iKrotoszyn.pl reklamy
Artykuł sponsorowany

Te kwestie o OC i AC warto wiedzieć przed zakupem polisy

Zakup ubezpieczenia samochodu to zawsze bardzo ważna kwestia dla właściciela auta. Posiadanie OC, AC oraz NNW i assistance, daje możliwość pomocy w wielu sytuacjach, na które nie jesteśmy w stanie się przygotować. Co warto wiedzieć przed zakupem ubezpieczenia? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Ubezpieczenie auta – co ma wpływ na cenę i jaką polisę wybrać?

Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają w swojej ofercie różne produkty, które mają na celu ochronę kierowców. Dzięki obowiązkowej polisie OC nie będziesz musiał ponosić kosztów naprawy szkód, jakie powstały w wyniku ruchu Twojego auta. Z tego ubezpieczenia nie możesz zrezygnować, a za jego brak grozi mandat. Musisz posiadać polisę również, gdy użytkujesz samochód bardzo rzadko lub, gdy stoi nieużywany na parkingu i jest niesprawny. Dlaczego? Ponieważ nawet takie auto stwarza zagrożenie. Może np. stoczyć się i wyrządzić szkodę, gdy nie zaciągniesz hamulca ręcznego, możesz także otwierając drzwi, uszkodzić pojazd zaparkowany tuż obok. Jedyną sytuacją, w której nie będziesz musiał opłacać OC, jest wyrejestrowanie pojazdu, jednak nie jest to wcale takie proste i wymaga spełnienia określonych warunków. Ponadto z takiego pojazdu nie będziesz mógł już korzystać. Choć tylko posiadanie aktualnej polisy OC jest konieczne, to warto także rozszerzyć ją o AC, NNW i assistance, które oferują o wiele szerszy zakres ochrony, który nie jest określony ustawą (tak jak w przypadku OC), tylko może być inny w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Na cenę składki mogą mieć wpływ:

  • Wiek samochodu oraz jego przebieg (im większy, tym polisa będzie droższa);
  • Model i marka pojazdu (za marki Audi czy BMW będziesz musiał zazwyczaj zapłacić więcej);
  • Rodzaj i pojemność silnika;
  • Stan cywilny właściciela pojazdu;
  • Miejsce zamieszkania.

Towarzystwa ubezpieczeniowe same ustalają kryteria, według których obliczają cenę ubezpieczenia, niewątpliwie jednak kluczowe będzie posiadanie zniżek za bezszkodową jazdę, dzięki którym uzyskasz nawet 60% rabatu. Pełną pulę niestety zdobędziesz po kilku latach, bez żadnej szkody, a bardzo łatwo ją stracisz, gdy spowodujesz wypadek lub kolizję. Możesz wykupić ubezpieczenie zniżek, które jest dostępne w kilku wariantach i może oferować zachowanie rabatów np. w przypadku niewielkiej szkody.

Gdzie szukać korzystnej polisy i jak nie przepłacać?

Nikt nie chce przepłacać za polisę, zwłaszcza jeśli w tej samej cenie może posiadać ten zakres ochrony. Żeby znaleźć najkorzystniejszą ofertę, trzeba porównać polisy z różnych ubezpieczalni. Niestety może to być żmudne zajęcie, dlatego, żeby ułatwić sobie wybór, warto skorzystać z porównywarki cen ubezpieczeń, którą znajdziesz m.in. w tym serwisie online. W parę minut otrzymasz zestawienie różnych polis od kilkunastu ubezpieczycieli, bez konieczności odwiedzania siedzib poszczególnych firm. Co ważne, nie tylko znajdziesz najkorzystniejszą opcję, ale możesz także zostać jej właścicielem. Sposobem na obniżenie kosztów ubezpieczenia może być dopisanie jako współwłaściciela innego kierowcy, który posiada zniżki za bezszkodową jazdę, jednak w razie szkody spowodowanej Twoją winą, on również straci swoje zniżki. Innym pomysłem na tańszą polisę może być wybranie oferty ubezpieczyciela, z którego usług już korzystasz (np. masz polisę na życie). Często dają oni upusty na zakup u nich kolejnego produktu. Niekiedy obniżyć koszt ubezpieczenia można, wybierając inną formę płatności lub ich częstotliwość.

Na co uważać podczas wyboru polisy?

Zanim podpiszesz umowę z ubezpieczycielem, musisz dokładnie przeczytać warunki umowy. Musisz bez wątpienia zapoznać się z tzw. wyłączeniami, a więc sytuacjami, w których wypłata odszkodowania nie będzie możliwa. Warto też wiedzieć, że są sytuacje, w których możesz być pociągnięty do odpowiedzialności, nawet gdy ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie. Regres ubezpieczeniowy to sytuacja, w której ubezpieczyciel żąda od sprawcy szkody zwrotu wypłaconego odszkodowania. Do takiego roszczenia zwrotnego mają prawo nie tylko ubezpieczalni, ale także Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W określonych przez prawo sytuacjach, w związku z powstałą szkodą po wypłacie odszkodowania, mogą oni zażądać zwrotu całości lub części wypłaconego odszkodowania od osoby, która jest winna powstania szkody. Taką sytuacja może być np. spowodowanie szkody pod wpływem środków odurzających np. alkoholu lub gdy dana osoba nie posiadała uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych (https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/regres-ubezpieczeniowy-na-czym-polega-to-roszczenie/566.html).

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
WALBET
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU


SMOK SKUP-SPRZEDAŻ

Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.