Zamawiaj bez wychodzenia z domu! - kupujlokalnie.online

iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej


Praca Agency - Międzynarodowa Agencja Pracy
Reklama - DUNYA DONER PRACA
Reklama - Pralnia Laguna


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firmPARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Rynek Pracy powiatu krotoszyńskiego - oferty pracy oraz artykuły tematyczne
Bez względu od tego, gdzie mieszkasz i czym się zajmujesz, możesz wspierać naszą zakładkę ipomagamy aktywnie.

Autopromocja gazety internetowej ikrotoszyn.pl
Krotoszyn

Radny Zbigniew Brodziak: "Żaden szpital w Polsce nie wytrzyma takiej sytuacji!"

2019-11-26 13:11:00

Radni z Komisji Budżetowo-Gospodarczej i Rolnictwa Rady Powiatu Krotoszyńskiego omawiali program naprawczy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie. Okazuje się, że szpital na koniec roku może wygenerować stratę blisko 3 mln zł.

Sytuacja finansowa Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie nie jest jeszcze tragiczna, choć - jak czytamy w materiałach przygotowanych przez dyrekcję placówki - przewidywana strata finansowa na koniec 2019 roku może wynieść dokładnie 2 844 922, 36 zł. Czy to dużo czy mało?

 

Kredyt lekiem "na całe zło"

Dyrekcja szpitala zwraca uwagę na rosnące koszty funkcjonowania placówki. Jest to niestety, tendencja ogólnokrajowa, z którą borykają się wszystkie lecznice powiatowe. Rozwiązaniem i choćby chwilowym odetchnięciem od kłopotów finansowych mogłoby być zaciągnięcie kredytu przez szpital. Sprawa jednak nie jest taka łatwa. - Pomimo wcześniejszych ustaleń Bank Gospodarstwa Krajowego, po analizie naszej sytuacji uznał, że nie może go nam udzielić bez dodatkowego poręczenia organu założycielskiego (Starostwo Powiatowe w Krotoszynie - przyp. red.). Z tego powodu do chwili obecnej nie skorzystaliśmy z kredytu - czytamy w III Korekcie planu finansowego SPZOZ w Krotoszynie na rok 2019.

 

Wzrost kosztów zatrudnienia

W materiale wskazuje się także, że realizacja kontraktu z NFZ, w większości zakresów, przebiega bez zakłóceń. SPZOZ na koniec roku ma osiągnąć przychody ze sprzedaży swoich usług w wysokości ponad 65 mln zł, jednak blisko 50 mln z tej kwoty pochłoną koszty osobowe. To właśnie za główną przyczynę pogorszenia wyniku finansowego placówki dyrekcja wskazuje wzrost kosztów zatrudnienia personelu. Jest to ponad 1,5 mln zł.

Warto też wspomnieć, że na poprawę finansową szpitala nie wpływa dobrze, przeciągająca się jego rozbudowa. W nowej lokalizacji przewidywane jest bowiem zwiększenie liczby łóżek o osiem na Oddziale Onkologii Klinicznej, co może przyczynić się do wzrostu kontraktu dla tego oddziału, czyli - zwiększenie przychodów z Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

"Dojdzie do buntu i masowych zwolnień"

Z przedstawionym materiałem zgadza się radny powiatowy Zbigniew Brodziak. - Uważam, że jeśli chodzi o sprawy finansowe, to dyrektor SPZOZ wykonał dobrą robotę. Strata co prawda wynosi wynosi 2 mln 844 tys. zł, ale składają się na to wzrastające koszty zatrudnienia personelu, koszty amortyzacji, wzrost zużycia materiałów medycznych czy zdarzenia losowe. Na te czynniki dyrekcja nie ma wpływu.

Radny jednak przy okazji zwraca uwagę na kolejne problemy, które niebawem czekają szpital.Niestety, od stycznia będzie trzeba zmierzyć się z kolejnym ogromnym wyzwaniem. W życie wchodzi bowiem podwyżka płacy minimalnej. Dodatkowym obciążeniem będzie też wzrost cen za odbiór odpadów medycznych i opłat za energię - wskazuje Z. Brodziak. - Magister diagnostyki laboratoryjnej z drugim stopniem specjalizacji, po tej podwyżce płac, może okazać się, że będzie zarabiał mniej, niż salowa. Nie mam oczywiście nic do pań salowych, które także dobrze wykonują swoją pracę, ale obawiam się, że spowoduje to kolejne dysproporcje wśród personelu szpitala. Taka sytuacja, wobec oczekiwań, takich grup jak np. diagności, laboranci, fizjoterapeuci, może spowodować, że dojdzie do buntu i masowych zwolnień. A te osoby z pewnością znajdą pracę w ościennych powiatach, bo wiemy, że brakuje tego typu specjalistów - stwierdza Z. Brodziak. - Jeżeli nie nastąpi zmiana systemowa w służbie zdrowia, to żaden szpital w Polsce nie wytrzyma takiej sytuacji, nawet przy najlepszym dyrektorze, zarządzie powiatu czy zarządzie wojewódzkim. Wszystkie szpitale w Wielkopolsce są zadłużone - kończy radny.

 

 


Reklama - IGLOO - KROTOSZYN CHŁODNICTWO I KLIMATYZACJE

Reklama - OSK AS Maria Maśniak

Reklama - STOLARSTWO KAMIL SUCHORZEWSKI

Reklama - Zakuwanie węży hydraulicznych - DRAGON

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama - Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebra
Reklama - STALMACH - Pokrycia Dachowe
Autopromocja ikrotoszyn.pl

iKrotoszyn.pl reklamy
Sieć gazet internetowych - igazetyinternetowe.pl