iKrotoszyn.pl reklamy
Z policji

Uważajcie! Oszukano trzy mieszkanki powiatu krotoszyńskiego

Trzy mieszkanki powiatu krotoszyńskiego, będąc przekonane, że pomagają swojej bliskiej znajomej zasiliły konto oszustów. Zareagowały na przesłaną od koleżanki - za pomocą komunikatora prośbę - o pomoc finansową.

- Kobiety wygenerowały kody BLIK i nieświadomie przekazały je oszustowi. Po pewnym czasie dowiedziały się, że na konto społecznościowe koleżanki ktoś się włamał i rozesłał fałszywe wiadomości. Jednak było już za późno przelewów nie udało się cofnąć. Dwie kobiety straciły po 1 000 zł kolejna z kobiet 500 zł - informują krotoszyńscy mundurowi.

Mieszkanka powiatu krotoszyńskiego, która zgłosiła się na policję poinformował, że nieustalony sprawca włamał się na jej konto na portalu społecznościowym, a następnie skontaktował się ze znajomymi poprzez komunikator i poprosił o szybką pożyczkę pieniędzy przekazaną kodem BLIK. W ten sposób oszust doprowadził znajomych zgłaszającej do utraty pieniędzy.

Oszustwo metodą "na BLIK" polega na włamaniu się i przejęciu konta na portalu społecznościowym oraz proszeniu za pomocą komunikatora znajomych właściciela konta o udostępnienie kodu BLIK. Osoba, logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. Niestety, w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Co prawda, właściciel konta musi potwierdzić transakcję, ale robi to wierząc, że pomaga swojemu znajomemu, który znalazł się w potrzebie.

 

Aby nie paść ofiarą takiego oszustwa należy:

  • potwierdzać tożsamość „znajomych”, którzy piszą do nas przez internetowe komunikatory - najlepiej zadzwonić do takiej osoby. Wykonanie takiego połączenia zajmie nam kilkadziesiąt sekund, a tym samym zyskamy pewność, że nasz znajomy rzeczywiście jest w potrzebie i to właśnie jemu, a nie oszustowi przekazujemy pieniądze

  • stosować dwuskładnikowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (wówczas o wiele trudniej przejąć nasze konto - zalogowanie się wymaga potwierdzenia SMS)

  • sprawdzać dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie)

  • chronić swój telefon, a szczególnie PIN do aplikacji mobilnej banku.

Co radzi Policja? Przede wszystkim należy zachować czujność i rozsądnie podchodzić do wiadomości o pożyczenie pieniędzy. Zawsze staraj się najpierw potwierdzić wiarygodność otrzymanej informacji.

Źródło: KPP Krotoszyn
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

CERMOTOR KROTOSZYN
PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
WALBET
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU


SMOK SKUP-SPRZEDAŻ

Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.