iKrotoszyn.pl reklamy
Z powiatu

Patriotycznie w zdunowskiej szkole

Dla Niepodległej - tak brzmiało hasło, z którym - 10 listopada - identyfikowała się młodzież i dzieci Szkoły Podstawowej w Zdunach.

Patriotyzm i walka o wolność przyświecały wszystkim pokoleniom Polaków, niezależnie od zapatrywań politycznych. Temu wydarzeniu i tym postawom Polaków poświęcony był występ uczniów SP w Zdunach.

W czwartek, 10 listopada uczniowie i pracownicy obchodzili 104. rocznicę odzyskania niepodległości. To tradycyjne, czczone z honorami święto narodowe, dostało nowe życie.

Dominantę w tym wydarzeniu stanowiły barwy narodowe. W kolorach białym i czerwonym zostały rozmieszczone na szkolnych korytarzach plakaty informujące o sposobach uczczenia poległych w obronie naszej Ojczyzny. Tego dnia obowiązywał odświętny strój i przypięty kotylion lub strój harcerski. Kotyliony były wykonywane podczas godzin wychowawczych. Uczniowie ponadto byli zobowiązani do wylosowania postaci słynnej Polki lub Polaka i przebrania się za wybraną osobę. Do wyboru były znane osobistości z okresu Młodej Polski lub dwudziestolecia międzywojennego. Wśród propozycji do wykonania tego zadania były indywidualności, które przyczyniły się do walki o wolność Polski lub w różny sposób rozsławiły Ojczyznę. Byli to celebryci II RP: aktorskie gwiazdy teatru i kina, literaci, muzycy, malarze, naukowcy, badacze, politycy i sportowcy. Chętnych uczniów do „przebieranek” nie brakowało.

Prócz patriotyzmu i służby wobec Polski, akcent został także położony na kolejną wartość – wolność. Widzowie kończyli frazę: „Wolność jest dla mnie ważna, bo…”. Dla oglądających występ „wolność” kojarzy się przede wszystkim z: wolnością narodu, wolnością słowa, wolnością poglądów, wolnością uczuć, wolnością w podejmowaniu samodzielnych decyzji, z prawem wyboru, chęcią podróżowania w dowolną stronę świata. Wyniki sondażu zostały opublikowane w formie plakatu.

Występ przygotowany przez klasy 8a i 8c obfitował w: recytacje wierszy, piosenki z inscenizacją, pieśni patriotyczne, a także: karaoke („Przybyli ułani pod okienko”), film edukacyjny pt. „Co musisz wiedzieć o odzyskaniu niepodległości?” oraz w mistrzowskie wykonanie utworu Adama Asnyka „Miejcie nadzieję nie tę lichą marną” przez Sergiusza Piechowiaka, ucznia klasy 8 d. Recytacje zostały zilustrowane muzyką poważną, dominował Chopin. Plejada postaci II RP prezentowała się publiczności na końcu przedstawienia.

Scenografia dostarczała dodatkowych wrażeń. Dodawała wzniosłości świętu i wydarzeniom, które przyczyniły się do ustanowienia tak ważnego dla Polaków dnia. Tło sceny – napis: „Dla Niepodległej” – sugerował – występ dedykowany Ojczyźnie. Kolejnymi elementami scenografii były: siatka wojskowa upięta na ścianie z przeplecionymi jesiennymi liśćmi, flagi narodowe, po przeciwnej stronie sali była usypana mogiła poległych z krzyżem zbitym z gałęzi brzóz, przysypana liśćmi, z położoną na niej czerwoną różą. Przy mogile wartę sprawowały harcerki. W trakcie spektaklu harcerki z widowni kładły u podnóża grobu zapalane znicze. Na podłodze sali ścieliły się rozsypane liście i kasztany. Po przedstawieniu harcerze przenieśli znicze na groby zdunowskich bohaterów oraz zapomnianych ludzi.

Scenografia symbolizowała walkę o wolność i wysiłek poniesiony przez walczących o polskość.

Pomysłem i jego realizacją oraz doborem wierszy, akompaniamentu i piosenek, a także scenografią (z wyjątkiem tła sceny – jest to praca Ilony Hybsz, nauczycielki świetlicy szkolnej) i poprowadzeniem gali osobistości zajęła się Bogumiła Bojewska, polonistka i historyczka. Uroczystość poprowadził Kacper Rabczewski, uczeń klasy 8a. Za oprawę muzyczną odpowiedzialny był Adam Szczuraszek, nauczyciel muzyki.

Źródło: Bogumiła Bojewska - SP Zduny
- Fotorelacja -


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

CERMOTOR KROTOSZYN
PARK ROZRYWKI RODZINNEJ LOCZEK KROTOSZYN
WALBET
AZW KROTOSZYN
ERIKO MOBILNY ŻURAW
DOM ZDROWIA KROTOSZYN
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU


SMOK SKUP-SPRZEDAŻ

Kurczak z rożna | Smażalnia ryb | Imprezy | BAR u ŻABY - Koźmin Wlkp.