iKrotoszyn.pl reklamy
Z prokuratury

Sprawca śmiertelnego potrącenia mieszkańca powiatu krotoszyńskiego kilka dni wcześniej opuścił zakład karny. Jest akt oskarżenia

Zdjęcie: KWP we Wrocławiu

O tym tragicznym wypadku informowaliśmy w listopadzie ubiegłego roku. W powiecie polkowickim doszło do potrącenia pieszego. Był nim pracownik firmy wykonującej roboty drogowe, 64-letni mieszkaniec powiatu krotoszyńskiego. Mężczyzna w wyniku odniesionych obrażeń zmarł na miejscu. Sprawca, którym okazał się 38-letni Łukasz K., porzucił samochód i zbiegł z miejsca zdarzenia. Po trzech dniach został zatrzymany. Za kratkami może spędzić długie lata, bo na swoim koncie ma też inne przewinienia.

Prokuratura Okręgowa w Legnicy zakończyła śledztwo i skierowała do Sądu Rejonowego w Lubinie akt oskarżenia przeciwko Łukaszowi K. Jak się okazuje, zanim doszło do tego tragicznego zdarzenia, dokonał on kradzieży z włamaniem i zaboru na terenie Republiki Federalnej Niemiec samochodu osobowego marki Audi SQ7 o wartości ponad 350 tys. zł. Kierując tym pojazdem, bezpośrednio po kradzieży, 22 listopada 2021 roku na drodze wojewódzkiej nr 331 pomiędzy miejscowościami Parchów i Polkowice, potrącił pracownika firmy wykonującej roboty drogowe, który wskutek odniesionych obrażeń poniósł śmierć na miejscu.

- Do potrącenia pokrzywdzonego doszło w czasie kierowania przez oskarżonego samochodem z prędkością 90 km/h, przy ograniczeniu w tym miejscu na drodze prędkości do 40 km/h. Podczas manewru omijania, oskarżony zjechał na przeciwległy pas ruchu, a następnie na pobocze, gdzie potrącił stojącego tam pokrzywdzonego i zatrzymał się po uderzeniu w drzewo, po czym wydostał się z rozbitego pojazdu i pieszo zbiegł z miejsca zdarzenia. Został on zatrzymany przez policję w dniu 25 listopada 2021 roku we Wrocławiu, gdzie ukrywał się przed organami ścigania. W czasie zdarzenia Łukasz K. kierował pojazdem, pomimo orzeczonego przez Sąd w 2021 roku zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na 3 lata, co stanowi trzecie zarzucane mu przestępstwo. Jak ustalono w toku śledztwa, oskarżony ten uczestniczył także w obrocie znaczną ilością substancji psychotropowych oraz środków odurzających, o które to czwarte przestępstwo prokurator także oskarżył wymienionego w tym postępowaniu - informuje Lidia Tkaczyszyn, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

 

- Niniejszym aktem oskarżenia objęto działającego wspólnie i w porozumieniu z Łukaszem K. drugiego współsprawcę kradzieży z włamaniem i zaboru samochodu Audi SQ7 Dominika B., który po dokonaniu wyżej opisanej kradzieży samochodu pilotował innym samochodem przewóz kradzionego auta przez Łukasza K., jadąc przed nim. Po spowodowaniu przez oskarżonego Łukasza K. śmiertelnego wypadku, Łukasz B. także zbiegł z miejsca zdarzenia oraz ukrywał się we Wrocławiu. Został zatrzymany przez Policję w dniu 24 listopada 2021 roku - dodaje L. Tkaczyszyn.

W wyniku przeszukania w miejscu przebywania Dominika B. we Wrocławiu oraz w  użytkowanym przez niego samochodzie ujawniono znaczne ilości narkotyków w postaci: metamfetaminy, kokainy, marihuany oraz tabletek ekstazy. Stąd prokurator, oprócz kradzieży z włamaniem i zaboru samochodu na terenie Niemiec, zarzucił temu oskarżonemu także drugie przestępstwo posiadania znacznej ilości środków psychotropowych oraz substancji odurzających, czyniąc w ten sposób przygotowania do wprowadzenia ich do obrotu.
Obaj oskarżeni działali w warunkach recydywy. Łukasz K. opuścił zakład karny 13 listopada 2021 roku.

- Ponadto niniejszym aktem oskarżenia objęte są jeszcze dwie inne osoby mające powiązania z wyżej wymienionymi oskarżonymi: Andrzej L., którego prokurator oskarżył o posiadanie substancji psychotropowej w postaci amfetaminy oraz podrobienie umowy sprzedaży samochodu i Ewelinę S., którą prokurator oskarżył o utrudnianie postępowania karnego oraz składanie fałszywych zeznań - wyjaśnia rzecznik legnickiej prokuratury.

Od czasu zatrzymania w niniejszej sprawie oskarżeni Łukasz K. i Dominik B. są tymczasowo aresztowani. Wobec pozostałych dwóch osób oskarżonych stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze.

Na poczet przyszłych kar i roszczeń o naprawienie szkody prokurator zabezpieczył mienie oskarżonych w postaci pieniędzy w kwocie ponad 70 tys. zł i ponad 3 tys. euro.

Oskarżonym grożą za zarzucane im przestępstwa surowe kary pozbawienia wolności, których będzie domagał się prokurator.

Sklep internetowy z włoskimi produktami - allitaliana.pl

Czytaj również

PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKUKurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.