iKrotoszyn.pl reklamy
Ważne sprawy

Starosta krotoszyński: „Właściciele aptek zobowiązani są do realizowania podjętej uchwały i pełnienia wyznaczonych w niej tzw. dyżurów"

Stanisław Szczotka, starosta krotoszyński wydał komunikat dotyczący pełnienia tzw. „dyżurów” aptek w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy na terenie powiatu krotoszyńskiego.

S. Szczotka informuje, że zgodnie z art. 94 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych oraz rozkład pracy aptek w porze nocnej w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy na terenie powiatu krotoszyńskiego na dany rok uchwala Rada Powiatu.

- Przepis ten zobowiązuje Radę Powiatu do ustalenia harmonogramu całodobowych dyżurów aptek na cały rok kalendarzowy (Uchwała Nr LIII/332/22 Rady Powiatu Krotoszyńskiego z dnia 25 listopada 2022 r. w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych oraz rozkładu pracy aptek w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy na terenie Powiatu Krotoszyńskiego w 2023 roku) - stwierdza starosta.

 

- Wobec powyższego właściciele aptek zobowiązani są do realizowania podjętej uchwały i pełnienia wyznaczonych w niej tzw. „dyżurów” - czytamy w komunikacie.

 

W związku z informacjami na brak „dyżurów” aptek starosta informuje, że władze powiatu krotoszyńskiego nie dysponują instrumentami prawnymi pozwalającymi wymusić pełnienie tych „dyżurów” przez apteki wytypowane w harmonogramie dyżurowania w sytuacji, gdy uchybiają one temu obowiązkowi.

 

- Właściciele aptek ponoszą w pełni odpowiedzialność za funkcjonowanie apteki - wskazuje S. Szczotka.

 

- W sytuacji nierespektowania uchwały Rady Powiatu w sprawie „dyżurów”, która uniemożliwia zakup leków w porze nocnej w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy, a także uzyskania niezbędnej porady farmaceutycznej niezadowoleni mieszkańcy mogą złożyć skargę - dodaje włodarz powiatu.

 

W komunikacie starosty wskazane są następuje instytucje, do których można złożyć taką skargę:

  • Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Poznaniu – 61-285 Poznań, ul. Szwajcarska 5, e-mail: wif-sekretariat@poznan.uw.gov.pl,
  • Kaliska Okręgowa Izba Aptekarska – ul. Korczak 8a/2, 62-800 Kalisz, e-mail: kalisz@oia.org.pl,
  • Rzecznik Praw Pacjenta - Biuro Rzecznika Praw Pacjenta ul. Młynarska 46, 01-171 Warszawa, pocztą elektroniczną na adres: kancelaria@rpp.gov.pl,
  • Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu - adres do korespondencji: 60-309 Poznań, ul. Grunwaldzka 158, e-mail: centrala@nfz-poznan.pl

- Jeżeli natomiast skarga zostanie złożona za pośrednictwem tutejszego starosty, zostanie przekazana zgodnie z właściwością do odpowiedniego organu.

 

Przypominamy, że lista dyżurujących aptek znajduje się w naszej zakładce INFORMATOR - DYŻURY APTEK.

Źródło: powiat-krotoszyn.pl
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

CERMOTOR KROTOSZYN
PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
WALBET
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU


SMOK SKUP-SPRZEDAŻ

Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.