iKrotoszyn.pl reklamy
Ważne sprawy

Szykuje się modernizacja linii kolejowej i peronów w powiecie krotoszyńskim

2022-05-09 07:05:00

- Dzięki przebudowie linii na odcinku Koźmin Wielkopolski – Jarocin pasażerowie zyskają krótsze podróże pociągiem między Poznaniem a Krotoszynem oraz Jarocinem a Miliczem. Poprawią się warunki przewozów na linii z Dolnego Śląska przez Wielkopolskę na Pomorze. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę za ok. 44 mln zł na dokumentację i roboty. Inwestycja, realizowana ze środków budżetowych, planowana jest do końca 2023 r. - informuje Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.


Między Koźminem Wielkopolskim, a Jarocinem, na ok. 14 km, pociągi pasażerskie pojadą z prędkością 120 km/h – nawet dwukrotnie szybciej, niż obecnie. Podróże skrócą się z 20 min. do ok. 15 min. Zapewnione będą dogodniejsze połączenia regionalne i międzywojewódzkie, m.in. między Poznaniem, a Krotoszynem oraz Jarocinem, a Miliczem na Dolnym Śląsku. Na zwiększenie możliwości trasy, z której obecnie korzystają pasażerowie oraz przewoźnicy towarowi, zarządca infrastruktury kolejowej przeznaczył ok. 44 mln zł ze środków budżetowych.

Sprawniejsze podróże umożliwi wymiana toru i elementów sieci trakcyjnej. Na stacji Koźmin Wielkopolski będą nowe rozjazdy – ważne elementy infrastruktury, które pozwalają na płynną zmianę toru jazdy pociągów.

- Wzrośnie bezpieczeństwo w ruchu kolejowo-drogowym. Przewidziano modernizację 12 przejazdów kolejowo-drogowych, m.in. w Koźminie Wielkopolskim, Nowej Obrze i Golinie. Na skrzyżowaniach toru z drogami będą m.in. dodatkowe zabezpieczenia. Wyremontowany zostanie m.in. most i wiadukt w Golinie (na ul. Bielawy) - podaje przedstawiciel kolei.

 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na „Wykonanie prac projektowych i robót budowlanych na linii kolejowej nr 281 Oleśnica – Chojnice na odcinku Koźmin Wlkp. – Jarocin w torze nr 1 od km 78,352 do 92,175” w ramach projektu „Prace na liniach kolejowych nr 281, 766 na odcinku Oleśnica – Łukanów – Krotoszyn – Jarocin – Września – Gniezno”. Wykonawcą jest  konsorcjum firm Alustra S.A. i Compremum S.A.

Zasadnicze prace, po opracowaniu dokumentacji, planowane są od lutego 2023 r. Roboty na jednotorowym odcinku zostaną uzgodnione z przewoźnikami i uwzględnione w rozkładzie jazdy.
Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta PGKiM Sp. z o.o.

Czytaj również

LAGUNASHOP
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
OSK PAWEL PIETRZAK KROTOSZYN PRAWO JAZDY
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
SOLARMAT
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B
Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.