iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej

Płytki ceramiczne CERAMEX
Szkółka roślin ozdobnych Bielawni
Reklama - OSK AS Maria Maśniak


Informator rolniczy - dla rolnika

Reklama - Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebra
PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura Informator rynku pracy
Mapa - Pojemniki na plastikowe nakrętki MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - DANE KONTAKTOWE

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - DANE KONTAKTOWE
Krotoszyn

Wola władz równie ważna jak presja mieszkańców

2021-07-30 14:08:00

O zaplanowanym na 2022r. budżecie obywatelskim w gminie Krotoszyn, na krotoszyńskim rynku rozprawiali dziś przedstawiciele Stowarzyszenia Polska 2050 Szymona Hołowni.

Jak podkreślali, to przede wszystkim w lokalnych samorządach rozwiązywane są problemy mieszkańców. Dlatego tak ważne jest utrzymanie "suwerenności" małych Ojczyzn.

 

- Ostatnie lata, o czym trzeba mówić głośno, to jest osłabianie samorządów. Polityka Prawa i Sprawiedliwości sukcesywnie i konsekwentnie to czyni. Kiedy premier Morawiecki ogłaszał "Polski Ład", to wielu samorządowców zaczęło alarmować, bo z dużym niepokojem przyglądało się wyliczeniom. "Polski Ład" zakłada, że z polskich samorządów zniknie 11 mld złotych. Oczywiście rządzący obiecują subwencje inwestycyjne, ale po tym co się działo z Rządowym Funduszem Inwestycji Lokalnych wiemy, że te pieniądze trafiały do samorządów, które były "grzeczne" i wspierały partię rządzącą. To jest upolitycznianie samorządów - przekonywała Barbara Oliwiecka, koordynatorka Partii Polska 2050 Szymona Hołowni na okręg kalisko-leszczyński a na co dzień radna rady miasta Kalisza.

 

Jednocześnie zwracała uwagę, że rolą samorządu jest kreowanie inicjatyw oddolnych m.in. takich jak budżet obywatelski, które pozwalają mieszkańcom miast i gmin, mieć realny wpływ na kształtowanie przyszłości oraz rozwoju małych Ojczyzn.

 

- Te narzędzia partycypacji społecznej, są już naprawdę dostępne i szerokie. Wystarczy inicjatywa oddolna, dobra wola władz lokalnych i przede wszystkim presja mieszkańców, o której nie wolno zapominać. Mamy konsultacje, inicjatywy lokalne i uchwałodawcze oraz budżet obywatelski. Ten ostatni jest bardzo dobrym narzędziem w Krotoszynie, ale wymaga on ewidentnie korekt i poprawek - wskazywała Barbara Oliwiecka.

 

Uchwalony w czerwcu br. przez krotoszyński samorząd budżet obywatelski na rok 2022 wynosił będzie 150 tys. zł.

 

- Dlaczego jest on tak ważny dla wszystkich mieszkańców? Otóż przede wszystkim to szczególna forma konsultacji społecznych polegająca na partycypacji mieszkańców w wydatkowaniu części budżetu gminy. Ten głos mieszkańców jest bardzo ważny w momencie urzeczywistniania lokalnych potrzeb, pisania i procedowania danego projektu oraz decyzyjnym, podczas ogólnego głosowania - zwracała uwagę Magdalena Paszyn, szefowa lokalnych struktur Partii Polska 2050 Szymona Hołowni w powiecie krotoszyńskim, jednocześnie chwaląc taki ruchu władz gminy Krotoszyn.

 

W tej beczce miodu, znalazła się jednak łyżka dziegciu, bo zdaniem przedstawicieli ruchu Hołowni, uchwała związana z budżetem obywatelskim ma kilka "felerów".

 

- Będziemy zgłaszać do rady miejskiej i na ręce burmistrza konieczność wprowadzenia zmian, by ją ulepszyć i doprecyzować, aby w kolejnych latach była bardziej dostępna dla szerszej społeczności - zapowiedziała Magdalena Paszyn.

 

Co w opinii członków Partii Polska 2050 należało by w niej zmienić? M.in. formę głosowania nad zgłoszonymi projektami. Poza formą cyfrową winna być dopuszczona również papierowa.

 

- Ponadto etapem, który nastręcza mieszkańcom najwięcej problemów w partycypacji budżetu jest tzw. kosztorysowanie projektu. Uchwała rady miejskiej nie precyzuje kto jest osobą upoważnioną do sporządzania wycen czy kosztorysu, co w konsekwencji w żadnym stopniu nie ułatwia złożenia projektu. Narzędzie na stronie internetowej miasta do wstępnego wyceniania, przykłady kosztów czy kontakt z fachowcami da pewność mieszkańcom, że ich projekt mieści się w granicach finansowania - zwracała uwagę Magdalena Paszyn.

 

Zastrzeżenia były także co do wysokości kwoty "wyłożonej" w ramach BO, a więc 150 tys. zł, która została podzielona na 10 projektów, po 15 tys. zł każdy.

 

- Zapis ten może uniemożliwić realizację większości projektów w zakresie infrastruktury miejskiej. Co więcej, ten fakt może prowadzić do sytuacji, w której już na wstępie cała kwota przeznaczona na budżet obywatelski w danym roku, nie będzie zrealizowana, a chyba nie o to nam chodzi - wskazywała przedstawicielka ruchu Szymona Hołowni.

 

Natomiast w sobotę, 31 lipca br., o godz. 16.00, ruch Szymona Hołowni organizuje na krotoszyńskim Rynku piknik rodzinny, podczas którego poruszony zostanie temat budżetu obywatelskiego, maratonu pisania wniosków (te można składać do 14 września br. - przyp. red.) a na całe rodziny czeka szereg atrakcji m.in. konkurs dla najmłodszych.

(alf)Fotorelacja


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

SOLARMAT TOMNICE
Kredyty Krotoszyn - Pośrednictwo kredytowe - Najfinanse Tomasz Gierko
iPomagamy - akcje charytatywne krotoszyn, zbiórki pieniędzy krotoszyn

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - DANE KONTAKTOWE
Wiadomości z przedszkoli i szkół z powiatu krotoszyńskiego.

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM
Wiadomości kulturalne z KrotoszynaDni Karpia 2021