iKrotoszyn.pl reklamy
Krotoszyn

Spotkanie z autorką "Podróży w niechcianych"

Zdjęcie: KBP

W poniedziałek, 5 czerwca w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera, odbyło się spotkanie autorskie z Danutą Chlupową, polską pisarką na stałe zamieszkałą w Czechach.

Autorka poza "Podróżą w niechciane", wydała między innymi, "Bliznę", "Trzecią terapię" oraz "Organistę z martwej wsi". W roku 2017 gdyńska oficyna wydawnicza Novae Res postanowiła wyróżnić pisarkę w prestiżowym konkursie Literacki Debiut Roku za szczególnie imponującą pierwszą książkę z gatunku literatury pięknej. Czeska Polonia nagrodziła ją w tym samym roku w plebiscycie Tacy Jesteśmy 2017.

Pisarka mieszka na Śląsku Cieszyńskim – Zaolziu. Zamieszkuje tam wielu Polaków, wydawane jest czasopismo „Głos”, działają polskie biblioteki i szkoły. Termin „Zaolzie” powstał w okresie międzywojennym w wyniku polsko-czechosłowackiego konfliktu zbrojnego w 1919 i w konsekwencji arbitralnego podziału w 1920 dawnego habsburskiego Księstwa Cieszyńskiego, zamieszkanego w dużej mierze przez ludność polską.

Na spotkaniu autorka promowała swoją najnowszą powieść "Podróż w niechciane" - o strachu, ludziach, ucieczkach i powrotach. Danuta Chlupowa połączyła fikcję literacką ze wspomnieniami świadków tamtych lat.

Powieść powstała przy współpracy z Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie i Towarzystwem Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej. Jej akcja toczy się m.in. w Krotoszynie i nawiązuje do autentycznych wydarzeń: bombardowanie krotoszyńskiego pociągu ewakuacyjnego pod Kołem i losy krotoszynian, którzy je przeżyli.

Uczestnicy zadawali dużo pytań, gdyż rodziny wielu z nich pamiętają tamte tragiczne wydarzenia.

Źródło: KBP
Sklep internetowy z włoskimi produktami - allitaliana.pl

Czytaj również

PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKUKurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.