iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej


Reklama - TEOMINA SPORT - SIŁOWNIA - FITNESS - CORSSFIT

Reklama - MEBLE Krotoszyn | MEB-TRANS – Ireneusz Sobczak

Reklama - Sprzedaż opału - Skup złomu - usługi transportoweReklama - CATERING DLA ZDROWIA - DIETA PUDEŁKOWA


Reklama - Kredyty Krotoszyn - Najhipoteczny.pl - Tomasz Gierko

Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM
Krotoszyn

Tłumy pożegnały ks. Dariusza Kowalka

2019-07-04 10:07:00

Dziś o godz. 11.00 w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie, rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe ks. kanonika Dariusza Kowalka.

O godz. 11.00 nastąpiło wprowadzenie trumny z ciałem zmarłego proboszcza, a po chwili rozpoczęła się msza św. żałobna, podczas której krotoszynianie mieli okazję pożegnać swojego duszpasterza. W liturgii uczestniczył biskup Łukasz Buzun. Jeszcze o godz. 15.00 odbędzie się Koronka do Bożego Miłosierdzia, po której ks. Dariusz Kowalek na zawsze opuści Ziemie Krotoszyńską. Jutro w Parzynowie, w tamtejszym kościele, o godz. 11.00 zostanie odprawiona msza św. pogrzebowa i odprowadzenie zmarłego na cmentarz parafialny.

 

Ks. Dariusz zmarł 22 czerwca w ostrowskim szpitalu, w wyniku obrażeń, jakich doznał podczas wypadku samochodowego, który miał miejsce dzień wcześniej w Dziadkowie, na trasie Milicz - Cieszków. Niestety, po kilku dniach dotarła do nas kolejna smutna wiadomość. W szpitalu zmarł uczestniczący także w tym wypadku, jego pięcioletni siostrzeniec. Później walkę o życie przegrała jego o rok młodsza siostra.

 

 

Życiorys ks. kanonika Dariusz Kowalka*

Ksiądz Dariusz Kowalek urodził się 19 marca 1968 r. w Kępnie, a mieszkał i wychowywał się w Rzetni, gdzie początkowo uczęszczał też do Szkoły Podstawowej. Naukę kontynuował w pobliskim Hanulinie, gdzie otwarto wówczas nową szkołę. Pochodził z parafii p.w. św. Mikołaja w Parzynowie, która przynależy do dekanatu ostrzeszowskiego. Wykształcenie średnie odebrał w Liceum Ogólnokształcącym w Kępnie, które ukończył zdanym egzaminem maturalnym w roku 1987.

Studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchowym w Poznaniu. Po utworzeniu Diecezji Kaliskiej, na ostatnim – szóstym roku studiów, przeniósł się do seminarium w Kaliszu. Praktykę diakonalną odbywał w Nowych Skalmierzycach, a święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1993 r. z rąk ks. bp. Stanisława Napierały w Katedrze św. Mikołaja Biskupa w Kaliszu. Mszę prymicyjną odprawił 31 maja 1993 r. w swoim rodzinnym Parzynowie. 
Jako młody kapłan, w latach 1993-1995, został wikariuszem przy kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie, a następnie – w latach 1995-1999 – w parafii p.w. św. Marcina w Kępnie. Od roku 1999 przez pięć kolejnych lat pełnił posługę jako wikariusz przy kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie. Będąc w tym czasie opiekunem ministrantów, bardzo mocno zżył się z krotoszyńskimi parafianami. Przez cały okres swojej posługi kapłańskiej praca z ministrantami była dla niego szczególnie ważna – przez kilka lat pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza Liturgicznej Służby Ołtarza.
W roku 2004 ksiądz Dariusz został proboszczem przy kościele p.w. Świętej Trójcy w Kucharkach, gdzie zaskarbił sobie serca miejscowych wiernych. 1 lipca 2009 r. wrócił do Krotoszyna, i objął funkcję proboszcza w swojej dawnej parafii p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła. 15 maja 2011 r. za zasługi dla lokalnego Kościoła został uhonorowany godnością Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej św. Józefa w Kaliszu. 
Podczas swojej posługi w Krotoszynie ks. Dariusz organizował między innymi misje parafialne, zapraszał do parafii nietuzinkowych kapłanów i zakonników, sprowadzał i adorował liczne relikwie oraz organizował wiele pielgrzymek, ostatnio także do Ziemi Świętej i Rzymu. Miał doskonały kontakt z najmłodszymi, dla których często organizował specjalne atrakcje, jak na przykład żywe szopki we własnym garażu. W krotoszyńskiej parafii wprowadził podczas każdej mszy świętej homilię oraz posługę w konfesjonale. Znany był w całej okolicy z nietuzinkowych pomysłów, przeciągających 
do kościoła poklasztornego wiernych z całego miasta i okolic. Ostatnimi czasy prowadził w świątyni liczne prace remontowo-konserwatorskie, miedzy innymi osuszając mury, remontując dach oraz inicjując przywracanie wnętrzom kościoła ich pierwotnego wyglądu.

*źródło: Facebook/Parafia pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie

 

 Fotorelacja

Reklama - PROMATIX KROTOSZYN - RTV, AGD, SPRZĘT POD ZABUDOWĘ

Reklama - ADAM1.PL - Agencja Reklamowa, Studio Graficzne, Drukarnia


Reklama - Biuro Rachunkowe Maison Polska


Reklama - OSK AS Maria Maśniak

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama - Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebra

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


Reklama internetowa w gazecieiKrotoszyn.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikrotoszyn.pl