iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej

Płytki ceramiczne CERAMEX
Szkółka roślin ozdobnych Bielawni
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - DANE KONTAKTOWE


Informator rolniczy - dla rolnika

Reklama - Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebra
Informator rynku pracy MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - DANE KONTAKTOWE
Wiadomości kulturalne z Krotoszyna
Ciekawostki

Uczniowie SP 4 na XXVI Festynie Archeologicznym w Biskupinie

2021-10-01 08:10:00

W połowie września uczniowie z czterech klas Szkoły Podstawowej nr 4 w Krotoszynie uczestniczyli w XXVI Festynie Archeologicznym w Biskupinie.

- Organizacja takiej wycieczki we wrześniu na festyn jest już tradycją w naszej szkole od kilkunastu lat - informuje Sławomir Kramarz, nauczyciel historii w Czwórce.

Pierwszym punktem tego wyjazdu był przejazd kolejką wąskotorową ze Żnina do Biskupina. - Przez godzinę jechaliśmy wolno wśród pól i jezior Pałuk. W Biskupinie  przewodnicy  oprowadzali nas po zrekonstruowanych obiektach z różnych epok. Dowiedzieliśmy się od nich w jakich warunkach wtedy żyli ludzie, co jedli i z jakimi trudnościami musieli się zmagać w swym codziennym życiu - relacjonuje S. Kramarz.

- Ale Biskupin, to przede wszystkim sukces polskiej archeologii II Rzeczpospolitej na skalę Europy. To tu przyjeżdżali ministrowie, Prezydent II RP i zagraniczne wycieczki oglądać rozmach wykopalisk przy odkrywaniu osady sprzed 27. wieków pod kierunkiem Józefa Kostrzewskiego. Dziś na festynie dominują stoiska rzemieślników, przy których uczniowie mogą podpatrzeć prace m.in. powroźników, garbarzy, snycerzy itp. Wielkie rzesze widzów przyciągają też walki wojowników na majdanie - dodaje nauczyciel historii.

- Po biskupińskich wrażeniach udaliśmy się do Gniezna do Katedry Gnieźnieńskiej na Wzgórzu Lecha. Tu stojąc przed Drzwiami Gnieźnieńskimi dowiedzieliśmy się o tym unikatowym romańskim zabytku odlewniczym, na którym są sceny z życia św. Wojciecha. We wnętrzu katedry dowiedzieliśmy się o historii tego miejsca i usłyszeliśmy po raz pierwszy m. in. takie słowa jak: ambit, gmerk, konfesja czy relikwiarz. Wyjazd w te dwa ważne historycznie miejsca był dla naszych uczniów niezapomnianą lekcją historii.Fotorelacja


Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta PGKiM Sp. z o.o.

Reklama - OSK AS Maria Maśniak
Kredyty Krotoszyn - Pośrednictwo kredytowe - Najfinanse Tomasz Gierko

KUP BILET - Kabaret Paranienormalni - Bez znieczulenia
Wiadomości z przedszkoli i szkół z powiatu krotoszyńskiego.

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM


Mapa - Pojemniki na plastikowe nakrętki FACEBOOK ikrotoszyn.pl
Na sygnale


Dni Karpia 2021