iKrotoszyn.pl reklamy
Ciekawostki

Pojemnik na bioodpady czy kompostownik? Co warto wiedzieć

2022-05-11 11:05:00

Czym są bioodpady? Co można wrzucać do brązowego pojemnika? Czy warto zdecydować się na kompostownik? Na te i na inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.


Skuteczna segregacja odpadów komunalnych jest poważnym wyzwaniem dla mieszkańców całego świata. To od decyzji, które już dziś podejmują wszyscy mieszkańcy Ziemi będzie zależeć, w jakim stopniu natura nam się odwdzięczy... O tym, jak prawidłowo segregować odpady pisaliśmy we wcześniejszym artykule:

 

Jak zmniejszyć ilość odpadów zmieszanych? Czyli jak segregować śmieci! Pytania i odpowiedzi

 

Każdego dnia każdy z nas produkuje odpady. Są także nimi m.in. obierki od ziemniaków, fusy po kawie czy trociny, które zaliczamy do bioodpadów, a których przeciętny Europejczyk produkuje, aż 173 kg rocznie. Taka ich ilość powoduje, że trzeba je umiejętnie zagospodarować.

Bioodpady w Polsce podlegają segregacji, które wrzucamy do brązowych pojemników. Istnieje także możliwość ich kompostowania.

 

Czym są bioodpady?

Bioodpady nazywane są także śmieciami biodegradowalnymi bowiem ulegają one procesowi biodegradacji. Są  to odpady organiczne powstające z resztek jedzenia lub roślin. Warto dodać, że niektóre z nich można wykorzystać do produkcji kompostu, który zwiększa żyzność gleby lub biogazu, z którego można wytworzyć energię.

 

Co należy wrzucać do pojemnika na bioodpady?

 • odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki, itp.)
 • gałęzie drzew i krzewów
 • skoszoną trawę, liście, kwiaty
 • trociny i korę drzew
 • niezaimpregnowane drewno
 • resztki jedzenia (np. suche pieczywo)
 • fusy po kawie i herbacie
 • skorupki po jajkach
 • zepsute owoce i warzywa
 • przetwory warzywno-owocowe

 

Czego nie należy wrzucać do pojemnika na bioodpady?

 • kości zwierząt, padliny
 • oleju jadalnego
 • odchodów zwierząt
 • kurzu z odkurzacza
 • włosów, sierści
 • popiołu z węgla kamiennego
 • leków
 • drewna impregnowanego
 • płyt wiórowych i pilśniowych MDF
 • ziemi i kamieni
 • środków ochrony roślin
 • ciasta, kanapek
 • innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych)

 

W czym wyrzucać bioodpady?

Należy je wyrzucać luzem lub w workach biodegradowalnych.

 

Czym jest kompostowanie?

Kompostowanie to najlepszy sposób, żeby uzyskać własny materiał do użyźniania gleby, a przy tym zagospodarować odpady, które powstają w naszej kuchni czy ogrodzie. 

 

Dlaczego warto założyć kompostownik?

Odpady biodegradowalne to około 70% naszych śmieci. Jeśli trafią one do kompostownika, będziemy mogli posegregować nawet 95% odpadów pozostałych po oddzieleniu resztek jedzenia. Kompost jest źródłem naturalnego, darmowego nawozu, który możemy wykorzystać do użyźnienia gleby w ogrodzie czy w doniczkach.

 

Jak założyć kompostownik?

Gotowy kompostownik ogrodowy można kupić w sklepie lub markecie ogrodniczym. Sprawdza się zwłaszcza w małych ogrodach, gdzie nie powstaje dużo odpadów biodegradowalnych. Drewniany kompostownik o budowie ażurowej można wykonać samodzielnie z desek lub zaimpregnowanych belek, ułożonych tak, aby zapewnić dostęp powietrza do warstw kompostu. Kompostowanie w pryzmie to najprostszy sposób kompostowania, polega na układaniu warstwami materiałów biodegradowalnych.

 

Kiedy i gdzie założyć kompostownik?

Kompostownik zakładamy od wiosny do jesieni, przy dodatnich temperaturach. Miejsce przeznaczone na kompostownik powinno być osłonięte od wiatru i zacienione. Miejsce, które wybierzemy powinno być nieco wzniesione, aby woda opadowa nie zalewała powstającego kompostu. Świetnym rozwiązaniem jest ulokowanie kompostownika w bezpośrednim sąsiedztwie krzewów i roślin kwitnących, których wydzielane zapachy mogą stanowić naturalną barierę dla zapachów powstających podczas procesu rozkładu substancji organicznych.

 

Co wrzucamy do kompostownika?

Większość odpadów kuchennych i ogrodowych, takich jak: resztki owoców i warzyw, resztki roślinne, rozgniecione skorupki z jaj, fusy z kawy i herbaty, gałązki żywopłotów, ziemię z doniczek i skrzynek, przekwitnięte kwiaty, liście, skoszoną trawę, nadziemne części chwastów, a także słomę i siano.

 

Czego nie wrzucamy do kompostownika?

Nie wrzucamy do kompostownika mięsnych odpadów kuchennych i kości, gruzu czy śmieci z odkurzacza. Nie mogą się tam też znaleźć nadgniłe, czy uszkodzone przez choroby i szkodniki resztki roślinne. Pędy roślin z plamami, przebarwieniami czy naroślami, liście porażone przez choroby. Także nie należy wrzucać solonych i tłustych odpadków kuchennych – sól i tłuszcz spowalniają rozkład materii.

 

Jak długo trwa dojrzewanie kompostu?

Ten okres to około 18 miesięcy (w kompostownikach z tworzyw sztucznych proces ten można skrócić nawet do 2 miesięcy). Dojrzały kompost ma jednolitą strukturę i zapach świeżej ziemi. Można go bez ograniczeń wykorzystywać do użyźniania gleby. Stosowanie kompostu nie grozi przenawożeniem ani zatruciem środowiska, jak to może mieć miejsce w przypadku nawozów sztucznych czy obornika. Dzięki stosowaniu kompostu uboga w składniki odżywcze i mineralne gleba staje się żyzna, bogata w humus i urodzajna, a my możemy cieszyć się jej plonami.

 

Bliżej tradycji

W wielu sferach naszego życia coraz chętniej też skłaniamy się ku tradycji naszych przodków. Pierwsze opisy o kompoście – „czarnym złocie” są zapisane w książkach z XVI w. Kompostowanie to sposób na niemarnowanie odpadów, jedzenia. Naukowcy podają, że z tony odpadów biodegradowalnych można wyprodukować 300 do 400 kg kompostu.

 

Mniejsze koszty wywozu odpadów

Gminy lub związki międzygminne świadczące usługi odbioru odpadów komunalnych na swoim terenie, oferują zwolnienia z części opłat dla właścicieli kompostujących bioodpady w kompostowniku przydomowym.

Na terenie gmin należących do Związku Międzygminnego „EKO SIÓDEMKA” obowiązuje zniżka w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości kompostujących bioodpady we własnym zakresie w wysokości 3 zł od osoby zamieszkującej daną nieruchomość/ miesiąc. Właściciele nieruchomości którzy zadeklarowali kompostowanie bioodpadów w przydomowych kompostownikach i korzystają w związku z tym ze zniżki w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi  nie mogą tych odpadów udostępnić podmiotowi świadczącemu usługi odbioru i zagospodarowania odpadów, wyłonionemu w drodze przetargu przez Związek w ramach zbiórki odpadów „u źródła” oraz  dostarczać do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Źródło: *Artykuł sponsorowany


Czytaj również

MALINOWY ZAKĄTEK
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
ELTRONIK - CANAL+
CONDITOR UBEZPIECZENIA KROTOSZYN
SOLARMAT FOTOWOLTAIKA
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B