iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej


Reklama - Centrum Rolno Ogrodnicze w Krotoszynie

Reklama - MEBLE Krotoszyn | MEB-TRANS – Ireneusz Sobczak

Reklama - CATERING DLA ZDROWIA - DIETA PUDEŁKOWAReklama - Kredyty Krotoszyn - Najhipoteczny.pl - Tomasz Gierko


Reklama - TEOMINA SPORT - SIŁOWNIA - FITNESS - CORSSFIT

Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Autopromocja gazety internetowej ikrotoszyn.pl
Poradnik turysty

Wycieczka śladami pierwszych Piastów

2017-07-07 07:07:00

Wielkopolska to bardzo ciekawy historycznie obszar. To tutaj rozpoczęła się budowa państwa polskiego. Na terenie dzisiejszego województwa wielkopolskiego znajduje się wiele zabytków związanych z początkami naszego kraju.

Szlak Piastowski przebiega przez najważniejsze punkty powiązane z naszą historią. Jeśli jednak nie mamy czasu na zwiedzenie wszystkich, to warto ograniczyć się do kilku istotnych dla naszej państwowości.

 

Około godziny drogi od Poznania leży pierwsza stolica Polski – Gniezno. Warto odwiedzić tam Katedrę Gnieźnieńską położoną na Wzgórzu Lecha. Znajduje się w niej najpopularniejszy zabytek tego miasta – Drzwi Gnieźnieńskie, przedstawiające sceny z życia św. Wojciecha. W katedrze usytuowane są relikwie tego świętego, które według podań zostały wykupione przez Bolesława Chrobrego. Podziemia skrywają najstarszy w Polsce napis nagrobkowy. W okolicy katedry położona jest również Kolegiata.

 

Ostrów Lednicki uważany jest za jeden z najważniejszych reliktów historii naszego kraju. To prawdopodobnie właśnie na tej wyspie Mieszko I przyjął chrzest. Znajduje się tu Muzeum Pierwszych Piastów.

Mieszczą się tutaj pozostałości grodu i zabudowy pałacowo-sakralnej oraz kościoła z grobami pochodzące z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

 

Chociaż miejscowość ta nie należy do województwa wielkopolskiego, to jest bardzo istotna dla wycieczki śladami pierwszych Piastów. Mowa tu o Kruszwicy położonej nad jeziorem Gopło. Chyba każdy słyszał legendę o Popielu, którego zjadły myszy. Warto więc obejrzeć słynną Mysią Wieżę związaną z legendą. Mało kto wie, że sławna wieża została wybudowana ok. 400 lat po wydarzeniach opisanych w legendzie.

 

Również Biskupin leżący w województwie kujawsko-pomorskim stanowi istotny punkt na trasie Szlaku Piastowskiego. Zobaczymy tu zrekonstruowaną dawną osadę. Oprócz tej najpopularniejszej atrakcji Biskupina możemy obejrzeć m.in. chatę pałucką z XVIII wieku, stanowiącą przykład tradycyjnego budownictwa pałuckiego. Dostępna jest też Kwatera Archeologii Doświadczalnej, gdzie znajdują się m.in. zrekonstruowane piece, prowadzona jest hodowla zwierząt. Wszystkie budynki zostały wzniesione za pomocą materiałów i prostych narzędzi.

 

Wymienione atrakcje, to tylko niektóre z elementów znajdujących się na Szlaku Piastowskim. Posiadaczy zbyt małej ilości czasu na zwiedzenie całego szlaku powinien zainteresować także Skansen Miniatur w Pobiedziskach. Przedstawiono w nim miniatury najważniejszych zabytków Szlaku Piastowskiego oraz Wielkopolski.

 

Reklama
Reklama - PROMATIX KROTOSZYN - RTV, AGD, SPRZĘT POD ZABUDOWĘ

Reklama - OSK AS Maria Maśniak


Reklama - Biuro Rachunkowe Maison Polska


Reklama - ADAM1.PL - Agencja Reklamowa, Studio Graficzne, Drukarnia

Reklama - Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama - Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebra


Reklama internetowa w gazecieAutopromocja ikrotoszyn.pl


Sieć gazet internetowych - igazetyinternetowe.pl