iKrotoszyn.pl reklamy
Krotoszyn

"Ten lata do Hiszpanii, a my musimy większe podatki płacić"

Zdjęcie: esesja

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Krotoszynie podjęto uchwałę w sprawie ustalenia wysokości stawek podatku od nieruchomości. A te, od przyszłego roku, idą w górę (wyniki głosowania na zdjęciu).

Grzegorz Galicki, skarbnik gminy, przedstawiając projekt uchwały wskazywał na szereg czynników wpływających na podwyższenie obowiązujących stawek. Wśród nich także na rosnące wydatki osobowe. - Pierwszy raz przekroczą one ponad 51% wydatków bieżących gminy - grzmiał z mównicy. Dodał, że gmina zatrudnia 1 044 osoby i pod tym względem jest trzecim pracodawcą. Przypomniał, że 20 lat temu, gdy rozpoczynał pracę na tym stanowisku było to 23-24%. Kolejnym czynnikiem, na który wskazywał skarbnik jest inflacja. G. Galicki szacuje, że w pierwszym kwartale 2023 roku wyniesie ona pomiędzy 20, a 25%. Do tego dochodzą jeszcze wysokie ceny za ogrzewanie.

W sprawie podwyższenia stawek podatku od nieruchomości głos zabrał radny Bartosz Kosiarski. - Zacznijmy od siebie. Żeby mieszkańcy jakoś to przełknęli, to my musimy dać impuls. Sytuacja nie jest lekka. Najlepszym rozwiązaniem jest  zweryfikowanie naszych wydatków. Co mieszkańcy pomyślą: ten lata do Hiszpanii, a my musimy większe podatki płacić? W ten sposób rajca odniósł się do niedawnego wyjazdu burmistrza na Półwysep Iberyjski.

Przeczytaj:

Co burmistrz robił w Hiszpanii?

Podczas sesji dowiedzieliśmy się, że bilet burmistrza do Hiszpanii kosztował ok. 1 500 zł. Jednak F. Marszałek wskazywał na inny aspekt tego wyjazdu. Gmina chce bowiem wziąć udział w projekcie i pozyskać spore środki, w 100% bezzwrotne, na sfinansowanie współpracy pomiędzy trzema europejskimi miastami, na której skorzystają szkoły z gminy Krotoszyn. Więcej na ten temat pod powyższym linkiem.

Do wspomnianego projektu uchwały odniosła się również radna Sławomira Kalak. - Bardzo nieetycznym jest podnoszenie podatków. W górę poszły ceny wszystkiego - stwierdziła i zapytała m.in. o koszty utrzymania Krotoszyńskiego Informatora Samorządowego. A te - jak odpowiedział burmistrz Franciszek Marszałek - wynoszą 1 400 zł miesięcznie. - Nieetyczne jest także podnoszenie cen benzyny i zysk Orlenu czy energii - dodał z kolei włodarz.

Dyskusja w tym temacie trwała oczywiście dłużej. Ostatecznie 13 radnych głosowało za projektem uchwały, czterech było przeciw, dwie osoby wstrzymały się od głosu. Jeden radny nie wziął udziału w głosowaniu.

Zobacz:

Uchwała Rady Miejskiej w Krotoszynie w sprawie ustalenia wysokości stawek podatku od nieruchomości wraz z uzasadnieniem

 

Sklep internetowy z włoskimi produktami - allitaliana.pl

Czytaj również

PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKUKurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.