Wsparcie trafi do samorządów gminnych na realizację inwestycji dotyczących budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, tam gdzie budowa sieci kanalizacji jest utrudniona lub ekonomicznie nieopłacalna. W ramach przeprowadzonego naboru jesienią 2025 roku gminy i związki międzygminne z Wielkopolski mogły wnioskować o wsparcie, którego całkowita pula wynosiła prawie 62,5 mln zł.
- Gmina Krotoszyn pozyskała wsparcie wynoszące ponad 1,2 mln zł, a ramach pozyskanej kwoty wybuduje 50 przydomowych oczyszczalni ścieków.
- Gmina Zduny otrzymała dofinasowanie w kwocie niespełna 800 tys. zł i umożliwi wybudowanie 26 przydomowych oczyszczalni.
- Gmina Kobylin pozyskała prawie 1,3 mln, za które postawi 48 oczyszczalni.
- Gmina Koźmin Wielkopolski za kwotę dofinasowania 1,4 mln zł. sfinansuje budowę 60 instancji przydomowych oczyszczalni ścieków.
Środki w ramach WPR, które pozyskały Krotoszyn, Zduny, Kobylin i Koźmin Wielkopolski umożliwią realizację znacznego przedsięwzięcia z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań mające wpływ na poprawę bezpieczeństwa sanitarnego oraz pozytywnie wpłyną na lokalne środowisko przyrodnicze.
Celem pomocy jest poprawa efektywności oraz jakości funkcjonowania sieci kanalizacyjnej na taką która jest przyjazna środowisku i spełnia obowiązujące wymogi techniczno-prawne z wyeliminowaniem nieklasyfikowanych oraz przestarzałych zbiorników tzw. „szamb”. Operacja typu „Inwestycje w zakresie systemów indywidualnego oczyszczania ścieków - przydomowe oczyszczalnie ścieków” realizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 umożliwił pozyskanie dofinasowania przez gminy lub związki międzygminne maksymalnie do 1,5 mln zł na obszar gminy. W naborze złożono 30 wniosków, po których weryfikacji formalnej i merytorycznej przyznawano wsparcie dla 26 zadań (gmin) o wartości ponad 33 mln zł. Dofinasowanie ma formę refundacji części kosztów kwalifikowalnych, do maksymalnie 75%. Warto zaznaczyć, że nie wykorzystana pula środków wynosząca 29,5 mln zł zostanie przeznaczona na kolejny nabór planowany na początek 2027 roku.
































