iKrotoszyn.pl reklamy
Ważne sprawy

Uchwały antysmogowe. W gminie Krotoszyn jest 1600 bezklasowych pieców. Czy w nowym roku posypią się mandaty?

18 grudnia 2017 r. Sejmik Województwa Wielkopolskiego przyjął „uchwały antysmogowe”, które weszły w życie 1 maja 2018 r. Wprowadziły one ograniczenia w zakresie stosowania kotłów oraz tzw. miejscowych ogrzewaczy np. kominków i pieców. Dokumenty wprowadziły także zakaz stosowania najgorszej jakości paliw stałych np. bardzo drobnego miału lub węgla brunatnego czy flotokoncentratu.

Temat ten na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Krotoszynie poruszył radny Mariusz Urbaniak. - W gminie Krotoszyn mamy 1600 kotłów poza klasowych. Z tego by wynikało, że mniej więcej od początku 2024 roku będziemy wlepiać tym ludziom mandaty - rozpoczął swoją wypowiedź.

Warto więc dodać, że zgodnie z zapisami uchwał antysmogowych: kotły zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i niespełniające ich wymagań muszą zostać wyłączone z eksploatacji w dwóch etapach:

  • Do 1 stycznia 2024 r. - w przypadku kotłów bezklasowych,
  • Do 1 stycznia 2028 r. - w przypadku kotłów spełniających wymagania dla klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

 

Z powyższych przepisów wynika, że od 1 stycznia 2024 roku krotoszyńska straż miejska, kontrolując gospodarstwa domowe pod kątem źródeł ogrzewania, powinna - jak wspomniał radny - wlepić 1600 mandatów.

- Otrzymaliśmy pismo z programu Czyste Powietrze, w którym zostaliśmy poinformowani, że zostały jeszcze ogromne pieniądze i że program proponuje nam stworzenie stałego punktu. Wspominałem już o tym i wtedy państwo stwierdziliście, że nie ma takiej potrzeby - zwrócił się na sesji do włodarzy M. Urbaniak. - Te 1600 rodzin, to jednak są nasi mieszkańcy. Możemy powiedzieć, że są sami sobie winni - trzeba było wcześniej się starać. Natomiast nie bardzo wyobrażam sobie sytuację, że będziemy wlepiać im mandaty, bo nie wymienili sobie pieca, a przecież zgodnie z prawem będziemy musieli - dodał.

Radny zastanawiał się czy powstanie stałego punktu programu Czyste Powietrze w krotoszyńskim urzędzie, w takim przypadku, nie byłoby uzasadnione. - To są też nasi mieszkańcy, być może to, że mają takie kotły wynika z ich niezaradności, nieumiejętności wnioskowania, z obawy przed wypełnianiem papierów. Podejrzewam, że w większości będą to emeryci. Jeżeli możemy im pomóc, to dlaczego im nie pomóc, to w zasadzie nie będzie nic nas to kosztować.

Do tych zastrzeżeń odniósł się Michał Kurek, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa. - Program Czyste Powietrze ruszył kilka lat temu, byliśmy jedną z pierwszych gmin która podpisała porozumienie, przystąpiliśmy do tego programu i cały czas w nim jesteśmy. Obecnie nie ma już formy papierowej, działa on tylko w formie elektronicznej - wyjaśniał naczelnik. - U nas w urzędzie kilka lat temu wydzielono oddzielne stanowisko z oddzielnym komputerem, gdzie przy pomocy pracownika osoba się loguje i ma informację, jak wypełnić wniosek. Ten program to nie jest tylko kwestia Krotoszyna, że tak słabo idzie, tak jest w całej Polsce. Jest dosyć skomplikowany. Kwestia przyznania pieniędzy też jest dość skomplikowana i czas oczekiwania jest dosyć długi, nawet do roku - wyjaśniał M. Kurek.


Zgodnie z uchwałami antysmogowymi:

  • kotły bezklasowe, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1.05.2018 r., można użytkować do 31.12.2023 r. - do końca bieżącego roku należy wymienić źródła spalania paliw, które nie spełniają wymagań zapisów tzw. uchwały antysmogowej,
  • kotły klasy 3. lub klasy 4., których eksploatacja rozpoczęła się przed 1.05.2018 r., można użytkować do 31.12.2027 r.,
  • ogrzewacze pomieszczeń, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1.05.2018 r., należy dostosować do wymogów uchwały do 31.12.2025 r. - Dopuszczono możliwość eksploatacji po 1 stycznia 2026 r. miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń, których sprawność cieplna wynosi co najmniej 80% lub zostaną doposażone w urządzenie redukujące emisję pyłu, które umożliwi osiągnięcie emisji pyłu do poziomu określonego w rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1185.
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

CERMOTOR KROTOSZYN
PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
WALBET
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU


SMOK SKUP-SPRZEDAŻ

Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.