iKrotoszyn.pl reklamy
Roszki

Szkole w Roszkach nadano imię Leśników Polskich

Dziś w Roszkach odbyła się uroczystość, podczas której miejscowa szkoła otrzymała imię Leśników Polskich.

W piątek, 2 czerwca 2023 roku, na placu przed placówką zebrali się licznie zaproszeni goście. Nie zabrakło przedstawicieli lokalnej społeczności i organizacji działających w Roszkach. Obecni byli także leśnicy, w końcu to ich imię będzie od teraz nosiła szkoła. Patronat nad Szkołą Podstawową w Roszkach zadeklarowali: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu oraz Nadleśnictwo Krotoszyn. Uroczystość poprzedziła msza w miejscowym kościele, po której nastąpił przemarsz do miejsca docelowego.

Podczas swojego przemówienia, Aleksandra Wachowiak, wieloletnia dyrektor Szkoły Podstawowej w Roszkach przybliżyła obecnym powody nadania placówce takiego, a nie innego imienia.

- Historia placówki sięga drugiej połowy XIX wieku, ten ponad 160-letni czas jej istnienia oraz liczne osiągnięcia upoważniły nas do ubiegania się o nadanie imienia i prawo posiadania sztandaru. Zachowując obowiązującą w tym zakresie procedurę społeczność szkolna dokonała wyboru patrona. Ten zaszczytny tytuł przypadł Leśnikom Polskim. Wybór wynikał z kilku względów. Przede wszystkim ze świadomości ogromnej roli lasu w środowisku lokalnym. Cechą wyróżniającą położenie wsi, a tym samym naszej szkoły, jest sąsiedztwo lasu. Pięknym, legendarnym potwierdzeniem tego wielowiekowego związku jest istniejące podanie o nazwie wsi Roszki. Według legendy miejscowość zawdzięcza swój początek osiedleniu się ludzi na wielkiej i urokliwej polanie, wśród rozległych lasów. Poza tym, od wielu już pokoleń mieszkańcy Roszek swoje życie zawodowe wiązali z lasem. Wybór profesji leśnika nadal bywa oczywisty. Mamy również świadomość, że znaczenie lasów było, jest i będzie nieocenione. Zdajemy sobie sprawę z zagrożeń cywilizacyjnych, dlatego chcemy w większej skali realizować przedsięwzięcia ekologiczne, by chronić i odbudowywać zielone płuca ziemi. Wiemy, że w tym właśnie kierunku winny zmierzać działania całej ludzkości, poszczególnych narodów, a zwłaszcza nas, sąsiadów lasu. Przede wszystkim jednak patron, Leśnicy Polscy, to nasze podziękowanie dla wszystkich ludzi zawodowo związanych z lasami. To wyraz wdzięczności dla znanych i zasłużonych oraz wszystkich nieżyjących i żyjących leśników. Chcemy pamiętać o ich odpowiedzialnej pracy, pracy ważnej i potrzebnej. Chcemy współdziałać z leśnikami - mówiła A. Wachowiak.

 

Szkoła dzień patrona zamierza celebrować 10 października, gdyż Dzień Leśnika przypada na okres wakacyjny - 12 lipca. Wybrana jednak data świętowania nie jest przypadkowa. W Polsce tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa zainicjowany pod koniec XIX wieku przez amerykańskiego sekretarza rolnictwa Juliusza Sterlinga Mortona. I właśnie jego hasło będzie przyświecać działaniom szkoły - „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”.

- Szanowni Państwo, nadanie imienia szkole i przyjęcie sztandaru to akt ważny, akt, który wynika z pragnienia uwieńczenia wszystkich dotychczasowych dokonań placówki oraz ich kontynuacji. Sztandar powinien upamiętniać to, co jest najlepsze, zwracać uwagę na przedsięwzięcia, które nam się udały, z których jesteśmy dumni i te, które planujemy. Powinien sprawić, by przyświecał nam ten sam cel, który definiuje pracę leśników - zachowanie piękna i bogactwa lasów. Mamy nadzieję, że kolejne pokolenia uczniów szkoły, które ten sztandar przejmą z dumą będą kontynuowały nasze działania i tradycje. Drodzy Uczniowie, jesteście dziś uczestnikami wyjątkowej uroczystości. Od wielu miesięcy przygotowywaliście się do tego wydarzenia. Dziś jestem dumna z Was, ponieważ te wszystkie działania wypełniliście z dużym zaangażowaniem. Szanowni rodzice to dzięki waszym staraniom szkoła przyjmuje dziś imię i nowy sztandar. Dziękujemy Wam za ten dar, za troskę i pomoc, które ofiarujecie szkole każdego dnia - dodała dyrektor szkoły.

Sami uczniowie byli bardzo zaangażowani w przygotowania do tej uroczystości. Zaśpiewali hymn szkoły a także zaprezentowali ciekawe przedstawienie przybliżające obecnym podanie o nazwie wsi Roszki.

 

 

- Fotorelacja -


Sklep internetowy z włoskimi produktami - allitaliana.pl

Czytaj również

PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKUKurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.