iKrotoszyn.pl reklamy
Krotoszyn

Od camera obscura po lustrzankę cyfrową i smartfon

2019-07-22 07:38:21
Zdjęcie: Marlena Nabzdyk
W Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. A. Fiedlera odbyły się warsztaty fotograficzne.

Uczestnicy zajęć, które poprowadziła Kinga Nowak-Szymanowska, zapoznali się z pojęciem znaczenia słowa „fotografia”, obejrzeli krótką prezentację pokazującą jak przez kolejne epoki zmieniał się aparat fotograficzny - od camera obscura po lustrzankę cyfrową i smartfon oraz jakie można było uzyskać zdjęcia z tychże aparatów.

Po części multimedialnej dzieci miały za zadanie same zrobić z kartonu pudło zwane „camera obscura” na podstawie przykładu zrobionego przez panią fotograf. Najbardziej dzieci były zaciekawione tym, co takiego znajduje się w środku kartonu. Po włożeniu głowy ujrzały odwrócony obraz. Uczestnicy dowiedzieli się, jak wykonywane są zdjęcia produktowe wykorzystywane w gazetkach, ulotkach, sklepach internetowych. Za pomocą mini namiotu bezcieniowego, mogli spróbować swoich sił w wykonaniu takich zdjęć profesjonalnym aparatem typu lustrzanka pełnoklatkowa. Dodatkowo poznali zasadę działania zdjęć obrotowych, które głównie wykorzystywane są przy sprzedaży np. obuwia, okularów, aby pokazać dokładnie produkt z każdej strony.

Kolejna ciekawostka to tło fotograficzne, statywy, blenda, lampa błyskowa. Dzieci dowiedziały się do czego to wszystko służy.

Najlepiej fotografować wykorzystując światło dzienne, wtedy uzyskujemy naturalne zdjęcia, jeżeli natomiast nie mamy wyjścia, to musimy wspomagać się lampą błyskową lub softboxami, ewentualnie do delikatnego oświetlenia wykorzystujemy blendę – ta sprawdza się świetnie w plenerze. Największą frajdę dało wcielenie się w rolę fotografa i modelki. Dzieci mogły zaaranżować scenerie, dobrać rekwizyty oraz stroje.

Po tej zabawie udali się wszyscy na skwer D-O-M, gdzie mogli zobaczyć różnicę pomiędzy fotografią w pomieszczeniu, a fotografią plenerową. Zobaczyły jaka jest różnica w parametrach, ustawienia ISO, przesłony oraz czasu naświetlania. Do fotografii poszukiwane były owady, kolory, szczegóły znajdujące się np. na koszulce rówieśnika. Fotografowali to co przyciągało ich wzrok. Niektórzy robili naprawdę zachwycające kadry. Uczyliśmy się robić zdjęcia z wykorzystaniem głębi ostrości, portrety, zdjęcia widoku z góry oraz zdjęcia widoku z dołu.

Zdjęcia w ruchu, skaczący modele to kolejne zadanie z jakim musieli się zmierzyć. Niektóre wyniki były zaskakujące. Na koniec Kinga Nowak–Szymanowska wykonała zdjęcia wszystkich uczestników warsztatów fotograficznych.

 

 

Źródło: Kinga Nowak-Szymanowska- Fotorelacja -

Czytaj również

MALINOWY ZAKĄTEK
Polub nas na Facebooku - ikrotoszyn.pl
REKLAMA W DODATKU
ELTRONIK - CANAL+
CONDITOR UBEZPIECZENIA KROTOSZYN
SOLARMAT FOTOWOLTAIKA
OSK AS Krotoszyn | Maria i Zenon Maśniakowie | Kursy na prawo jazdy | Kategorie AM, A1, A2, A, B, E/B