iKrotoszyn.pl reklamy
Krotoszyn

Wskazówki już są, zegar w fazie testów po renowacji. Za kilka dni znów zabiją dzwony

Zakończyły się prace związane z renowacją mechanizmu zegara na wieży krotoszyńskiego Ratusza. Obecnie trwa faza testów. Być może już w niedzielę mieszkańcy ponownie usłyszą dzwony.

O renowacji czasomierza informowaliśmy już na naszych łamach. Mechanizm zegara poddano m.in. regeneracji ułożyskowania osi w tulejach i panewkach, a także elementów wychwytu. Naprawa konstrukcji zębników zegara wykonanych w technice średniowiecznej wymagała zastosowanie niestandardowych sztyftów, które nie są już powszechnie dostępne na rynku. Ostatnimi pracami było nadanie wskazówkom odpowiedniej krzywizny tak, by jak najlepiej oddawały charakter oryginalnych oraz ich złocenie.

- Mechanizm zegara został już kilka dni temu zamontowany i przez trzy dni działał - informuje naszą redakcję Wojciech Ptak z Wydziału Ogólno-Organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Krotoszynie. Firma z Wolsztyna, która wykonywała renowację postanowiła jednak jeszcze pewne rzeczy "doszlifować", aby zegar znów cieszył mieszkańców przez kolejne dziesiątki lat. Przy okazji określono czas poprzednich napraw. Miały one miejsce w 1928 roku, w 1940 roku, 6 grudnia 1958 roku, w 1959 roku oraz w 1965 roku.

Być może już w niedzielę wskazówki na wieży ratuszowej znów zaczną mierzyć czas, a dzwony oznajmiać upływające minuty...

Koszt renowacji, to ponad 80 tys. zł brutto.

 Sklep internetowy z włoskimi produktami - allitaliana.pl

Czytaj również

PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKUKurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.