iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej


Reklama - TEOMINA SPORT - SIŁOWNIA - FITNESS - CORSSFIT

Reklama - CATERING DLA ZDROWIA - DIETA PUDEŁKOWA

AUTOPROMOCJA - Najświeższe informacje z krotoszyńskiego biura ARiMR. Tematy ważne dla rolników i mieszkańców wsi w Krotoszynie.

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Krotoszynie.


Belka informacyjna na temat sportu na iKrotoszyn.plPARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informator Zdrowie i Aktywność - porady i ciekawostki

Masz temat? Napisz list do naszej Gazety Internetowej!
Kobierno

Śpiewaczka z Kobierna nominowana!

2019-04-16 08:04:00

Zdjęcie: ckis.kalisz.pl
Płyta pn. "Józefa Marciniak śpiewaczka z Kobierna/zespół śpiewaczy Kobierzanki - Dwa listka na wodę", to uwieńczenie 40-letniego istnienia zespołu spod Krotoszyna. Pani Józefa została nominowana w 44. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.

Dokonanie nagrań śpiewaczki i zespołu stało się cennym zapisem dla całego środowiska folklorystycznego, m.in. do nauki stylu wykonania i repertuaru często już nieznanego. Wydanie płyty z utworami śpiewanymi przez Józefę Marciniak jest także uczczeniem dokonań artystki ludowej z okazji jej 85. urodzin. Nagrania zostały dokonane w sali wiejskiej w Kobiernie na początku listopada 2018. Zarejestrował je muzyk Jan Słowiński z Krakowa, wydawca wielu płyt, szef Festiwalu „Rozstaje”, producent płyty Leona Lewandowskiego wydanej przez CKiS w 2017 roku. Na płycie znalazło się ok. 30. utworów tradycyjnych, m.in. "Przede wroty kamień złoty", "Idzie do gościńca i Któryndy Jasiu" – śpiewane od pokoleń w okolicach Kobierna. Prace nad wydawnictwem koordynowała Anna Gałczyńska z CKiS w Kaliszu. Płyta jest udostępniana nieodpłatnie. Powstała jako druga w serii monografii muzyków i śpiewaków Ziemi Kaliskiej. To także jedno z trzech w 2018 roku wydawnictw poświęconych kulturze tradycyjnej regionu.

 

W swoim repertuarze „Kobierzanki” zgromadziły bogaty zbiór pieśni tradycyjnych Krotoszyńskiego, z którego wybrane wykonania zostały zamieszczone na niniejszej płycie. Tworzyły także scenki ludowe o różnorodnej tematyce związanej z życiem wsi. Wspólnie przedstawiały „wesele kobierskie”. Przez lata występowały ze swoim cennym repertuarem na przeglądach folklorystycznych, imprezach gminnych i wojewódzkich. Prezentowały się czterokrotnie na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, na którym zostały nagrodzone w 2009 roku III nagrodą. Zdobywały laury na przeglądach wojewódzkich i regionalnych. Na płycie – oprócz pani Józefy Marciniak – zaśpiewał i zagrał obecny skład „Kobierzanek”: od początku w zespole Maria Konieczna i Czesława Jarysz oraz mieszkanki nieodległych Roszek – Czesława Biniek, Jadwiga Grzesiek i Bogumiła Poczta. 

 

Album zrealizowano w ramach projektu Grajcie skrzypce, grajcie basy. Dokumentacja i popularyzacja ludowych tradycji muzycznych Ziemi Kaliskiej dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, ze środków Województwa Wielkopolskiego oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

 

Pani Józefa jest nominowana w 44. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” w 2019 roku.

 

Na płytę można głosować również w tym miejscu - konkurs Wirtualne Gęsi.

 

 Fotorelacja


Źródło: ckis.kalisz.plReklama - Biuro Rachunkowe Maison Polska

Reklama - OSK AS Maria Maśniak


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama - Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebra

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.iKrotoszyn.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikrotoszyn.pl