iKrotoszyn.pl reklamy
Ciekawostki

Pani Bożena, stulatka z Krotoszyna

2022-08-05 10:08:00
Zdjęcie: krotoszyn.pl

2 sierpnia pani Bożena Wawrzyniak obchodziła setne urodziny. Na świat przyszła w Salni. Po drugiej wojnie światowej wraz z mężem zamieszkała w Odolanowie, a później w Krotoszynie.


Pani Bożena pochodzi z rodziny rolniczej. Warto dodać, że jej jeden brat dożył 97 lat, a trzej 90. Jedyna siostra, którą miała zmarła w czasie wojny na zapalenie płuc. Z kolei jej mama dożyła 82 lat, a tata 77.

 

- Pani Bożena skończyła szkołę podstawową. W czasie wojny była gospodynią domu w niemieckiej rodzinie w Krotoszynie. Gotowała, sprzątała, opiekowała się dwojgiem dzieci. Starała się dobrze wywiązywać z obowiązków i niemieccy pracodawcy to doceniali. W 1949 roku wyszła za mąż za Stanisława Wawrzyniaka, byłego więźnia obozu niemieckiego. Zamieszkali razem w Odolanowie, bo w tamtejszych szkołach zasadniczej i technikum pan Stanisław uczył technologii i maszynoznawstwa. W 1952 roku Wawrzyniakowie przenieśli się do Krotoszyna, gdzie objęli gospodarstwo. Mąż dojeżdżał do pracy - opisuje Izabela Bartoś z Urzędu Miejskiego w Krotoszynie.

 

W 1953 roku na świat przyszła ich córka, Róża. Obecnie pani Bożena ma dwóch wnuków i czworo prawnucząt. Mąż pani Bożeny był od niej starszy o 20 lat i zmarł, mając 71 lat. Stulatka do niedawna prowadziła bardzo aktywne życie. Gotowała i piekła dla domowników. - Rodzice byli bardzo spokojni - opowiada pani Róża. - Byli wspaniali. Pamiętam, jak się do siebie odzywali, kochali się i szanowali. Tego nas nauczyli. Przekazujemy to dalej, młodszym członkom rodziny.

 

Pani Bożena Wawrzyniak kocha kwiaty. - Każdy dzień zaczynała od przejścia się po ogrodzie i patrzenia na ich barwne piękno. Nigdy nie unikała pracy w gospodarstwie, a do pielenia grządek wychodziła z motyką jeszcze, kiedy miała 92 lata. Teraz zakres jej spacerów został ograniczony, nogi odmawiają posłuszeństwa. Wzrok i słuch też szwankują, trzeba mówić do niej głośniej. Przy przemieszczaniu się korzysta z balkonika i wsparcia rodziny. Ma apetyt, czasami zażyczy sobie coś specjalnego na obiad. W ciepły dzień lubi posiedzieć na dworze, patrzeć na ukochane otoczenie domu - wspomina córka pani Bożeny.

 

Z okazji setnych urodzin burmistrz Franciszek Marszałek i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Krotoszynie Renata Pflantz złożyli jubilatce życzenia dalszych lat w zdrowiu i w pogodzie ducha. Stulatka otrzymała dyplom gratulacyjny i kwiaty oraz list gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego.Czytaj również

OSK PAWEL PIETRZAK KROTOSZYN PRAWO JAZDY
MALINOWY ZAKĄTEK
4yourcar - Sklep Motoryzacyjny w Krotoszynie
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
SOLARMAT FOTOWOLTAIKA
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B