Tężnia solankowa została zaprojektowana na rzucie koła wraz z elementami małej architektury ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci oraz pergola w postaci ażurowego zadaszenia z belek drewnianych. Wokół tężni przewidziano także wykonanie nowych nasadzeń krzewów i pnączy oraz zagospodarowanie terenu przyległego do obiektu.
Planowany koszt realizacji zadania to około 1,1 mln zł. Budowa tężni sfinansowana jest z preferencyjnej pożyczki udzielonej przez Bank Gospodarstwa Krajowego oraz z dotacji pochodzącej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
- Roboty związane z budową tężni, jeśli nie wystąpią jakieś nieprzewidziane okoliczności - powinny zakończyć się w tym roku - mówi Sławomir Horyza, naczelnik Wydziału Inwestycji i Rozwoju w Urzędzie Miejskim w Krotoszynie.
Tężnie wykorzystywane są w leczeniu i profilaktyce chorób górnych dróg oddechowych, ale również m.in. w przypadku alergii, nadciśnienia tętniczego i nerwicy. Podobne inwestycje powstały na przykład w pobliskim Ostrowie Wielkopolskim czy w Sośniach w powiecie ostrowskim.
Poprzednia
Następna