iKrotoszyn.pl reklamy
Z powiatu

Tak było w Tygodniu Bibliotek

2022-05-20 11:05:00
Zdjęcie: KBP

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w maju Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Tegoroczne wydarzenie odbywało się pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.


W Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej i jej filiach odbyło się wiele ciekawych imprez skierowanych zarówno do młodych jak i starszych czytelników. We wtorek 10 maja w Dziale dla Dorosłych odbyły się warsztaty tworzenia makramy „Makramowe Love”, w ramach spotkań grupy „Poplątane”. Warsztaty poprowadziła Izabela Śniecińska, która pasjonuje się rękodziełem i specjalnie na te zajęcia przygotowała instruktaż tworzenia makramy dla początkujących. Następnego dnia miłośnicy tańca mogli się sprawdzić w tańcu Bachata. Warsztaty tańca relaksacyjnego prowadziła Weronika Kopa, z firmy Pasjoma. Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać nie tylko Latino Solo, ale także Slavica dance, która łączy w sobie elementy tańca ludowego i fitness. Wszystkim towarzyszył dobry nastrój, uśmiech
i energia.

W czwartek 12 maja odbyło się spotkanie na które składało się spotkanie autorskie z Ryszardem Ćwirlejem
i wręczenie dyplomu „Czytelnik na medal”. Wszystkich zgromadzonych powitała dyrektor biblioteki Ewa Bukowska, która przypomniała o idei obchodzenia Tygodnia Bibliotek. Następnie w pierwszej części wręczono dyplomy „Czytelnik na medal”. Biblioteka od 2007 roku przyznaje tytuł „Honorowego Czytelnika KBP”, a w tym roku po raz pierwszy przyznano dyplom „Czytelnik na medal”. Nagrodzono w ten sposób 10 czytelników Działu dla Dorosłych, którzy systematycznie korzystają ze zbiorów biblioteki. Nagrody otrzymali: Celina Antkowiak, Bogusław Dudkowiak, Dorota Kaczmarek, Zbigniew Kaźmierczak, Jolanta Kolanowska, Robert Kubiak, Alicja Rejek, Agata Rusinek, Agnieszka Rybka, Danuta Ziółkowska. W drugiej części odbyło się spotkanie autorskie z Ryszardem Ćwirlejem, autorem cyklu o milicjantach/policjantach z Poznania i cyklu międzywojennego. Wydał takie powieści jak: „Ręczna robota”, „Upiory spacerują nad Wartą”, „Tam ci będzie lepiej”, „Tylko umarli wiedzą”.

Imprezom towarzyszyła wystawa rysunków i figurek autorstwa Maksymiliana Patalasa, w ramach cyklu „Ja, artysta”. Rysunki i figurki przedstawiają postacie z mang i gier komputerowych.

W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży w Tygodniu Bibliotek zainaugurowano akcję „Zostań naszym czytelnikiem”. We wtorek 10 maja odbyły się warsztaty detektywistyczne z Zofią Staniszewską, w którym uczestniczyli uczniowie klas 3 ze Szkoły Podstawowej nr 4. Uczniowie wysłuchali fragmentu książki „Zagadka jaskini” oraz obejrzeli prezentację. Zadaniem uczestników było odszukanie skarbu – kła tygrysa szablozębnego. W czwartek odbyły się lekcje biblioteczne: w  pierwszej uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 klasy 5, poznali przysłowia oraz zwroty dotyczące uprzejmych i grzecznych zachowań, w dalszej części rozwiązywali krzyżówki, i tabele. Kolejna grupa ze Szkoły Podstawowej nr 7 klasy 2 uczestniczyła w lekcji pt. „Zapoznanie się z funkcjonowaniem  Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej” - poznały zasady korzystania z biblioteki, charakterystykę oferowanych zbiorów, różnorodność usług bibliotecznych. Zorganizowano także 5 spotkań  z pisarzem Marcinem Koziołem, autorem książek dla dzieci i młodzieży, zapalonym podróżnikiem, człowiekiem wielu pasji. W spotkaniu wzięły udział dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych klas I,II, III, IV, V, VII i VIII. Każde spotkanie było o innej tematyce: Pogoda dla puchaczy – o przyrodzie i pogodzie, Stajnia pod tęczą – czyli co powinienem wiedzieć o koniach, Podróżnicze spotkanie z Wombatem Maksymilianem, Skrzynia Władcy Piorunów, Nikola Tesla i elektryzująca nauka, Spotkanie motywacyjne. We wszystkich spotkaniach uczestniczyło 590 osób. Miłym akcentem było wręczenie dyplomów i książek „Czytelnik na medal KBP”, które dzieciom wręczyła Ewa Bukowska – Dyrektor Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej, Grzegorz Niedbała z Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych. Corocznie honorowanych jest 12 czytelników, którzy podzieleni są na grupy: dzieci, którym czytają rodzice: Natalia Grell, Lidia Król, Janeczka Szymańska,  dzieci klas I – III: Tio Saracen – SP nr 8, Martin Florkowski – Społeczna Szkoła Podstawowa,  Adam Matusiak – Niepubliczna Szkoła Podstawowa,  dzieci klas IV-VI: Aleks Nowak – SP nr 3, Bartosz Wojtkowiak – SP nr 1, Natasza Piskorek – Społeczna Szkoła Podstawowa,  młodzież klas VII – VIII: Samuel Tala – Społeczna Szkoła Podstawowa, Gabriela Guźniczak – Szkoła Podstawowa w Rozdrażewie,  Laura Drygas – SP nr 8.

Natomiast w Filii nr 3 Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej w Orpiszewie i Filii nr 6 w Benicach odbyły się spotkania z przedszkolakami. Dzieci odwiedziły filie, poznały zasady, które w niej obowiązują, oglądały bajki przeznaczone dla nich i wysłuchały ,,Kota w butach” z teatrzyku kamihibai. Przedszkolaki otrzymały również zakładki do książek i obiecały często odwiedzać bibliotekę.

Źródło: KBPCzytaj również

MALINOWY ZAKĄTEK
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
SOLARMAT FOTOWOLTAIKA
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B