To ostatnie tygodnie, gdy na starych zasadach będzie można zostać pełnoprawnym kierowcą. Od 4 stycznia na świeżo upieczonych kierowców czeka wiele obostrzeń. Warto więc zawczasu podjąć decyzję o rozpoczęciu kursu na prawo jazdy.
O zmianach, które czekają kierowców opowiadają Maria i Zenon Maśniakowie, prowadzący Ośrodek Szkolenia Kierowców „AS” w Krotoszynie.
- Po pierwsze, aby stać się pełnosprawnym kierowcą będzie on musiał przejść tzw. okres próbny i odbyć dodatkowe szkolenie – mówi Maria Maśniak, właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców „AS”. W tym czasie prowadzący pojazd będzie pod „specjalnym nadzorem”. Jeśli uzbiera 24. punkty albo popełni choćby jedno przestępstwo z zakresu ruchu drogowego, straci prawo jazdy. Przez pierwsze dwa lata młodzi kierowcy będą musieli się najbardziej pilnować. Jeśli popełnią dwa wykroczenia, to o dwa lata przedłuża się ich okres próbny, licząc od daty popełnienia drugiego wykroczenia. Na tym jednak nie koniec.
- Drugą nowością jest wprowadzenie nalepki z symbolem liścia klonowego. Młody kierowca przez osiem pierwszych miesięcy będzie musiał jeździć w pojeździe, oznaczonym w taki sposób – tłumaczy Zenon Maśniak z OSK AS.
- Kurs dokształcający teoretyczno-praktyczny, o którym wspominaliśmy na początku, będzie trzeba odbyć pomiędzy czwartym, a ósmym miesiącem od momentu uzyskania prawa jazdy – dodaje Z. Maśniak. Oczywiście nie będzie on darmowy. Trzeba będzie wyłożyć z własnej kieszeni 300 zł. Szkolenia przeprowadzane będą w tworzonych Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy. Taki powstaje właśnie w Kaliszu.
Nowo upieczony kierowca nie będzie mógł także szarżować na drogach. W obszarze zabudowanym maksymalna prędkość, z jaką będzie mógł się poruszać, to 50 km/h. Poza terenem zabudowanym będzie to maksymalnie 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej - 100 km/h.
To oczywiście nie wszystkie obostrzenia, które czekają młodych kierowców. – Od stycznia będą oni musieli liczyć się z dwuletnim zakazem podejmowania pracy, jako kierowca oraz zakazem prowadzenia działalności gospodarczej ściśle związanej z prowadzeniem auta. Obowiązywał one będzie przez pierwszych osiem miesięcy od uzyskania uprawnień – wyjaśnia Z. Maśniak.
Z nowym rokiem los młodych kierowców nie będzie łatwy. Czy nowe przepisy wpłyną na poprawę bezpieczeństwa na drogach, to czas pokaże. Jedno jest pewne. Wprowadzone zmiany na pewno wiążą się z kolejnymi wydatkami, które czekają młodych kierowców. Czas więc już dziś podjąć decyzję o szybkim rozpoczęciu lub dokończeniu kursu na prawo jazdy.
Ośrodek Szkolenia Kierowców „AS” w Krotoszynie, powstał w 1994 roku. Obecnie prowadzone są w nim kursy na kategorie: AM, A1, A2, A, B, E/B. Szkolenia odbywają się sześć dni w tygodniu. Plac manewrowy OSK „AS” mieści się na krotoszyńskim targowisku.
Telefon kontaktowy: 602 702 647.
Poprzednia
Następna