iKrotoszyn.pl reklamy
Z powiatu

Święto Polskiej Niezapominajki w Świnkowie

2022-05-27 10:05:00

Od chwili nadania Szkole Podstawowej w Świnkowie imienia Andrzeja Zalewskiego, każdego roku – dzień Święta Polskiej Niezapominajki - jest dla całej społeczności szkolnej oraz środowiska lokalnego Świętem Patrona Szkoły i świętem całej szkoły.


Patron szkoły zaproponował skromny kwiat – niezapominajkę - jako kwiatowy symbol Polski. Powiedział: intencja święta jest jedna: niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Święto Niezapominajki to święto ludzi serdecznych – serdecznych Polaków.

Dla uczniów i pracowników szkoły maleńki kwiatek, o żółciutkim oczku i niebieskich płatkach, obecny i widoczny we wszystkich miejscach szkoły - niesie przesłanie - „Pamiętaj i nie zapomnij o mnie".

 

- Święto Polskiej Niezapominajki na stałe wpisane jest w tradycję szkoły. Organizując  po raz kolejny  to święto, staraliśmy się, zachować w pamięci i ocalić od zapomnienia szeroko pojęte - "człowieczeństwo" – empatię, miłość, wrażliwość, czułość, zrozumienie dla ludzi i świata. W tym dniu nasze myśli kierujemy również w stronę nieżyjącej dyrektor szkoły - p. Lidii Nadstawskiej-Zybały -  inicjatorce nadania szkole imienia Andrzeja Zalewskiego i propagowania ideii, jakie niesie kontynuowanie wartości, tak ważnych dla patrona, a zawartych w Święcie Polskiej Niezapominajki - informuje Jolanta Tokarek, nauczycielka w SP w Świnkowie.

- Pandemia i czas nauki zdalnej zmusiły społeczność szkolną i lokalną do izolacji, zamknięcia się we własnych domach, zerwaniu kontaktów międzyludzkich. W tym czasie bardzo oddaliliśmy się od siebie, staliśmy się sobie „obcy”. To przełożyło się na swoiste wyobcowanie i samotność w sieci oraz w życiu realnym - dodaje.

Realizacja tegorocznego tematu była  zachętą do budowania silnych, głębokich więzi z najbliższymi i szczerych przyjaźni z ludźmi z najbliższego otoczenia, bo właśnie to zbliża ludzi i uczy empatii i wzajemnej serdeczności.

Bardzo ważnym elementem uroczystości był, przedstawiony w części artystycznej spektakl pt. "Samotny, bo niekochany". Przedstawienie - jego tematyka, gra aktorska - wzbogacone wspaniałą oprawą muzyczną, tańcem, aranżacją, scenografią - wywołało w uczestniczących wiele emocji, refleksji, łez.

Uczniowie i przedszkolacy mieli również okazję uczestniczyć w wielu różnorodnych warsztatach promujących ekologię i szeroko pojęty artyzm - sadzenie roślin (pod patronatem firmy Legutko), poznawanie życia zwierząt egzotycznych (alpak, warana, żółwia, a nawet liska fenka), taniec nowoczesny, warsztaty filmowe.

Odbyła się również aukcja plastycznych prac uczniowskich pod hasłem "Co nam w duszy gra", a pozyskane środki zostaną w całości przeznaczone dla wszystkich dzieci szkoły.

Wszystkie zajęcia pozwoliły na nowo docenić pracę w grupie i odnowić relacje międzyludzkie i ocalić od zapomnienia "człowieczeństwo".

 

W tym roku Szkoła Podstawowa w Świnkowie obchodziła swoje święto 13 maja. Wyjątkowym gościem uroczystości był mecenas Michał Zuchmantowicz - bliski członek rodziny patrona szkoły - redaktora Andrzeja Zalewskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również Małgorzata Mielcarek - naczelnik Wydziału Oświaty w Krotoszynie, Przemysław Jędrkowiak - dyrektor Zakładu Obsługi Placówek Oświatowych w Krotoszynie, Regina Jakubek - sołtys wsi Świnków oraz dyrektorzy wielu placówek oświatowych miasta i gminy Krotoszyn, rodzice uczniów i przedszkolaków.
- Fotorelacja -

Czytaj również

OSK PAWEL PIETRZAK KROTOSZYN PRAWO JAZDY
MALINOWY ZAKĄTEK
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
SOLARMAT FOTOWOLTAIKA
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B