iKrotoszyn.pl reklamy
Z powiatu

Początek weekendu z ośmioma pożarami na polach. Spłonęły maszyny rolnicze, uprawy rolne, słoma oraz ścierniska

Zdjęcie: Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej z powiatu krotoszyńskiego

Co roku okres intensywnych prac polowych związany ze zbiorami płodów rolnych charakteryzuje się wzrostem strażackich interwencji. Niestety, początek tegorocznych żniw, ma odzwierciedlenie w statystykach. - Odnotowujemy gwałtowny wzrost liczby pożarów, a wszystkiemu sprzyja fala upałów skutkująca spadkiem wilgotności. Często zdarzenia te są przyczyną ogromnych strat materialnych poniesionych przez rolników - informuje mł. kpt. Mateusz Dymarski, zastępca oficera prasowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie.

7 i 8 lipca w powiecie krotoszyńskim odnotowano aż osiem pożarów na obszarach wiejskich, w których spłonęły maszyny rolnicze, uprawy rolne, słoma oraz ścierniska.

Pierwsze zgłoszenie dotyczące pożaru pól uprawnych wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie 7 lipca tuż po godzinie 11. Ogień objął zboże na pniu oraz ściernisko pokryte luźną słomą w miejscowości Trzemeszno (gm. Rozdrażew). Do zdarzenia skierowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz pojazdy gaśnicze z jednostek OSP Rozdrażew i OSP Czarny Sad.

Kolejne piątkowe  interwencje o podobnym charakterze miały miejsce na terenie Jasnego Pola oraz Orpiszewa w gminie Krotoszyn. W działaniach gaśniczych uczestniczyły  zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz ochotnicze straże pożarne z Biadek i Orpiszewa.

W sobotę do godzin południowych strażacy zmagali się z pożarem płodów rolnych w miejscowości Nowa Obra, gdzie pożarem objęte było zboże na pniu. Dzięki szybkiej interwencji miejscowych rolników oraz dyspozycji zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz ochotniczych straży pożarnych z Koźmina Wielkopolskiego, Czarnego Sadu i Wałkowa straty pożarowe udało się zminimalizować. Po godzinie 12.00 na terenie powiatu krotoszyńskiego odnotowano kolejny pożar. Tym razem interwencja jednostek ochrony przeciwpożarowej dotyczyła pożaru kombajnu w miejscowości Dzierżanów w gminie Krotoszyn. W tym przypadku również przytomna interwencja operatora maszyny pozwoliła ograniczyć straty w mieniu. Napaleniu uległa jedynie komora silnika a pozostała część sprzętu o dużej wartości została uratowana. W schładzanie rozgrzanych elementów maszyny zaangażowano Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą w Krotoszynie oraz OSP Kuklinów i OSP Benice.

Kolejne dwie interwencje w sobotnie popołudnie miały miejsce na terenie gminy Koźmin Wielkopolski. Kolejno w Starej Obrze i Białym Dworze płonęły uprawy rolne oraz prasa rolnicza. W obu przypadkach rozprzestrzeniający ogień stanowił zagrożenie dla obiektów budowlanych. Szczególnie zdarzenie w Białym Dworze wymagało  dysponowania dużej ilości sił i środków, gdyż oprócz zabudowań ogień zagrażał powierzchni zalesionej. W działania gaśnicze we wspomnianych lokalizacjach zaangażowano jednostki z powiatu ościennego.   

Ostatnia  sobotnia interwencja jednostek ochrony przeciwpożarowej związana z okresem żniw dotyczyła pożaru ścierniska w miejscowości Grębów (gm. Rozdrażew). Nieco ponad godzinna akcja, w której uczestniczyły zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz ochotniczych straży pożarnych z Rozdrażewa i Koźmina Wielkopolskiego doprowadziła do całkowitej likwidacji zagrożenia.  

- Opisane interwencje o podobnym przebiegu ukazały jak duże znaczenie ma właściwe zabezpieczenie prac polowych. W myśl Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów należy wyposażyć miejsca omłotów, stertowania i kombajnowania w gaśnice oraz sprzęt służący do wykonywania pasów ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru. Podczas weekendowych pożarów to właśnie szybka interwencja właścicieli, operatorów bądź okolicznych rolników, jeszcze w trakcie dojazdu pierwszych zastępów straży pożarnej pozwoliła ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia na pozostałą część upraw. Wspólnie z jednostkami ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu krotoszyńskiego udało się zminimalizować straty poniesione przez gospodarzy. To jednak dopiero początek żniw i okres prac polowych rozkręca się na dobre. Statystykom nie sprzyja pogoda i prognozowane okresy wysokich temperatur bez znaczących opadów, połączone ze  spadkiem wilgotności - przedstawia mł. kpt. M. Dymarski.

Do powyższych działań zaangażowano łącznie 29 zastępów straży pożarnej i 143 ratowników. Szacunkowe straty poniesione przez rolników sięgają tysięcy złotych.

 

Strażacy po raz kolejny apelują o rozwagę!

Przede wszystkim należy pamiętać, że maszyny i urządzenia pracujące po kilkanaście godzin dziennie wymagają codziennych zabiegów konserwacyjnych.  Kolejny aspekt to wyposażenie tych maszyn w sprawny  podręczny sprzęt gaśniczy do prowadzenia ewentualnych działań gaśniczych. Często szybka reakcja operatora przy użyciu gaśnicy ratuje mienie warte setki tysięcy.

Jak widzimy ogromną rolę w minimalizacji strat pożarowych odgrywa również sprzęt rolniczy w postaci ciągników z maszyną do oborywania miejsca pożaru czy też beczkowozów z wodą. W tego rodzaju  zdarzeniach kluczowy jest czas, a szybka interwencja jeszcze w trakcie dojazdu straży pożarnej często pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia.

Przez Polskę aktualnie przechodzi fala upałów, odnotowujemy wysokie temperatury, wilgotność spada. Szczególnej rozwagi w tym okresie wymaga używanie ognia otwartego. Ewentualne palenie tytoniu jest dozwolone jedynie na terenach pozbawionych materiałów palnych, oddalonych od miejsca wykonywania prac żniwnych i występowania palnych płodów rolnych co najmniej 10 m. Natomiast całkowicie zabronione jest palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbioru palnych płodów rolnych oraz ich transporcie.Sklep internetowy z włoskimi produktami - allitaliana.pl

Czytaj również

PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKUKurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.