iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej

SEKOL TARTAK
Reklama - OSK AS Maria Maśniak


Informator rolniczy - dla rolnika

Reklama - Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebra
PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura Informator rynku pracy
Mapa - Pojemniki na plastikowe nakrętki
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - DANE KONTAKTOWE
Ciekawostki

W Krotoszynie będzie budżet obywatelski! Co to oznacza?

2021-04-23 11:04:00

W przyszłym roku ruszy w Krotoszynie tzw. budżet obywatelski. Taką propozycję przedłoży burmistrz radnym miejskim podczas majowej sesji.

Budżet obywatelski (BO) od wielu lat posiadają lub posiadały sąsiednie miasta powiatowe: Pleszew, Ostrów Wlkp., Gostyń. Tam wpisał się on już na stałe w życie lokalnej społeczności. Bywało jednak też tak, że z uwagi na dużą skalę innych gminnych inwestycji, wstrzymywano realizację BO. Tak było choćby w Jarocinie.

 

Czym jest budżet obywatelski? W większości zasada jego funkcjonowania jest podobna. Wnioski do BO mogą składać grupy nieformalne, zjednoczone ideą zrobienia czegoś fajnego dla miasta, gminy, osiedla, ulicy... Zatwierdza je oczywiście pod względem technicznym i merytorycznym specjalna komisja. Natomiast mieszkańcy sami decydują poprzez głosowanie (Internet, ankieta, SMS), które zadania czy nawet inwestycje będą realizowanie w ich gminie, a w tym przypadku praktycznie na ich "podwórku". Jednym słowem wygrywają pomysły, które przyciągają największą rzeszę zwolenników. Przez co w działalność i rozwój gminy zaangażowanych jest jeszcze więcej mieszkańców. Oczywiście wszystko w ramach określonych przez Radę Miejską środków i zgodnie z zapisami w regulaminie. Czasem pula środków podzielona jest na zadania mniejsze i większe. W ten sposób powstają np. zielone skwery, place zabaw, mogą to być też remonty, nawet budowa chodników i ścieżek pieszo-rowerowych czy zakup potrzebnego sprzętu dla jakiejś organizacji, itd.

 

Jaki będzie krotoszyński budżet obywatelski? Tego na razie nie wiadomo. - Przedstawię propozycję radnym - mówi naszej redakcji burmistrz Franciszek Marszałek. Nie zdradza też, jaka kwota zostanie na ten cel wydzielona z miejskiego budżetu. Patrząc na sąsiednie miasta podobnej wielkości może to być w granicach od 500 tys. zł do 1 mln zł.

 

Trzeba jednak wspomnieć, że włodarz nie zawsze był przychylny takiemu rozdysponowaniu środków gminnych. W 2014 roku, podczas jednego ze spotkań, w ramach kampanii wyborczej, F. Marszałek nie był przekonany do takiego rozwiązania. Wówczas mieszkańcy pytali kandydatów na fotel burmistrza o budżet obywatelski, który w swoim programie mieli Zbigniew Brodziak i Włodzimierz Szewczyk. Także Wiesław Szeszycki był skłonny do takiego rozwiązania. Natomiast F. Marszałek wskazywał, że czytelny jest obecny podział środków dla aktywnych rad osiedli, co jego zdaniem po części spełnia rolę budżetu obywatelskiego. Co więc się zmieniło, że BO znalazł uznanie w oczach burmistrza?

- Istotnym celem naszej inicjatywy jest chęć aktywizacji mieszkańców po trudnym okresie pandemii - wskazuje włodarz. Dodaje jednak, że są także inne funkcjonujące dobrze mechanizmy w gminie. Budżet obywatelski będzie więc kolejną, obok np. inicjatywy lokalnej, formą współpracy z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi.

 

20 kwietnia odbyło się posiedzenie kierownictwa Urzędu Miejskiego, podczas którego kolejny raz dyskutowano nad projektem uchwały Rady Miejskiej ws. budżetu obywatelskiego. A ten zostanie przedstawiony radnym na sesji pod koniec maja. Jeśli radni przyjmą uchwałę, a zapewne tak będzie, to w 2022 roku pierwsze zadania w ramach BO zostałyby zrealizowane.

(raf)Conditor Ubezpieczenia Oddział Krotoszyn
IGLOO - KROTOSZYN CHŁODNICTWO I KLIMATYZACJE

Bar u Żaby
Wiadomości z przedszkoli i szkół z powiatu krotoszyńskiego.

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM
Wiadomości kulturalne z KrotoszynaiKrotoszyn.pl reklamy
Zamów reklamę kontaktując się z naszą lokalną Gazetą Internetową Zamów reklamę kontaktując się z naszą lokalną Gazetą Internetową