iKrotoszyn.pl reklamy
Zduny

Uczcili Pokolenie Kolumbów

Czwartek, 21 września, w Szkole Podstawowej w Zdunach stał się dniem czci Pokolenia Kolumbów. Był on zwieńczeniem prac uczniów podjętych nad realizacją projektu interdyscyplinarnego i skupiał się na czasach drugiej wojny światowej.

Rozważania o kataklizmie tych wydarzeń prowadząca i pomysłodawczyni działań, Bogumiła Bojewska, rozpoczęła od piosenki M. Fogga „Ostatnia niedziela”. Utwór ten, wieszczący początek złego, wprowadził publiczność w klimat międzywojennej Warszawy w przede dniu wybuchu wojny.

Audytorium wysłuchało opowieści świadków historii tamtych czasów: P. Jadwigi Morgiel i P. Heleny Formanowskiej. Słuchacze poznali w ten sposób wydarzenia odnoszące się do najbliższej historii, tej lokalnej. Zapoznali się z przebiegiem wydarzeń wojennych rozgrywanych na ziemi zdunowskiej i bohaterstwem tego pokolenia.

Szersze zaś tło wydarzeń, głównie kampanii wrześniowej 1939, z racji przypadającej w tym roku 84. rocznicy wybuchu wojny, ukazał wymowny film pt. „Wojna obronna 1939”.

Widownia ponadto poznała kolejne etapy tego konfliktu zbrojnego i mozół życia codziennego, m.in. w piosenkach inscenizowanych z lat okupacji oraz we fragmencie filmu historycznego „Czas honoru”. Ilustrują one walkę z okupantem i pokazują zaangażowanie całej społeczności Polaków, dużych i małych, w walkę z wrogiem.

Jedną z części projektu realizowanego z uczniami w klasach IV – VI był konkurs poezji wojennej. Najlepszym recytatorem w klasach czwartych został Bartłomiej Kujawiak. Na podium spośród klasach piątych weszła Oliwia Wosińska. Zaś zwycięski laur w klasach szóstych przypadł Julii Baranowskiej.

Z kolei klasy siódme i ósma przygotowały gazetki historyczne lub biuletyny pt. „ Polska i Polacy we wrześniu 1939 r.” Jury po docenieniu ogromu pracy włożonej przez młodzież, przekaże wyniki podczas kolejnej szkolnej uroczystości historycznej.

Temu ważnemu wydarzeniu w życiu szkoły towarzyszyła także wystawa książek i publikacji upamiętniających czasy II Wojny Światowej oraz wysiłek podjęty przez pokolenie dziadków i pradziadków w walkę o naszą wolność. Pokaz dorobku intelektualnego pisarzy pokolenia wojennego i powojennego został zorganizowany przez Alinę Szczuraszek przy współudziale Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Zduny.

Wspólnym śpiewem „Mazurka Dąbrowskiego” upamiętniony został rozlew krwi i bohaterstwo pokolenia naszych przodków. Tym utworem spotkanie zostało zakończone.

Wybrana delegacja młodzieży udała się do miejsc pamięci zdunowskich bohaterów, by zapalić znicze i złożyć hołd Ich pamięci.

O wszystkich poczynaniach informowały plakaty (z ciekawą grafiką wojenną) umieszczone na każdym piętrze szkoły.

W uroczystości uczestniczyła Anna Pietrzak-Figlak, reprezentująca władze miejskie Zdun.Sklep internetowy z włoskimi produktami - allitaliana.pl

Czytaj również

PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKUKurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.