iKrotoszyn.pl reklamy
Ciekawostki

Skarby w krotoszyńskim muzeum

2023-03-07 14:03:00
Zdjęcie: Muzeum Regionalne w Krotoszynie

Do Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie trafiły dwa skarby, znalezione w ostatnim czasie na terenie naszego powiatu.


Znaleziska dostarczyła inspektor Aleksandra Bacdorf z kaliskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Podczas przekazania obecni byli członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Krotoszyn” - archeolog Natalia Witkowska oraz znalazcy skarbów Tomasz i Mateusz Baszykowie.

 

*fot. Muzeum Regionalne w Krotoszynie


- Pierwsze znalezisko odkryto przypadkowo w czerwcu 2022 roku między Kuklinowem a Wyganowem. Skarb znajdował się w roztrzaskanym glinianym naczyniu, a składało się nań około 200 średniowiecznych monet – denarków - informuje krotoszyńskie muzeum.

- Drugi skarb odnaleziono w styczniu 2023 roku, podczas prowadzonych przez Stowarzyszenie Historyczno – Eksploracyjne badań poszukiwawczych w podkrotoszyńskim lesie. Skarb ukryto w ziemi zapewne na początku II wojny światowej. W metalowym kubku, który przykryto kartkami, metalowymi płytkami i kamieniem, zdeponowano 190 monet z okresu II Rzeczypospolitej. Również w tym wypadku krotoszyńskie muzeum otrzymało wszystkie części składowe znaleziska.

Krotoszyńskie muzeum złożyło już wniosek do WUOZ o przekazanie znalezisk w depozyt. - Zgodnie z prawem, gdy WUOZ wyrazi zgodę na przyjęcie skarbów w depozyt, po roku muzeum może podjąć starania o przyjęcie zabytków do zbiorów muzeum.

Źródło: Muzeum Regionalne w KrotoszynieElektroniczne Biuro Obsługi Klienta PGKiM Sp. z o.o.

Czytaj również

LAGUNASHOP
KS PROJEKT SZYMON KARBOWIAK
OSK PAWEL PIETRZAK KROTOSZYN PRAWO JAZDY
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B
Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.