoszyna
iKrotoszyn.pl reklamy
Zamów reklamę kontaktując się z naszą lokalną Gazetą Internetową Zamów reklamę kontaktując się z naszą lokalną Gazetą Internetową