iKrotoszyn.pl reklamy
Z powiatu

To jeszcze nie koniec zimy. Strażacy apelują!

2022-01-14 13:01:00
Zdjęcie: JRG Krotoszyn

Zimowa aura to doskonała okazja do przeprowadzenia praktycznych ćwiczeń przez krotoszyńskich strażaków, którzy sprawdzili się w różnych wariantach ratowniczych z zakresu działań na zamarzniętych zbiornikach wodnych.


Ćwiczenia odbywały się od 10 do 13 stycznia na Jeziorze Odrzykowskim w Krotoszynie. - Strażacy w specjalistycznych ubraniach do pracy w wodzie praktycznie przećwiczyli sposoby dotarcia w jak najkrótszym czasie do osób przebywających w lodowatej wodzie przy użyciu dostępnego sprzętu ratowniczego, oraz ewakuację osób poszkodowanych na brzeg zbiornika gdzie w ogrzewanym namiocie pneumatycznym udzielili Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Ponadto utrwalali wiedzę z zakresu zasad bezpieczeństwa oraz zagrożeń, jakie mogą wystąpić w trakcie prowadzenia działań ratowniczych na zbiornikach wodnych w sezonie zimowym oraz omówili procedury postępowania z osobami poszkodowanymi w stanie hipotermii - informuje st. kpt. Tomasz Patryas, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie.

 

Strażacy jak co roku apelują!

Nie wchodźmy na zamarznięte stawy, jeziora, rzeki. Zamarznięte zbiorniki wodne nie gwarantują bezpieczeństwa, nigdy nie mamy pewności, że pokrywa lodowa na całej powierzchni jest jednakowa. Korzystajmy tylko tych bezpiecznych lodowisk w miejscach wyznaczonych, gdzie jest bezpiecznie.

Jednocześnie przypominamy o możliwości organizowania ślizgawek na terenie szkół, osiedli. Jednostki Państwowej Straży Pożarnej, w ramach akcji „Bezpieczne Lodowiska 2022”, pomogą w wylaniu lodowisk. Organizator ślizgawki powinien wcześniej odpowiednio przygotować teren oraz mieć pozwolenia od właściciela terenu na utworzenie lodowiska i na pobór wody.

Jak informuje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej od 1 grudnia 2021 roku straż pożarna interweniowała na terenie akwenów 455 razy, w tym 121 razy w styczniu 2022 roku. Niestety, 20 osób utonęło a kolejnych 25 osób odniosło obrażenia (od początku stycznia odnotowano już trzy ofiary śmiertelne oraz trzy ranne).

Dbajmy o swoje bezpieczeństwo, niech te rozpoczynające się ferie zimowe były czasem radosnych, ale bezpiecznych zabaw, a nie powodem do zmartwień.
Czytaj również

MALINOWY ZAKĄTEK
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
ELTRONIK - CANAL+
CONDITOR UBEZPIECZENIA KROTOSZYN
SOLARMAT FOTOWOLTAIKA
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B