iKrotoszyn.pl reklamy
Z policji

Portfel w niezamkniętym samochodzie... Czym to się może skończyć?

2022-05-31 09:05:00
Zdjęcie: KMP Milicz

Okazja czyni złodzieja – niestety o realności tego starego przysłowia przekonali się osobiście mieszkańcy miejscowości Ostrowąsy w gminie Milicz, którzy pozostawili portfel z dokumentami w otwartym samochodzie. Z okazji skorzystał przejeżdżający obok niezabezpieczonego samochodu sulmierzyczanin, który bez najmniejszego problemu z wnętrza pojazdu ukradł portfel.


Do kradzieży doszło wczesnym rankiem w niedzielę, 29 maja, tuż obok jednej z posesji w miejscowości Ostrowąsy w gminie Milicz. Jak ustalono, dzień wcześniej właścicielka samochodu osobowego marki Opel zaparkowała swój pojazd niedaleko domu i niestety nie zamknęła go na noc. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że w niezabezpieczonym samochodzie pozostał portfel z zawartością dowodu osobistego kobiety oraz z kartami do bankomatu należącymi do pokrzywdzonej i jej męża. Niestety, rankiem portfela już nie było w samochodzie – ktoś ukradł portfel korzystając z przysłowiowej okazji, że samochód był przez całą noc otwarty.

 

- Jeszcze tego samego dnia w godzinach popołudniowych został zatrzymany sprawca tej kradzieży. Okazał się nim 29-letni mieszkaniec Sulmierzyc w powiecie krotoszyńskim. Mężczyzna przejeżdżając swoim Peugeotem obok Opla zaparkowanego przy gruntowej drodze postanowił sprawdzić, czy w pojeździe jest coś cennego. Miał bardzo ułatwione zadanie, gdyż drzwi opla nie były zabezpieczone – sprawca z wnętrza ukradł portfel i przez nikogo niepokojony odjechał w swoją stronę. Po kilku godzinach wrócił do Ostrowąsów, pokrętnie tłumacząc się, że chciał pokrzywdzonym oddać skradziony portfel. W tym momencie został zatrzymany przez wezwanych na miejsce policjantów. Zatrzymany mężczyzna został przewieziony do Komendy Powiatowej Policji w Miliczu, gdzie usłyszał zarzut dokonania kradzieży portfela z zawartością dowodu osobistego i dwóch kart bankomatowych, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Po przesłuchaniu podejrzany został zwolniony - informuje podinsp. Sławomir Waleński, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Miliczu.

 

Postępowanie jest w toku – policjanci wyjaśniają okoliczności sprawy i ponownie przypominają o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa dotyczących prawidłowego zabezpieczania pojazdów, szczególnie w przypadkach, gdy w samochodach pozostawiane są wartościowe przedmioty.

 

Policja radzi  - parkując samochód nawet na chwilę, należy:

  • Sprawdzić czy wszystkie drzwi i okna są zamknięte, a klapa bagażnika zatrzaśnięta.
  • Włączyć alarm i uruchomić inne posiadane zabezpieczenia, zwracając uwagę na to, czy ktoś nas nie obserwuje lub nie podejmuje próby przejęcia danych zapisanych na karcie pojazdu wyposażonego w system bezkluczykowy.
  • Bagaże takie jak: torby, plecaki, nesesery i inne rzeczy wartościowe należy zostawiać w schowkach lub bagażniku. Niestety pozostawienie ich na widoku, może stanowić zachętę dla złodziei. Rzeczy tych nie powinniśmy też chować do bagażnika w miejscu zaparkowania, gdzie jest to widoczne dla wszystkich.
  • Odchodząc od samochodu, kluczyki trzeba schować do kieszeni wewnętrznych ubrania, a najlepiej do specjalnego pokrowca/etui na kluczyk zbliżeniowy, które tłumi sygnały radiowe i zmniejsza ryzyko przechwycenia przez złodziei sygnału. W domu trzymajmy kluczyki w miejscu bezpiecznym, z dala od drzwi wejściowych lub okna.
  • Bezwzględnie nie pozostawiajmy też dokumentów we wnętrzu samochodu.
  • Parkując auto na posesji lub w garażu, bezwzględnie nie otwierajmy bramy, gdy pozostawione są w naszym pojeździe kluczyki w stacyjce.
Źródło: KMP Milicz


Czytaj również

MALINOWY ZAKĄTEK
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
CONDITOR UBEZPIECZENIA KROTOSZYN
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B
Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.