iKrotoszyn.pl reklamy
Artykuł sponsorowany

System MES: Jak działa oprogramowanie do monitorowania produkcji?

Efektywność procesów produkcyjnych realizowanych w przedsiębiorstwie to fundamentalny czynnik, na bazie którego budujemy swoją wartość i przewagę konkurencyjną w branży. Jednak wraz ze wzrostem skali działania coraz trudniej zaprojektować procedury, które błyskawicznie monitorują i reagują na potencjalne problemy. W tym właśnie celu zaprojektowany został system MES.

 

Czym jest oprogramowanie klasy MES?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym jest system MES. To oprogramowanie, które wspiera codzienne procesy produkcyjne i spełnia szereg funkcji zapewniających wzrost produktywności procesu wytwarzania. Manufacturing Execution System może działać jako odrębny system, ale coraz częściej, w dobie informatyzacji biznesu stanowi on część większego systemu zarządzającego wszystkimi aspektami działania firmy.

Oprogramowanie klasy MES działa w czasie rzeczywistym, czyli stale monitoruje proces produkcji, kondycję linii produkcyjnej i maszyn, a także usprawnia logiczne procesy logistyczne. Jest to rozwiązanie przydatne zarówno w mniejszych firmach posiadających jedną linię produkcyjną, ale prawdziwy potencjał objawiany jest w przypadku dużych firm, produkujących wiele różnych towarów z wykorzystaniem zaawansowanych maszyn i licznych systemów produkcyjnych.

 

Najważniejsze funkcje systemu MES

System MES dostarcza przedsiębiorstwu istotnych danych na temat procesu produkcji. W tym zakresie możemy podzielić tę funkcjonalność na kilka najważniejszych elementów:

  • Monitorowanie kondycji maszyn pod kątem ich obciążenia, poziomu zużycia i prawidłowości działania;
  • Ocena efektywności procesu produkcji - informacje na temat wąskich gardeł występujących na każdym etapie produkcji;
  • Wsparcie w planowaniu zasobów i logistycznym rozstrzygnięciu kolejnych kroków związanych z realizacją zakolejkowanych zleceń;

System MES w dużym stopniu ułatwia zarządzanie procesem produkcji, co może okazać się kluczowe w kontekście poprawy wydajności i zapobieganiu kosztownych awarii i przestojów. 

 

Trzy korzyści wynikające z wdrożenia systemu MES w firmie 

Choć Manufacturing Execution System wiąże się z licznymi korzyściami, warto przedstawić te trzy, które powinny przekonać każdego przedsiębiorcę do zainteresowania się tematem.

Przede wszystkim wydłużenie cyklu życia każdej maszyny. Dzięki stałemu monitorowaniu ich kondycji nie zaskoczy nas potrzeba ich konserwacji lub naprawy w najmniej odpowiednim momencie. To sprawi, że w najbardziej intensywnych tygodniach będziemy mogli liczyć na maksymalną wydajność. Po drugie wzrost jakość produkowanych towarów. Poprzez stałe dane płynące z systemu MES zmniejszymy liczbę błędów i zautomatyzujemy działania, które w przeszłości do nich prowadziły. Po trzecie system MES ogranicza koszty związane z wąskimi gardłami, nieefektywnym zarządzaniem zasobami produkcyjnymi i źle zaprojektowanym procesem. 

To wszystko sprawia, że MES zapewni nam przewagę konkurencyjną w branży, a inwestycja zwróci się z nawiązką. 

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
WALBET
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU


SMOK SKUP-SPRZEDAŻ

Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.