Rajd rozpoczął się spotkaniem przy pomniku Powstańców Wielkopolskich przy ul. Klonowicza. Przybyłą młodzież i opiekunów powitał przewodniczący Rady Powiatu Krotoszyńskiego Juliusz Poczta. Następnie krótki rys historyczny na temat przebiegu powstania w Krotoszynie wygłosił historyk Antoni Korsak. Po nim głos zabrał Paweł Płócienniczak, wnuk powstańca Władysława Rybakowskiego, który opowiedział młodzieży historię związaną ze zdjęciem tablicy w holu dworca PKP oraz orła z pomnika marszałka J. Piłsudskiego i szczęśliwym ich przechowywaniem w okresie wojny w mieszkaniu Wł. Rybakowskiego. Następnie młodzież złożyła pod pomnikiem wiązanki kwiatów i zapaliła znicze. Wiązankę kwiatów w imieniu Starostwa Powiatowego w Krotoszynie złożyli Juliusz Poczta i kierownik biura PTTK Aleksandra Piotrowska. Na koniec minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych i zmarłych powstańców.
Wszyscy uczestnicy wsiedli do zamówionego autokaru i ruszyli na Borownicę. Stamtąd przeszli pieszo do Powstańczego Szańca nad Borownicą. Ponownie głos zabrał Antoni Korsak objaśniając młodzieży historię tego miejsca i jego coroczne upamiętnianie przez turystów w czasie rajdów pieszych i rowerowych rzucaniem przysłowiowych „ kamieni na szaniec”. Na zakończenie pobytu na szańcu w postawie na baczność odśpiewano hymn narodowy.
Stąd uczestnicy wyruszyli do Zdun. Grupę prowadził Antoni Azgier, na czele maszerowała młodzież z Zespołu Szkół Specjalnych z powstańczymi flagami. W Zdunach trasa wiodła ulicami: Ostrowską, Ogrodową, Sieniutowo i Masłowskiego do Centrum Animacji. Tu czekała na turystów Iwona Jankowska i Bogdan Jakubek. W sali Ośrodka Animacji meldunki od młodzieży odebrali Juliusz Poczta i Antoni Azgier. Meldunki zawierały nazwę szkoły, ilość reprezentantów oraz informację o miejscach i sposobie uczczenia pamięci powstańców.
Następnie Antoni Azgier zaprosił po dwóch przedstawicieli z każdej szkoły do Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Ostatecznie w konkursie udział wzięło 9 uczniów, a zwycięzcami zostali: 1. Anna Murawska Anna (SP Lutogniew), 2. Jakub Stasiak (SP 1 Krotoszyn), 3. Dominika Kurek (SP 8 Krotoszyn).
W trakcie konkursu pozostali uczestnicy mogli posilić się grochówką.
Na zakończenie rajdu Aleksandra Piotrowska wręczyła wszystkim uczestnikom rajdu broszurki o Powstaniu Wielkopolskim na Ziemi Krotoszyńskiej (dar Muzeum Regionalnego). Juliusz Poczta wręczał uczestnikom konkursu albumy o Powstaniu Wielkopolskim, a drużynom - pamiątkowe dyplomu uczestnictwa. Podziękował także młodzieży i opiekunom za udział w tej pięknej patriotycznej imprezie.
Wydarzenie objęło patronatem Starostwo Powiatowe w Krotoszynie, a organizatorem był Oddział PTTK w Krotoszynie.
Źródło: Antoni Azgier/powiat-krotoszyn.pl
Poprzednia
Następna