Zamawiaj bez wychodzenia z domu! - kupujlokalnie.online

iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej


Reklama - DUNYA DONER PRACA

Reklama - OSK AS Maria Maśniak

Reklama - Pralnia Laguna


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firmPARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Rynek Pracy powiatu krotoszyńskiego - oferty pracy oraz artykuły tematyczne
Bez względu od tego, gdzie mieszkasz i czym się zajmujesz, możesz wspierać naszą zakładkę ipomagamy aktywnie.

Autopromocja gazety internetowej ikrotoszyn.pl
Z powiatu

Pożar sadzy w Konarzewie

2020-03-30 10:36:51

Zdjęcie: JRG Krotoszyn
Od wielu lat strażacy w okresie zimowym prowadzą kampanie informacyjną poruszając również zagadnienia związane z pożarami sadzy w przewodach kominowym. Niestety, wciąż dochodzi do groźnych zdarzeń.

- W każdej informacji skierowanej do mieszkańców znajduje się wzmianka o zagrożeniach wynikających z pożarów w kominie oraz stratach materialnych jakie powoduje. Każdorazowo powtarzamy użytkownikom budynków opalanych piecami na paliwo stałe, że paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. W konsekwencji ogień wydobywający się ze szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostawać się także dym oraz tlenek węgla - informuje asp. Mateusz Dymarski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie.

Niedzielny pożar sadzy przy ulicy Stawnej w Konarzew miał właśnie taki przebieg. Na szczęście dzięki sprawnej akcji strażaków udało się uratować budynek mieszkalny. Na miejsce pożaru dotarły trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz pojazdy gaśnicze z najbliższych jednostek ochotniczych straży pożarnych w Konarzewie, Zdunach i Baszkowie.

 

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów, Kierujący Działaniami Ratowniczymi w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalił, że pali się sadza w przewodzie kominowym budynku mieszkalnego. W wyniku oddziaływania wysokiej temperatury doszło do pęknięcia ścian komina, dlatego dym przedostawał się do pomieszczeń mieszkalnych. Na szczęście mieszkańcy samodzielnie opuścili zagrożony budynek i nikt nie odniósł żadnych obrażeń.

- Strażacy po wygaszeniu ognia w kominku uzyskali dostęp na dach budynku celem stłumienia palącej się sadzy. Równocześnie z prowadzonymi działaniami gaśniczymi wyznaczona rota przy użyciu urządzeń pomiarowych monitorowała wnętrze obiektu mieszkalnego pod kątem dodatkowych zagrożeń wynikających z pęknięcia przewodu kominowego. W oparciu o wskazania urządzeń podjęto decyzję o częściowej rozbiórce podbitki dachowej celem uwidocznienia drewnianej konstrukcji dachu. Trafna decyzja o wykonaniu prac rozbiórkowych przyczyniła się do szybkiego ograniczenia rozprzestrzeniania się ognia oraz minimalizacji strat pożarowych, ponieważ jak się okazało, paliła się krokiew dachowa przebiegająca przy kominie -wyjaśnia asp. Mateusz Dymarski. Ratownicy przy pomocy gaśnic proszkowych ugasili palący się fragment drewnianej konstrukcji, lecz całkowita likwidacja zagrożenia pożarowego była możliwa dopiero po usunięciu fragmentu pokrycia dachowego i wycięciu nadpalonych elementów konstrukcyjnych. W dalszej części działań z uwagi na brak wyczystki kominowej strażacy wykonali otwór w przewodzie kominowym celem usunięcia nadpalonej sadzy na zewnątrz obiektu i dogaszenia pojedynczych zarzewi ognia. Po zakończeniu działań gaśniczych powstałe uszkodzenia powierzchni dachowej zabezpieczono plandeką udostępnioną przez właściciela, umożliwiając mieszkańcom powrót do budynku. Działania straży pożarnej trwały łącznie 3 godziny i 7 minut.

- Okres grzewczy powoli się kończy. Mamy kalendarzową wiosnę. Niestety w dalszym ciągu niskie temperatury zmuszają użytkowników do ogrzewania swoich mieszkań. Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu i kontroli przewodów kominowych. Kominiarz czy strażak? Wybór należy do Ciebie!
Fotorelacja
Reklama - IGLOO - KROTOSZYN CHŁODNICTWO I KLIMATYZACJE
Reklama - STALMACH - Pokrycia Dachowe

Reklama - STOLARSTWO KAMIL SUCHORZEWSKI

Reklama - Zakuwanie węży hydraulicznych - DRAGON

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama - Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebra

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.
Autopromocja ikrotoszyn.pl

iKrotoszyn.pl reklamy
Sieć gazet internetowych - igazetyinternetowe.pl