Ciekawostki

Poznań - tu praca szuka człowieka

2021-08-23 14:08:00
Wielkopolska przedsiębiorczością stoi, a Poznań jej stolica, jest najlepszym przykładem rozwoju i boomu gospodarczego ostatnich dziesięcioleci. Można by wręcz rzec, że ten region Polski był skazany na sukces, bo nawet dzieje historyczne były dla niego łaskawe, choćby pod tym kątem, kiedy po rozbiorze Rzeczpospolitej, ta część kraju dostała się „pod but“ najbardziej rozwiniętego przemysłowo zaborcy - Prus.

Kto wie, być może również tamten czas dołożył swoje przysłowiowe pięć groszy do tego, że dziś Wielkopolska postrzegana jest jako jeden z najlepiej rozwiniętych gospodarczo regionów, a Poznań stał się lokalizacją, która ma przed sobą jeszcze wiele lat intensywnego rozwoju. Jak podkreślają specjaliści spora w tym zasługa rozbudowanej sieci autostrad i bliskość zachodniej granicy. Dzięki autostradzie A2 region ma wygodne połączenie z Niemcami. To tu także od lat, notuje się jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w kraju. Naprawdę trzeba się natrudzić, by w Poznaniu i ościennych gminach, nie znaleźć sobie zajęcia. Tym bardziej, że najpopularniejsze portale rekrutacyjne, jak m.in. gowork.pl, oferują setki ofert pracodawców. Praca w Poznaniu, gdzie więc jej szukać?

 

Branża umiejętności "miękkich"

Coraz bardziej popularny, ceniony i na topie jest sektor usług nowoczesnych, a więc księgowość, sprzedaż, obsługa kadr i płac, IT czy zarządzanie obiegiem dokumentów. Na serwisie pracy gowork.pl nie ma dnia, by nie pojawiały się oferty pracy np. dla głównego księgowego czy jego asystenta, pracownika administarcyjno-biurowego, telemarketera, doradcy podatkowego, programisty, handlowca czy managera.

- Pracodawcy z tego sektora oferują kandydatom szkolenia wstępne, możliwość nauki i rozwoju kompetencji oraz stabilność zatrudnienia. Na pracowników dodatkowo czekają liczne profity pozapłacowe, jak choćby karty sportowe, pakiety medyczne, ubezpieczenie na życie, wyjazdy i imprezy integracyjne - wskazują przedstawiciele SP gowork.pl.

Natomiast po drugiej stronie medalu jest oczekiwane przez pracodawców zaangażowanie ze strony pracownika, chęć podnoszenia kwalifikacji czy doskonalenia zawodowego. Tu język angielski jest standardowym wymogiem, a błysk w oku pracodawcy wywołuje co najwyżej władanie którymś z języków skandynawskich, chińskim, japońskim czy holenderskim.

 

Powierzchnie magazynowe rosną,

jak grzyby po deszczu

Ostatnie lata to także progres inwestycji na rynku magazynowym w rejonie Poznania - Swarzędz, Sady, Komorniki czy Gądki. Wiele międzynarodowych koncernów – skuszonych nie tylko dogodnym położeniem regionu, ale również niższymi niż na Zachodzie czynszami i kosztami pracy – decyduje się na lokalizację swoich magazynów właśnie tu. Z podsumowania pierwszego kwartału 2021 r., przygotowanego przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield wynika, że najwięcej transakcji w tej branży zawarto na rynkach Poznania (23% całkowitego popytu). Pracę od ręki dostanie magazynier, operator wózka widłowego, pakowacz, pracownik produkcyjny od kompletacji zamówień czy pracownik ochrony. Wysokość wynagrodzenia zaczyna się od 3 tys. zł „na rękę“ bądź 16 zł netto przy stawce godzinowej. Do tego dochodzi możliwość wypracowania nadgodzin. Zdecydowanie większe stawki wynagrodzenia pojawiają się w przypadku m.in. agentów celnych czy spedytorów, którzy również na brak ofert na gowork.pl narzekać nie będą. Tu rozmowy zaczynają się od pułapu kilku tysięcy złotych. Natomiast należy się spodziewać, że rozkwit rynku logistycznego, magazynów, firm zajmujących się pakowaniem i wysyłką w rejonie Poznania będzie postępował. 

- W podpoznańskich Żernikach powstaje potężna hala magazynowa centrum logistycznego o powierzchni ponad 100 tysięcy metrów kwadratowych dla niemieckiego przedsiębiorstwa DHL, które będzie w niej obsługiwać magazyn niemieckiego potentata firmę Zalando. Jeszcze w tym roku pracę znajdzie tam około tysiąca osób, a ręce do pracy będą potrzebne - przekonują przedstawiciele gowork.pl.

 

Pieniądz leży na budowie

Branża budowlana to jeden z tych segmentów gospodarki, który od zawsze czuł głód pracownika. Nie inaczej jest w powiecie poznańskim. Tu, nie tylko wykwalifikowani pracownicy, ale także ci, którzy zdecydowali się na przebranżowienie, mogą przebierać w ofertach pracy na gowork.pl, jak w ulęgałkach. Praca znajdzie się dla cieśli, ślusarza, spawacza, elektryka, pomocnika budowlanego czy operatora koparki. A o tym, że Poznań budowlanką stoi niech świadczy choćby fakt, że na Ratajach na terenie kupionym od firmy H.Cegielski Poznań mają niebawem powstać nowe osiedla a na poznańskim Grunwaldzie ruszyła budowa Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego.

 

Zatem, Wielkopolska i jej stolica przedsiębiorczością stoją, a tutejszy rynek pracy przeżywa rozkwit!

Źródło: *Artykuł sponsorowany

Czytaj również