iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej

Reklama - DRUTEX - OKNA

Reklama - Zakuwanie węży hydraulicznych - DRAGON

Reklama - Pralnia Laguna


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firmPARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM
Rynek Pracy powiatu krotoszyńskiego - oferty pracy oraz artykuły tematyczne
Bez względu od tego, gdzie mieszkasz i czym się zajmujesz, możesz wspierać naszą zakładkę ipomagamy aktywnie.

Autopromocja gazety internetowej ikrotoszyn.pl
Wracamy do tematu

Rzecznik Praw Pacjenta wzywa szpital do zapłaty 15 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za krzywdę...

2019-06-14 10:06:00

Wracamy do tematu, o którym pisaliśmy w 2017 roku. Wówczas to, czteroletnia dziewczynka, która trafiła na krotoszyński SOR z raną szarpaną wargi została przez lekarza odesłana do domu. Kilka godzin później przeszła operację w ostrowskim szpitalu. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Pacjenta.

O sprawie pisaliśmy jako pierwsi. Później temat nagłośnił także TVN. Czteroletnia Marysia w październiku 2017 roku, wraz z mamą, udała się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Krotoszynie. Dziewczynka przewróciła się na hulajnodze w tak nieszczęśliwy sposób, że doznała rany szarpanej wargi. Lekarz krotoszyńskiego SOR-u uznał, iż te obrażenia nie wymagają jego interwencji zalecając jedynie płukanie rany rumiankiem. Marysia z mamą udały się jednak do swojej przychodni, skąd od razu zostały skierowane do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim. Tam okazało się, że dziewczynka doznała rany szarpanej wargi górnej i przedsionka jamy ustnej. W znieczuleniu ogólnym założono jej dziewięć szwów.

 

Rodzice Marysi postanowili, że nie zostawią tak tej sprawy. Najpierw zajęli się nią prawnicy z EIG LAW&TAX. - Do naszej kancelarii, w ramach bezpłatnych porad, zgłosiła się mieszkanka powiatu krotoszyńskiego, która przedstawiła materiał dowodowy w sprawie dotyczącej udzielonej jej córce pomocy medycznej w krotoszyńskim szpitalu. Po analizie doszedłem do wniosku, że są podstawy do skierowania żądania wypłaty zadośćuczynienia i na tej podstawie zostało do szpitala skierowane zawezwanie do próby ugodowej zawierające żądanie zapłaty zadośćuczynienia za doznane krzywdy - mówi adwokat Grzegorz Szwoch z kancelarii prawnej EIG LAW&TAX. - Szpital odpowiedział odrzucając roszczenie co do kwoty i co do zasady. Ustaliliśmy, że wstrzymany złożenie pozwu na drodze cywilnej do czasu podjęcia przez Pana Ministra decyzji o ewentualnym wystąpieniu na drogę sądową w imieniu poszkodowanej - tłumaczy G. Szwoch. - W pierwszej dekadzie maja bieżącego roku otrzymaliśmy odpowiedź pozytywną od RPP, ktory zadeklarował skierowanie wystąpienie o zadośćuczynienia w imieniu pokrzywdzonej. W związku z powyższym odstąpiliśmy od kierowania sprawy na drogę cywilną i zadeklarowaliśmy pomóc procesową dla RPP w przedmiotowej sprawie. Liczymy na korzystne dla poszkodowanej rozwiązania, albowiem materiał zebrany w sprawie i postawa krotoszyńskiego szpitala jednoznacznie przemawiały za takim obrotem sprawy - wyjaśnia. - Dziwi nas podejście szpitala powiatowego w Krotoszynie do tej sprawy. Z pewnością jest to placówka, w której zatrudnionych jest wielu profesjonalnych i oddanych swojemu powołaniu pracowników medycznych i takie działanie kierownictwa szpitala niesłusznie ściąga na cały personel złą opinię. W ramach bezpłatnych porad prawnych na działanie szpitala skarżyło się więcej osób, ale w tej sprawie zachodziły ewidentne przesłanki do wystąpienia z roszczeniem - kończy adwokat G. Szwoch.

 

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta prześledziło więc całą sprawę informując o efektach swoich poczynań dyrekcję szpitala. - SPZOZ w Krotoszynie otrzymał pismo od Rzecznika Praw Pacjenta, dotyczące wezwania do zapłaty na rzecz jednej z naszych pacjentek, która wraz ze swoją mamą, 9 października 2017 r., zgłosiła się na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Krotoszynie - informuje Sławomir Pałasz, rzecznik prasowy SPZOZ w Krotoszynie.

W tym piśmie z 5 czerwca 2019 r. skierowanym do szpitala, Rzecznik wzywa do dobrowolnej zapłaty na rzecz małoletniej pacjentki kwoty 15 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za krzywdę powstałą wskutek naruszenia prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych w nieprzekraczalnym terminie 14 dni od dnia otrzymania pisma.

Podczas postępowania wyjaśniającego Rzecznik ustali także, że wobec lekarza toczą się postępowania karne i dyscyplinarne. Stwierdził także w piśmie, że odpowiedzialność za zatrudnienie oraz nadzór nad pracą ww. lekarza ponosi szpital. 

- Szpital zwróci się do firmy, w której jest ubezpieczony na wypadek takich zdarzeń, o rozpoznanie ewentualnego uznania roszczenia, które skierowane zostało do SPZOZ-u. Ubezpieczyciel na odpowiedź ma 30 dni. O naszych poczynaniach zostanie poinformowany Rzecznik Praw Pacjenta. W przypadku zapłaty przez ubezpieczyciela żądanego zadośćuczynienia, rozważamy pociągnięcie do odpowiedzialności finansowej lekarza, który pełnił dyżur w chwili przybycia pacjentki na SOR - komentuje S. Pałasz.

 

Na ten temat pisaliśmy wcześniej:

 
 

 Reklama - Żele Antybakterijne z dostawą do domu
Reklama - OSK AS Maria Maśniak


Reklama - STOLARSTWO KAMIL SUCHORZEWSKI Reklama - Agencja reklamowa Adam1


Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama - Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebra

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.
iKrotoszyn.pl reklamy
Sieć gazet internetowych - igazetyinternetowe.pl