iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej

Reklama - Mediazone to nowoczesny sklep komputerowy

Reklama - Biuro Rachunkowe Maison Polska


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

Reklama - OSK AS Maria Maśniak


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM
Rynek Pracy powiatu krotoszyńskiego - oferty pracy oraz artykuły tematyczne
Bez względu od tego, gdzie mieszkasz i czym się zajmujesz, możesz wspierać naszą zakładkę ipomagamy aktywnie.
Z powiatu

W Koźminie będą ratować zabytki

2019-10-01 08:42:45

Zdjęcie: Michał Garsztka, TMKW
Władze Towarzystwa Miłośników Koźmina Wlkp. zaprosiły osoby mające decydujący wpływ na organizację życia społecznego w mieście na spotkanie, którego celem było powołanie Komitetu Ratowania Koźmińskich Zabytków.

W spotkaniu udział wzięło 17. osób reprezentujących instytucje, zakłady pracy i stowarzyszenia.

Zebrani zaakceptowali ideę i propozycje kierunków działania, przedstawione przez Cyryla Banaszaka i Andrzeja Joachimiaka. Na początek komitet chce się zmierzyć z najtrudniejszym zadaniem – restauracją byłej szklarni przy ulicy Zamkowej. Ten obiekt to materialny dowód rangi i tradycji kształcenia ogrodniczego w mieście.

– Zdajemy sobie sprawę z niewielkich szans na realizację zadania, ale jeśli nie spróbujemy to się o tym nie przekonamy, a co najważniejsze jest to chyba ostatni termin – za chwilę nie będzie co ratować – przekonuje Andrzej Joachmiak, prezes TMKW.

Komitet ustalił następującą kolejność działań: zlecenie ekspertyzy technicznej, uzyskanie opinii Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, przygotowanie projektu realizacji, a także wstępnego kosztorysu. Ten ostatni zależy najbardziej od opinii konserwatora, to będzie moment, który zadecyduje o realności tych planów.

– Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że tylko pomyślna aplikacja o środki unijne z rozdania 2021 roku daje szanse na ratunek tej szklarni. W celu zwiększenia szans na uzyskanie środków chcemy pozyskać wsparcie radnych wojewódzkich z naszych okolic – mówi prezes TMKW.

Inicjatorzy spotkania mają plan na wykorzystanie obiektu po remoncie. Przeprowadzili już rozmowy z dyrekcją Muzeum Narodowego w Szreniawie, by w odrestaurowanej szklarni powstał oddział muzealny poświęcony ogrodnictwu.

Komitet Ratowania Zabytków nie zamierza ograniczyć swojej działalności tylko do szklarni, ale rozszerzyć ją o inne obiekty wymagające restauracji.

– Prosimy o ewentualne zgłaszanie propozycji jakimi problemami powinniśmy zająć się w dalszej kolejności – mówią inicjatorzy.

Komitet działa przy Towarzystwie Miłośników Koźmina Wielkopolskiego, które statutowo podejmuje inicjatywy w zakresie ochrony zabytków i pamiątek stanowiących dziedzictwo kulturowe miasta i gminy. Wybrano osoby, które będą na bieżąco koordynować działania Komitetu, są to Andrzej Joachimiak oraz Piotr Szkudlarek.

 

 
Źródło: kozminwlkp.pl/TMKWReklama - TEOMINA SPORT - SIŁOWNIA - FITNESS - CORSSFIT


Autopromocja ikrotoszyn.pl


W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama - Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebra

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

Reklama internetowa w gazecieiKrotoszyn.pl reklamy
Sieć gazet internetowych - igazetyinternetowe.pl