iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej


Auta Kaczmarek - Wypożyczalnia - Sprzedaż samochodów
Reklama - IGLOO - KROTOSZYN CHŁODNICTWO I KLIMATYZACJE

Adam 1 agencja reklamowa

TEOMINA SPORT - SIŁOWNIA - FITNESS
PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura
PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM
Reklama - Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - DANE KONTAKTOWE
Poradnik turysty

Trance i house nie dla kierowców

2015-06-20 15:07:00

Zdjęcie: Archiwum
Nikogo raczej nie trzeba przekonywać, że jazda pod wpływem alkoholu jest śmiertelnym zagrożeniem, i to nie tylko dla pijanego kierowcy. Jednak jedynie nieliczni wiedzą, że równie niebezpieczna może być nieodpowiednia muzyka...

Przeprowadzone przez jeden z brytyjskich serwisów internetowych badania udowodniły, że dziecięca kłótnia na tylnej kanapie auta stwarza takie samo zagrożenie, jak jazda po pijaku. Co drugi ankietowany kierowca właśnie dzieci uznał za najbardziej rozpraszający „czynnik” podczas jazdy. Potwierdzają to badania, m.in. ustalono, że w takich warunkach poziom stresu kierowcy rośnie o jedną trzecią, a szybkość jego reakcji spada aż o 13 procent. Skutkiem tego jest dłuższa o cztery metry droga hamowania, a prawdopodobieństwo poważnego wypadku wzrasta aż o 40 procent!
Co jeszcze kierowcę rozprasza podczas jazdy? Telefon komórkowy (tak uznało 18 procent respondentów), dorośli pasażerowie (14) i nawigacja satelitarna (11).

Komórka jak alkohol
Telefon komórkowy nie tylko rozprasza uwagę kierowcy, utrudnia zmianę pasa i zmniejsza tempo podróży, ale też spowalnia czas reakcji, co w razie wypadku może być sprawą życia i śmierci. Stwierdzono, że rozmawiający przez komórkę lub piszący SMS-a kierowca może zareagować równie wolno, jakby miał prawie promil alkoholu we krwi! A przecież kodeks drogowy wyraźnie mówi, że „Kierującemu pojazdem zabrania się: korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”. Kodeks jednak sobie, a życie sobie - według danych Komendy Głównej Policji, polscy kierowcy za niedozwolone używanie komórek rocznie płacą kilka milionów złotych mandatów.

Na drodze się nie gra
Po zbadaniu dwóch tysięcy kierowców (w wieku 17-39 lat) okazało się, że szczególnie niebezpieczni są miłośnicy ...gier komputerowych. Po setkach kraks, które zaliczyli na ekranie monitora bez jednego chociażby zadrapania, w świecie realnym czują się za kierownicą bardzo pewnie, przez co są zdecydowanie skłonniejsi do ryzykownych zachowań podczas jazdy. I co się potem dziwić, że dwie trzecie wypadków z ofiarami śmiertelnymi ma miejsce na prostej drodze... Najwidoczniej niektórzy fani gier zapominają, że w „realu” mają tylko jedno życie.

Dobre buty to podstawa
Wprawdzie przepisy nic nie mówią o tym, w jakim obuwiu powinniśmy prowadzić samochód, ale rodzaj butów ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Tymczasem, aż 43 procent kobiet kieruje autem w ...szpilkach! Na tym nie koniec, ponieważ latem bardzo popularne (dodajmy uczciwie, że wśród obu płci) są też różne klapki i japonki, które co prawda mile chłodzą stopy, ale jednocześnie znakomicie potrafią zablokować pedał hamulca.

Bierzesz leki? Bądź czujny!
Jeśli lek w jakikolwiek sposób wpływa negatywnie na kierowcę, wówczas bezwzględnie powinien on zrezygnować z podróży. Jednak należy pamiętać, że istnieją też lekarstwa, które groźne są dopiero po zmieszaniu np. z  napojem energetycznym. Nawet niewinny sok grejpfrutowy może być przyczyną sporych kłopotów - jeśli popijemy nim pewne leki stosowane do łagodzenia objawów alergii, wówczas mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca. Uważajmy więc zawsze na to, co jemy lub pijemy przed lub po zażyciu leku.

Jak zwalczać zmęczenie?
Podczas długiej podróży prędzej czy później kierowca zaczyna odczuwać zmęczenie. Co wtedy? Jedni próbują się rozbudzić słuchaniem głośnej muzyki lub ssaniem miętowych cukierków, inni wolą przetrzeć twarz mokrym ręcznikiem, a jeszcze inni ratunku szukają w kawie albo w napojach energetycznych. Jednak eksperci nie mają wątpliwości - to wszystko ma jedynie krótkotrwałe działanie. Jeśli więc czujemy pierwsze objawy zmęczenia (ciężkie powieki, ból głowy i opóźniona reakcja), natychmiast zatrzymujemy się w bezpiecznym miejscu i... śpimy. Kilkunastominutowa drzemka da nam więcej energii niż kawa, muzyka i miętówki razem wzięte.   

Rapuj poza autostradą
Muzyka podobno łagodzi obyczaje, ale nie wśród kierowców, którzy lubią głośne i dynamiczne dźwięki. Badania bowiem wykazały, że osoby słuchające takiej właśnie muzyki jadą szybciej oraz są bardziej skłonne do ryzykownych zachowań za kierownicą. Nic więc dziwnego, że w porównaniu z miłośnikami wolnych i spokojnych piosenek ponad dwa razy częściej biorą udział w wypadkach drogowych. Najbardziej niebezpiecznymi gatunkami muzycznymi okazały się trance i house.
Źródło: GDDKiAReklama - OSK AS Maria Maśniak
Praca Agency - Międzynarodowa Agencja Pracy

Przeprowadzki Krotoszyn - transport towarów

Reklama - STOLARSTWO KAMIL SUCHORZEWSKI

Pralnia Laguna Krotoszyn

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama - Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebra
Reklama - STALMACH - Pokrycia Dachowe
iKrotoszyn.pl reklamy
Sieć gazet internetowych - igazetyinternetowe.pl