iKrotoszyn.pl reklamy
Kuklinów

Śmiertelne potrącenie. Czy musiało dojść do tragedii? GDDKiA zna problem...

2021-12-01 11:12:00
Zdjęcie: dh Wiesław Kupczyk OSP Kobylin
Wczoraj, o godz. 17.27 w miejscowości Kuklinów (gmina Kobylin) doszło do tragicznego zdarzenia drogowego. Na drodze krajowej, w wyniku potrącenia zmarła kobieta.

Mieszkańcy wsi wielokrotnie interweniowali w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu. Niestety, w końcu doszło do tragedii.

 

Zginęła mieszkanka Kuklinowa

- Jak wstępnie ustalono na miejscu zdarzenia na łuki drogi krajowej nr 36 w miejscowości Kuklinów potracona została 76-letnia kobieta, mieszkanka gminy Kobylin, która poruszała się pieszo w terenie zabudowanym - podaje asp. sztab. Piotr Szczepaniak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie. - W miejscu nieoznaczonym jako przejście dla pieszych została potrącona przez pojazd marki Toyota, którym kierował 32-letni mieszkaniec gminy Krotoszyn - informuje asp. sztab. P. Szczepaniak.

 

Pomocy udzielał sąsiad, członek OSP

- Osoba postronna zamieszkująca pobliski budynek, a zarazem członek miejscowej jednostki ochotniczej straży pożarnej po stwierdzeniu braku czynności życiowych u poszkodowanej kobiety rozpoczął  resuscytacje krążeniowo-oddechową, którą kontynuowali ratownicy z pierwszej jednostki ochrony przeciwpożarowej. W momencie dotarcia na miejsce służb medycznych i wykonaniu szczegółowej diagnostyki kierownik zespołu  podjął decyzję o odstąpieniu od dalszych czynności medycznych.  Niestety, życia poszkodowanej w zdarzeniu kobiety nie udało się uratować - informuje st. asp. Mateusz Dymarski z zespołu prasowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie. Kierowca samochodu był trzeźwy.

 

"Ile jeszcze osób musi zginąć..."

O tym zdarzeniu informowaliśmy wczoraj na naszym fanpage'u. W komentarzach pod postem pojawiły się zarzuty w kierunku władz dotyczące braku zainteresowania bezpieczeństwem mieszkańców Kuklinowa. Problemem bowiem jest brak chodnika oraz przejścia dla pieszych w tym rejonie wsi. Oto kilka z komentarzy:

  • Przy prawie polnej drodze w Kobylinie na Zalesie nie wiadomo po co chodnik jest budowany, a przy krajowej drodze w Kuklinowie, gdzie ruch jest o wiele większy chodnika, jak nie było tak niema! Brawa dla rządzących!!!

  • Zapraszamy po godzinie 16 do Kuklinowa na ulicę Krotoszyńską nasze władze Kobylina, strach wyjść taki ruch, nie musiało dojść do takiej tragedii, ale po co chodnik, przecież to wiocha, są inne potrzeby w gminie, wielkie obietnice, jak trzeba dać podpis potrafią przyjść do domu i słodko obiecywać co to nie zrobią, aby wygrać wybory, a zaś mają cię w du...e, taka prawda.

  • Jak mówiłam, że strach, że coś się wydarzy, to zostałam wyśmiewana. Proszę sobie przypomnieć moje zaproszenia na Fejsie rok temu!!! Teraz jest rocznica ... i tragedia.

  • Może w końcu zrobią ten chodnik, bo na razie tylko obiecują. Tą droga dzieci chodzą do szkoły. Ile jeszcze osób musi zginąć, aby burmistrz i radni podjęli jakieś działania.

  • A może niech burmistrz przyjedzie do nas że swoim dzieckiem i niech ono przejdzie tą drogą do szkoły tylko raz, to wtedy może chodnik zrobią.

 

Interwencje Rady Sołeckiej

- Od kilku lat zwracamy się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu w tej sprawie. Mam teczkę dotyczącą tej korespondencji - mówi Władysław Konieczny, sołtys Kuklinowa. Pierwsze pismo zostało wystosowane w 2016 roku. Rada Sołecka zwraca się w nim z prośbą do GDDKiA o wybudowanie chodnika na ulicy Krotoszyńskiej, która prowadzi m.in. do szkoły, sklepu czy zakładów pracy. Na to pismo - jak wskazuje sołtys - została udzielona pozytywna odpowiedź: GDDKiA aprobuje pozytywne rozpatrzenie problemu poprzez budowę chodnika - cytujemy za W. Koniecznym. Co prawda GDDKiA wskazuje na drobne problemy związane m.in. z kanalizacją przydrożnego rowu oraz na brak środków na realizację tego zadania, jednak rekomenduje wpisanie kuklinowskiego odcinka DK36 do ogólnopolskiego Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych. Co więcej, w odpowiedzi na kolejne pismo, generalna dyrekcja przewiduje realizację tego zadania w 2019 roku. Inwestycja nigdy jednak nie doszła do skutku...

 

GDDKiA nie wie, kiedy zrobi chodnik

W tej sprawie, poza Radą Sołecką ostatnio interweniowali także sami mieszkańcy, którzy do GDDKiA wystosowali petycję. - Wnioskowane zadanie, polegające na budowie chodnika, z uwagi na konieczność przebudowy odwodnienia oraz wykupu pasa terenu, jako zadanie inwestycyjne, umieszczone zostało w planie w ramach rozbudowy drogi krajowej nr 36 na odcinku Krotoszyn - Kobylin - odpowiada mieszkańcom generalna dyrekcja. W dalszej części pisma wskazuje ona na potrzeby przebudowy na całej sieci dróg które ma w zarządzie, a to są koszty niewspółmierne do środków finansowych będących w jej dyspozycji. - Z uwagi na powyższe, w chwili obecnej GDDKiA nie potrafi wskazać terminu realizacji zgłoszonego przez Państwa zadania.

 

O ilu tragediach na "krajówce" w Kuklinowie będziemy musieli jeszcze informować naszych Czytelników?

 

W kwestii działań, jakie podjął samorząd Kobylina, mających na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych na DK36 w Kuklinowie, próbujemy skontaktować się z burmistrzem Tomaszem Lesińskim. Na razie bezskutecznie.

Rafał Figlak
Czytaj również

MALINOWY ZAKĄTEK
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
CONDITOR UBEZPIECZENIA KROTOSZYN
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B
Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.