iKrotoszyn.pl reklamy
Podsumowania

Taki był 2022 rok... Przeżyjmy to jeszcze raz!

Mija 2022 rok. Po miesiącach pandemii i lockdownu wreszcie powróciły masowe imprezy. Tego z pewnością wielu z nas brakowało. Były jednak i też te mniej miłe chwile i zdarzenia, o których przyszło nam informować. Na wielką uwagę zasługują sukcesy, jakie odnosili, szczególnie młodzi sportowcy z powiatu krotoszyńskiego. Oto nasze subiektywne - bowiem nie sposób o wszystkim wspomnieć - podsumowanie mijającego roku.

styczeń

 • O pandemii z pewnością jeszcze długo nie przyjdzie nam zapomnieć... Przez kilka styczniowych dni 2022 roku, kilkadziesiąt samochodów korkowało przejazd ulicą Młyńską w Krotoszynie. Kolejka ustawiała się do punktu poboru materiału genetycznego na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Ruchem kierowała policja.

 • W styczniu rozpoczęły się przenosiny oddziałów szpitala powiatowego z ul. Bolewskiego na ul. Mickiewicza, gdzie zakończyła się budowa nowego skrzydła krotoszyńskiej lecznicy.

 

luty

 • Przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Krotoszynie stanęła jadłodzielnia. Wcześniej była dostępna także przy Sulmierzyckim Domu Kultury. Takie inicjatywy, jak tworzenie jadłodzielni, z jednej strony mają przeciwdziałać marnowaniu się jedzenia, a z drugiej wspierać osoby potrzebujące, które mogą skorzystać ze znajdujących się w niej produktów. W kolejnych miesiącach jadłodzielnia stanęła również w Zdunach.
 • Na początku roku głośno było o problemach kadrowych i finansowych Astry Krotoszyn, której groziło wycofanie z rozgrywek. Ostatecznie zarządowi klubu i trenerowi pierwszego zespołu udało się przekonać zawodników i dokooptować kolejnych, tak by przystąpić do rundy wiosennej w ramach wielkopolskiej V ligi piłki nożnej.
 • Krotoszynianin Dawid Grząka z brązem, podobnie jak koźminianka Paulina Stempniak, w Halowych Mistrzostwach Polski U18 U20 w Lekkoatletyce, które odbyły się w Rzeszowie. Dawid Grząka reprezentujący KS Stal "LA" Ostrów Wielkopolski z wynikiem 6,85 sekund zajął trzecie miejsce w biegu na 60 m w kategorii U20. Paulina Stempniak z kolei stanęła na najniższym stopniu podium w biegu na dystansie 1500 m w kategorii U20. Koźminianka uzyskała czas 4:35.47.

 

 • Wielkie emocje towarzyszyły turniejowi finałowemu Mistrzostw Wielkopolski Młodzików w Piłce Siatkowej, które odbyły się w Poniecu. Gdyby nie kontuzja w ostatnim meczu rozgrywającego i zarazem kapitana UKS-u Piast Krotoszyn, to być może podopieczni Piotra Robakowskiego cieszyli by się z tytułu mistrzowskiego. Ostatecznie krotoszynianie zostali trzecią drużyną w Wielkopolsce awansując do ogólnopolskich rozgrywek, w których dotarli do turnieju ćwierćfinałowego MP, zajmując w nim trzecie miejsce.

 

marzec

 • Do tragedii doszło w jednym z domów w Krotoszynie. 56-letni mężczyzna kilkukrotnie ugodził nożem swoją byłą 49-letnią partnerkę, po czym oddalił się z miejsca zdarzenia. W wyniku odniesionych ran kobieta zmarła. Sprawca, obywatel Ukrainy, tego samego dnia został zatrzymany.
 • W Galerii Krotoszyńskiej ruszył punkt pomocy uchodźcom z Ukrainy. W zorganizowanie punktu obok galerii włączyły się PCPR oraz Stowarzyszenie Pomost, a także Lions Club. Oprócz tych instytucji w jego obsługę zaangażowali się m.in. wolontariusze z ZSP1 i ZSP2, a także Uniwersytet III Wieku. Z pomocy oferowanej przez punkt mogą cały czas korzystać uchodźcy z Ukrainy.

 

 • Pięć medali, w tym cztery złote, wywalczył na Halowych Mistrzostwach Europy Masters, mieszkający w podkobylińskich Łagiewnikach, Czesław Roszczak. Zawodnik reprezentujący  UKS Olimpijczyk Pogorzela okazał się najlepszy w rzucie młotem, pchnięciu kulą, rzucie dyskiem oraz rzucie ciężarkiem. Stanął też na najniższym stopniu podium w rzucie oszczepem.
 • Drużyna SP Kobylin wywalczyła tytuł Mistrza Rejonu Kaliskiego w futsalu (halowa piłka nożna 5-osobowa) i awansowała do etapu wojewódzkiego!
 • Z kolei Robert Baran, zawodnik LKS Ceramik Krotoszyn, zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Europy w Zapasach.

 

kwiecień

 • ​W finale wojewódzkim Igrzysk Młodzieży Szkolnej, które odbyły się w Kaliszu, drużyna ze Szkoły Podstawowej w Kobylinie wywalczyła tytuł Wicemistrzów Wielkopolski w futsalu!

 

 • Zmarła Joanna Król-Trąbka, dyrektor Departamentu Inżynierii Miejskiej w Urzędzie Miejskim w Krotoszynie oraz radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Zanim została radną Sejmiku była zastępcą burmistrza Krotoszyna. Miała 42 lata.

 

maj

 • Młodzicy ze Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie obronili tytuł mistrzowski i drugi raz z rzędu stanęli na najwyższym stopniu podium w Finale Województwa Wielkopolskiego XXIII Igrzysk Młodzieży Szkolnej. To niestety ostatni tytuł, jaki w tym składzie dla Siódemki, wywalczyli podopieczni Piotra Robakowskiego, którzy miesiąc później opuścili mury tej szkoły. Obecnie zawodnicy tego zespołu reprezentują barwy UKS SMS Joker Piła oraz MKS Jarocin.

 
 • W hali widowiskowo-sportowej w Krotoszynie odbył się Turniej |Finałowy Wielkopolski w Piłce Siatkowej Chłopców w ramach XXIII Igrzysk Dzieci. Gospodarzem turnieju była Szkoła Podstawowa nr 8 w Krotoszynie, która zajęła w nim trzecie miejsce.
 • Tradycją już się stało, że podopieczni Piotra Robakowskiego, zapraszani są do udziału w cyklicznym, prestiżowym, siatkarskim turnieju Enea Mini Cup, rozgrywanym w stolicy Wielkopolski. Tradycją też jest, że zawody kończą na czołowych miejscach. Tak też było i tym razem. Najmłodsi siatkarze ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Krotoszynie po raz kolejny udowodnili, że w Wielkopolsce należą do grona najlepszych. Zdominowali rozgrywki, zajmując w wielkim finale czołowe miejsca w swoich kategoriach.

 

 • W Pile odbył się finał wojewódzki, podczas którego zawodnicy ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Krotoszynie, okazali się bezkonkurencyjni zdobywając tytuł Mistrzów Wielkopolski w Czwórboju. W składzie mistrzów znaleźli się: Michał Drożyński, Kacper Nowak, Maciej Krawczyk, Szymon Kliber, Borys Trafas i Wojciech Ulbrich.
 • Wiele imprez kulturalnych i sportowych odbyło się podczas ostatniego majowego weekendu. A wszystko za sprawą uroczystego otwarcia krotoszyńskiego Błonia po rewitalizacji.

 

czerwiec

 • Dwie tragedie na torach wstrząsnęły powiatem. Do pierwszego zdarzenia doszło przy przejeździe kolejowym w Krotoszynie na ul. Koźmińskiej. 80-letni mężczyzna wszedł wprost pod nadjeżdżający pociąg osobowy relacji Leszno - Ostrów Wielkopolski. Zmarł na miejscu. Do drugiego zdarzenia doszło pomiędzy miejscowościami Zduny, a Perzyce. Tam również na skutek poniesionych obrażeń, pomimo ponad 30-minutowej reanimacji, śmierć poniosła kobieta.
 • Tym razem nie w hali, a na piasku, najlepszymi w Wielkopolsce okazali się młodzi siatkarze ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Krotoszynie. W rozgrywanym we Wrześni turnieju finałowym Mistrzostw Wielkopolski w Siatkowej Piłce Plażowej Chłopców XXIII Igrzysk Młodzieży Szkolnej, okazali się bezkonkurencyjni.
 • Podczas rozgrywanego w Głuchołazach ogólnopolskiego finału Igrzysk Dzieci w Czwórboju Lekkoatletycznym zawodnicy rywalizowali w konkurencjach rzutu piłeczką palantową, skoku w dal, biegu na 60 m i biegu na 1000 m. Podopieczni Łukasza Raka zdobyli srebrny medal, bijąc swoje rekordy życiowe w biegu o kilkanaście sekund.

 

 • Krotoszynianka Monika Jadczak stanęła w szranki w Mistrzostwach Polski AG 20 na dystansie sprinterskim: 0,75 km pływania, 20 km jazdy rowerem i 5 km biegu. Czas przez nią osiągnięty, to 1 godzina 12 sekund i 19 setnych. Pozwoliło to do zajęcia drugiego miejsca w Mistrzostwach Polski! O sukcesach Moniki informowaliśmy wielokrotnie na naszych łamach.
 • Swoje święto obchodziły Zduny. Największymi gwiazdami, które pojawiły się na scenie byli Ronnie Ferrari i Stachursky.

 

lipiec

 • W Krotoszynie odbył się Międzynarodowy Puchar Polski Strongman. Emocji nie brakowało. Imprezę uświetnił koncert Primo ML. Na wydarzeniu pojawili się goście specjalni m.in. Mateusz Rębecki "Chińczyk",  Robert Burneika "Hardkorowy Koksu". Jako sędziowie zaprezentowali się Jarosław Nowacki i Tomasz Kowal.

 

 • Na korcie przy ulicy Fabrycznej w Krotoszynie rywalizowano w ramach pierwszej edycji turnieju tenisowego pod nazwą "Wiórki Open". Pomysł na reaktywację kortu, który niegdyś - za czasów funkcjonowania pobliskiego tartaku - tętnił życiem, w grupie krotoszyńskich pasjonatów tenisa, zrodził się dużo wcześniej. W końcu plany udało się zrealizować.

 

 • Zatrzymano 31-letniego mieszkańca gminy Krotoszyn, który spalił stodołę i dwa pola z płodami rolnymi. Krotoszyńscy policjanci zatrzymali podpalacza jeszcze podczas akcji gaśniczej, w chwili zatrzymania miał przy sobie zapalniczkę.

 

sierpień

 • Oszust przedstawiający się za amerykańskiego żołnierza wykorzystał dobroć i łatwowierność 63-latki z Krotoszyna. Złapana w sieć jego kłamstw kobieta przekazała mu prawie pół miliona złotych.
 • St. bryg. Marek Kalak, dotychczas pełniący obowiązki służbowe kierownika krotoszyńskiej komendy, został oficjalnie powołany na stanowisko Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie.

 

wrzesień

 • Do wyborów samorządowych zostało jeszcze trochę czasu. Tymczasem na naszym lokalnym gruncie pierwsze karty zostały już odkryte. Podczas konferencji prasowej okazało się, że niemal stuprocentowym, wspólnym kandydatem PSL-OPS na fotel burmistrza Krotoszyna jest Franciszek Marszałek. Kolejnym, który dał o sobie znać, o którym także głośno mówiło się od jakiegoś czasu... jest radny miejski Krotoszyna - Bartosz Kosiarski. Czy będą inni?

 

 • W Kobiernie odbyły się uroczystości związane z obchodami 50-lecia Rejonowego Koła Hodowców i Producentów Bydła w Krotoszynie.
 • Na ul. Śląskiej w Krotoszynie doszło do wybuchu gazu. Niestety, w wyniku odniesionych obrażeń jedna osoba poniosła śmierć.

 

 • Zespół Tańca Ludowego "Krotoszanie" reprezentował województwo wielkopolskie podczas Dożynek Prezydenckich, które odbyły na dziedzińcu Belwederu.
 • Beata Maj została rekomendowana przez komisję ds. wyboru dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie na stanowisko szefa tej placówki. Po kilku dniach tę kandydaturę zatwierdził  Zarząd Powiatu.
 • Krotoszynianka Monika Jadczak zajęła drugie miejsce w Mistrzostwach Europy w Aquathlonie. Zawodniczka wystartowała w AG Group K20 i miała do pokonania 1000 metrów pływania w rzece Nervion River (Nerwowa Rzeka) oraz 5000 tysięcy biegu nadmorską aleją.

 

październik

 • W rejonie Chachalni i Zdun trwały poszukiwania zaginionego 39-letniego mężczyzny. Brali w nich udział policjanci, strażacy, ostrowska grupa Szukamy i Ratujemy, grupa poszukiwawcza z OSP Mosina wraz z psami oraz Wielkopolska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza. Niestety, w lesie w pobliżu Chachalni natrafiono na jego ciało.
 • Krotoszyński zespół KM Racing Team, który tworzą bracia Mateusz i Krystian Ciesiółkowie, po raz kolejny udowodnił, że należy do ścisłej krajowej czołówki w sportach motorowych. Tym razem starszy z braci zwyciężył w klasyfikacji generalnej Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski dywizji narodowej klasy 2 (poj. do 1300 ccm)! Krystian - ubiegłoroczny triumfator tej imprezy - wywalczył tytuł II Wicemistrza Polski.

 

 • Odbyło się uroczyste otwarcie ul. Przemysłowej w Krotoszynie. Z pewnością jednej z najbardziej oczekiwanych przez kierowców inwestycji ostatnich lat. Budowa łącznika pomiędzy ulicami Mahle, a Koźmińską miała na celu rozładowanie ruchu w godzinach szczytu na ul. Raszkowskiej i Witosa. Stąd, kierowcy z niecierpliwością oczekiwali na zakończenie robót. A te prowadzone były na długości 1 125 m.
 • Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Krotoszynie, wręczono akty nadania tytułu „Zasłużony dla Krotoszyna” dr. Józefowi Zdunkowi oraz Lechowi Paulińskiemu.
 • O biegaczach KS Krotosz pisaliśmy wielokrotnie na naszych łamach. W październiku wzięli udział w poznańskim maratonie. Była to już 21. edycja tego wielkiego, sportowego wydarzenia. Wyśmienicie w tych zmaganiach wypadli krotoszynianie.

 

 • W Ostrowie Wlkp. odbyły się zawody pływackie dla dzieci i młodzieży. W zmaganiach wzięło udział 93. zawodników z klubów, w tym z KS Krotosz Krotoszyn, którzy zdobyli siedem medali w konkurencjach indywidualnych.

 

 • Mieszkający w Łagiewnikach Czesław Roszczak do swojego niezwykłego dorobku sportowego dołączył kolejne cenne trofeum. Podczas Gali Lauru Królowej Sportu w Bydgoszczy, zawodnik UKS Olimpijczyk Pogorzela, został ogłoszony najlepszym masterem 2022 roku.
 

listopad

 • Wielkim sukcesem zakończyła się realizacja zbiórki powstańczej na cmentarzach w Krotoszynie i Kobiernie. Tradycyjnie zebrane środki przeznaczone zostaną na renowacje mogił bohaterów Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. A w tym roku udało się zebrać 21 957,17 zł i 15 euro.
 • Największy zakład MAHLE w Europie powiększył się o nowy obszar do produkcji filtrów i urządzeń peryferyjnych dla silników. Dzięki tej inwestycji przedsiębiorstwo w Krotoszynie powiększyło swoją powierzchnię o 15 procent. W nowej hali docelowo znajdzie pracę ok. 200 osób.
 • Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Piaskach (powiat gostyński) zatrzymali do kontroli drogowej samochód ciężarowy z naczepą. Pojazdem kierował 33-letni mieszkaniec gminy Koźmin Wielkopolski. Podczas kontroli stanu ogumienia okazało się, że wszystkie opony ciągnika siodłowego oraz naczepy posiadają nadmiernie zużyty bieżnik oraz rozdzielone elementy opon i rozdarcia ogumienia.

 

 • Odbyło się uroczyste otwarcie Biura Terenowego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Krotoszynie. Nowa siedziba mieści się przy ul. Fabrycznej 25. 
 • W Wejherowie odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych, Juniorów i Młodzieżowców w Karate. W turnieju wzięło udział 375 zawodników z 56 Klubów z całego kraju. ASW Nippon Krotoszyn reprezentowało czterech zawodników, którzy ostatecznie zdobyli trzy cenne krążki: jeden srebrny i dwa brązowe.
 • W sali widowisko-sportowej w Krotoszynie odbyło się podsumowanie Grand Prix Powiatu Krotoszyńskiego w Biegach. W skład pierwszej edycji tego wydarzenia weszły Bieg Krotosa w Krotoszynie ma dystansie 10 km, Bieg im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kobylinie - 15 km oraz Bieg Maćka w Koźminie Wielkopolskim - 10 km.
 • Na basenie Term Maltańskich w Poznaniu odbyły się Zimowe Mistrzostwa Wielkopolski w Pływaniu. Do rywalizacji przystąpiło ponad 350 zawodników z 22 klubów, głównie z Wielkopolski, w tym z KS Krotosz. Julia Bielawna (kategoria open) na dystansie 50 m stylem klasycznym zdobyła wicemistrzostwo województwa. Pływacy z KS Krotosz osiągnęli ponadto siedem rekordów życiowych.

 

Grudzień

 • Oficjalnie oddano do użytku nowo wybudowany odcinek ulicy Langiewicza w Krotoszynie. Zakres prac objął przebudowę drogi na długości 264 metrów bieżących, w tym ścieżka pieszo–rowerowa o szerokości 3 m, nawierzchnia bitumiczna o szerokości 6 m, wzdłużne miejsca postojowe, chodniki po stronie zabudowań, podwyższone przejście dla pieszych z oznakowaniem.
 • PGKiM w Krotoszynie poinformowało, że w końcu do stolicy naszego powiatu dotarło czarne złoto, jak ostatnio zwykło nazywać się węgiel wykorzystany do ogrzewania domów. Wcześniej opał dotarł do pozostałych gmin. Mowa oczywiście o zakupie preferencyjnym węgla dla gospodarstw domowych.

 
 • Radosław Baran, olimpijczyk, brązowy medalista Mistrzostw Europy, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, wychowanek LKS Ceramik Krotoszyn powrócił do klubu, w którym rozpoczął swoją przygodę z zapasami.

 

Sklep internetowy z włoskimi produktami - allitaliana.pl

Czytaj również

PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKUKurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.