iKrotoszyn.pl reklamy
Krotoszyn

W 500-lecie pierwszego polskiego ekslibrisu

2017-01-09 10:01:00
Zdjęcie: Marcin Laska
W Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera odbył się wernisaż wystawy ekslibrisów z kolekcji dra Józefa Zdunka. Wystawa zorganizowana została z okazji 500-lecia powstania pierwszego polskiego księgoznaku.

Pierwszy polski ekslibris wydrukowany został w 1516r., w wiedeńskiej oficynie Hieronima Wiedora, dla biskupa Macieja Drzewickiego, późniejszego prymasa Polski. Polska dołączyła dzięki temu do grona trzech państw w Europie, w których powstały ekslibrisy, po Bawarii (1570 r.) i Szwajcarii (1498 r.).

 

Ekslibrisy to małe dzieła sztuki, będące jednym ze sposobów zaznaczenia na książce jej własności. Zwyczaj ten zrodził się z potrzeby zabezpieczenia książek przed zagubieniem oraz ich kradzieżą. Słowo „ekslibris” pochodzi z języka łacińskiego. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „z książek”, „z księgozbioru”, „z biblioteki” i jest znakiem własnościowym danego egzemplarza książki. Zazwyczaj jest to mała kartka papieru, na której artysta-grafik umieszcza formułę „ex libris”, imię i nazwisko właściciela książki albo nazwę instytucji, bądź też herb lub gmerk.

 

Józef Zdunek, znany w Krotoszynie nauczyciel, pedagog, kolekcjoner i popularyzator ekslibrisów, doktor nauk humanistycznych w swojej kolekcji posiada ponad 6 000 ekslibrisów. Obecna ekspozycja jest już dziewiątą wystawą zorganizowaną w bibliotece, przedstawiającą ekslibrisy z jego kolekcji. Na wystawie prezentowane jest 168 ekslibrisów 28 artystów polskich, na 14 tablicach.

Zwiedzający mogli dowiedzieć się o pasji kolekcjonerskiej Józefa Zdunka, który przybliżył wszystkim dzieje polskiego ekslibrisu od momentu powstania pierwszego, do dnia dzisiejszego. Przedstawił także sylwetki poszczególnych twórców i techniki tworzenia tych małych dzieł m.in. linoryt, typografię, drzeworyt, światłodruk i metaloryt, czy też tworzone techniką komputerową. Na wystawie można podziwiać dzieła takich twórców jak: T. Andrusiewicz, R. Bandosz, J. Dubaj, Z. Jóźwik, R. Osenkowski, T.W. Budynkiewicz, Z. Lubicz – Miszewski, K. Kmieć, W. Kościelniak, K.Z. Łoński, Cz. Wosia, A. Lipska i innych.

 

Na wernisażu gościła jedna z autorek ekslibrisów - Agnieszka Lipska, tworząca w technice CGD. Imprezę uświetnił mini recital skrzypcowy Zuzanny Wasielewskiej z Krotoszyna.

Z okazji wystawy wydany został okolicznościowy katalog.

Wystawę oglądać można do 31 stycznia na II piętrze biblioteki, w godzinach od 10.00-19.00 i w sobotę od 09.00-13.00.

Wiesława Patalas
Czytaj również

MALINOWY ZAKĄTEK
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
ELTRONIK - CANAL+
CONDITOR UBEZPIECZENIA KROTOSZYN
SOLARMAT FOTOWOLTAIKA
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B