Tradycyjnie strażackie święto rozpoczęto przemarszem pododdziałów złożonych z funkcjonariuszy PSP i OSP z terenu powiatu krotoszyńskiego, połączonym ze złożeniem okolicznościowych wiązanek przy pomniku św. Floriana. To szczególne święto skierowane do wszystkich strażaków pełniących niebezpieczną i wymagającą, ale też piękną służbę na rzecz obywateli.
Wydarzeniu towarzyszył piknik edukacyjny Akademii Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, podczas którego mieszkańcy mogli poznać sprzęt wykorzystywany przez służby ratownicze, praktyczne wskazówki dotyczące gaszenia pożarów domowych i ewakuacji z obiektów gospodarstwa domowego oraz metody udzielania pierwszej pomocy. Przedstawione zagadnienia dostosowano do wieku i stopnia zaawansowania uczestników programu edukacji powszechnej.
Strażackie święto rozpoczął dowódca uroczystości dh Zenobiusz Bałoniak, który złożył meldunek o gotowości do rozpoczęcia apelu. Przybyłych gości w imieniu własnym oraz współorganizatorów przywitał prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krotoszynie dh Tomasz Niciejewski.
Z okazji święta strażackiego wręczono medale i odznaczenia.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w drodze postanowienia odznaczył Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę:
- mł. bryg. Tomasz Patryasa,
- mł. bryg. Krzysztofa Figlaka.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaczył Brązową odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”:
- st. ogn. Krzysztofa Marcinkowskiego.
Medale wręczone zostały podczas Regionalnych Obchodów Dnia Strażaka 16 maja w Pleszewie.
Ponadto liczne grono funkcjonariuszy otrzymało awanse na wyższe stopnie służbowe, co stanowi wyraz uznania dla ich zaangażowania i profesjonalizmu w codziennej służbie na rzecz bezpieczeństwa obywateli.
Stopień MŁODSZEGO KAPITANA otrzymał:
- aspirant Patryk Rosiak, który awans odebrał 4 maja podczas Centralnych Obchodów Dnia Strażaka w Warszawie.
stopień STARSZEGO ASPIRANTA otrzymał:
- aspirant Piotr Bielawski.
stopień ASPIRANTA otrzymali:
- młodszy aspirant Krzysztof Jarosz,
- młodszy aspirant Dawid Kalak.
Stopień STARSZEGO OGNIOMISTRZA otrzymali:
- ogniomistrz Damian Jochaniak,
- ogniomistrz Szymon Kujawa,
- ogniomistrz Tomasz Sikora.
stopień OGNIOMISTRZA otrzymali:
- młodszy ogniomistrz Bartosz Bladziak,
- młodszy ogniomistrz Karol Kowal.
stopień STARSZEGO SEKCYJNEGO otrzymali:
- sekcyjny Łukasz Furman,
- sekcyjny Paweł Szymanowski.

































